Zimní zahrada i prostor ke grilování: Výhody panelákových lodžií a balkonů

Panelákový byt vám sice bohužel nenabídne terasu, po které byste mohli dostat do nádherné zahrady plné zeleně, ale určité možnosti odpočinkového prostoru na čerstvém vzduchu přece jenom získáte. Jde o balkony a lodžie. Proto rozhodně nepodceňujte ztvárnění balkonů a lodžií.

Investice, která se vyplatí

Byt s balkonem či lodžií je samozřejmě atraktivnější než bez nich, takže pokud uvažujete o bydlení v panelovém domě a máte na výběr z bytů bez balkonu a lodžie nebo s nimi, rozhodně sáhněte po druhé variantě. Je mýlkou se domnívat, že tyto prostory znamenají spoustu práce navíc. Jejich údržbu zvládnete, tím si můžete být jisti. Je velmi jednoduchá, Odradit by vás neměla ani o něco vyšší cena takového bytu, uvidíte, že se vám taková investice vyplatí.

Ochrana ze všech stran

Jaké jsou výhody balkonu a lodžie a jaké jsou mezi nimi rozdíly? Lodžie je vestavěna do půdorysu domu. Proto je chráněna ze stran i zezhora. Proto je možné lodžii například i zasklít a udělat si na ní malou zahrádku, která bude fungovat i jako zimní zahrada na pěstování rostlin po celý rok. Pokud zajistíte rostlinkám dobré podmínky, můžete zde pěstovat klidně i zeleninu či ovoce. Stejně dobře se ale dá udělat z lodžie místo odpočinku nebo třeba jídelna. Vše závisí na vašich představách o bydlení. Obvykle jsou lodžie součástí bytových domů starších i modernějších panelových sídlišť.

balkony

Větší prostor pro posezení

Balkon vám nerozšíří obytný prostor, je vysunutý ven. Nijak proto nechrání okna ani vstupní dveře, ty tak snáze podléhají dešti a slunci. Na druhou stranu ale vysunutí balkonu nabízí větší prostor využitelný například pro venkovní posezení a pohled do zeleně. V létě se proto může hodit i ke grilování. Ovšem balkon je spíše otázkou rodinných domů, pro panelové komplexy jsou typičtějším prvkem lodžie.

Související:  Jak bojovat proti vosám

Proč zasklít?

Zasklením lodžie získáváte k bytu ještě další prostor, který zároveň funguje jako zvuková a tepelná izolace celého bytu. Prosklení nijak nenaruší celkovou architekturu domu. Není příliš složité nechat ho dodatečně zhotovit, proto je v posledních letech velice oblíbené. Často se do panelových domů doplňuje. Jeho výhodou, že nijak neubírá funkčnosti celého bytu. Zůstává volný výhled ven, trvá průchod světla sklem. Díky konstrukcím s rámy, kde se dají jednotlivé skleněné tabule posouvat nebo otevírat jako okno, je možné prosklení kdykoli otevřít. Můžete tak podle potřeby pouštět vzduch zvenku a větrat. Pokud si pořídíte na zasklení i přídavné uzamykací zařízení, zabezpečíte si, že nikdo nemůže s okny žaluzie zvenčí jakkoli manipulovat. To oceníte zejména tehdy, pokud bydlíte v přízemí či prvním patře a obáváte se nenechavých zlodějů.

Nepřízeň počasí vás nerozhází

V lodžii, i té nezasklené, můžete pobývat i za nepříznivého počasí. Stěny a strop vás chrání před deštěm. Na druhou stranu se díky této ochraně snižuje množství světla, které proniká do místnosti uvnitř bytu, a to zejména v případě, že lodžii bohatě osázíte zelení, nebo ji využijete jako skladovací prostor na sezónní věci nebo sušárnu prádla. Výhodou ovšem je, že v lodžii jsou lépe chráněny okenní i dveřní rámy. Tyto prvky nejsou tolik vystaveny působení povětrnostních vlivů, což má pozitivní vliv na jejich životnost, která se tím hodně prodlužuje.

Nepodceňujte zábradlí

Ať již máte u svého bytu balkon či lodžii, podstatné je také zábradlí. Mělo by mít výšku minimálně 90 cm a rozestupy příček 12 cm. Pokud nechcete, aby k vám zabloudily nenechavé pohledy sousedů a kolemjdoucích, můžete použít výplně zábradlí. Díky nim si potom užijete dostatek soukromí.



Související:  Vlastní jahody v lednu