Zahrada na vesnici

Mít zahrádku jako relax a možnost vypěstovat si vlastníma rukama čerstvé ovoce a zeleninu využívá mnoho lidí z měst, kteří bydlí v paneláku. Nejčastější volbou jsou zahrádky v zahrádkářských osadách na okrajích měst, které spravuje organizace Svazu zahrádkářů. Výhodou takového řešení je podobně jako ve Společenství vlastníků bytů možnost společné zprávy oplocení, příjezdové komunikace či řešení odpadů, přístup k vodě i elektrické energii. Nevýhodou jsou malé plochy k dispozici a často svazující pravidla. Výhodnou alternativou je koupit si zahradu na vesnici .

Přestože domy na vesnici s malou zahradou jsou drahé jako prostor pro hobby, tak na vesnicích bývají často na prodej i pozemky, na nichž stojí staré domy a při nich jsou velké zahrady a ovocné sady. Většinou je prodávají dědicové, kteří mají vyřešeny své bydlení a o opravě starého domu za vysokých nákladů neuvažují. No pro zahrádkáře jsou tyto zahrady na vesnici výhodnou možností, jak realizovat svého koníčka v pěstování. Stav domu je nemusí trápit, stačí, že je přivedena elektřina, kterou lze využívat především pro pohon zahradního nářadí jako jsou sekačky na trávu, drtiče větví a podobně.

zahrada

Na dostatečně velkém pozemku lze postavit novou zahradní chatku za cenu výrazně nižší, než by byly náklady na opravu starého domu. Častokrát se v sadu nacházejí sice staré, ale stále rodivé ovocné stromy starých odrůd, které bývají odolnější vůči nemocem a obejdou se bez chemických postřiků. Někdy stačí výchovný řez a budete mít dostatek ovoce aniž byste museli kupovat a sázet nové stromky. Takže úroda ovoce je zajištěna hned první rok.

Pro zeleninu je výhodné založit vyvýšené záhony, do kterých zužitkujete staré větve ze seřezávání ovocných stromků. Odměnou vám bude méně námahy při obrábění záhonků tak sklizně zeleniny a zkvalitnění půdy. A odpadne vám starost s likvidací odpadu, když všechno zrecyklujete.

vyvysene zahony

Koupě zahrady na vesnici je nárazově dražší, než platba nájemného za zahrádku v osadě. Na její pořízení, pokud nemáte hotovost, s výhodou využijete hypotéku s nízkým úrokem. A protože pozemky ve vesnici bývají často zařazeny, alespoň zčásti, mezi zastavěné plochy a nádvoří, v budoucnu je zde stále otevřená možnost výstavby nového domu. Když ne pro vás, tak pro vaše potomky. Takže koupě zahrady na vesnici může být považována také za výhodnou investici. Za zmínku stojí, že daně z pozemků a nemovitostí jsou na vesnicích výrazně nižší, než ve městech. Tedy daň za několikanásobně větší zahradu na vesnici je často na úrovni daně z malé zahrady na okraji města.

Do nákladů na svůj odpočinek a současně přístup ke zdravé zelenině a ovoci třeba započítat také náklady na dopravu, většinou autem, z města na vesnici. Někomu stačí zajet do zahrady o víkendu, někdo chce se dostat z města i vícekrát za týden. Čím dále od města bývají ceny nižší. Záleží od vašich možností a který pozemek se vám jak bude líbit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..