Co je výhodnější: Plná vana vody nebo desetiminutové sprchování?

Je ekonomicky výhodnější se sprchovat nebo koupat? Na tuhle otázku mnozí z nás hledají odpověď. Třeba právě tehdy, když se rozhodují o rekonstrukci koupelny a uvažují o tom, že by dali přednost tomu, vybudovat jenom sprchový kout bez vany. Co tedy je lepší, vana nebo sprcha?

Platí, že je sprcha lepší?

Zkusme společně najít odpověď. Rádci v oblasti ekologie a úspor vody jednoznačně říkají, že sprchování je mnohem úspornější než koupání ve vaně s napuštěnou vodou. Mají pravdu, ovšem s jednou velmi podstatnou podmínkou, a sice, že pod sprchou nestojíte hodinu. Potom je mnohem lepší napustit si vanu. Ale jak vypadá v praxi skutečné srovnání? Opravdu platí takto zjednodušené tvrzení, nebo je to trochu jinak?

Ve vaně spotřebujete 100 litrů vody

Zkusme si alespoň orientačně spočítat, kolik nás stojí sprchování a koupání ve vaně. Klasická velká koupelnová vana o rozměrech 170 x 70 cm má objem 190 litrů, tedy pokud byste ji napustili úplně plnou až po okraj, což samozřejmě nepřipadá v úvahu. Budeme totiž ve vaně my, kteří zabereme nějaký objem. Pokud vezmeme v úvahu průměrnou hmotnost člověka, za kterou prohlásíme muže cca osmdesátikilového, potom zjistíme následující. Vzhledem k platnosti Archimédova zákona (těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno  silou, rovnající se tíze kapaliny tělesem vytlačené) pochopíme, že vanu, do které jsme vlezli, nemůžeme napustit po okraj, protože by nám objem, který zabírá naše maličkost, přetekl ven. Čili od zmiňovaných 190 litrů, které tvoří celkový objem vany, odečteme 80 litrů (1 kilogram rovná se 1 litr). Zbude nám tedy nějakých 110 litrů. Z tohoto množství odečteme ještě minimálně 10 litrů, protože určitě nebudeme chtít vodu napustit až po okraj. Stejně bychom ji vycákali po koupelně. Dostáváme se tedy ke spotřebě cca 100 litrů.

Související:  Opravy paneláku: Proměňte šedivý neútulný dům v moderní bydlení

sprcha

Na sprchu nespotřebujete ani polovinu vody

Jak je to se sprchou? Řekněme, že máme klasickou starou sprchu s průtokem 20 litrů za minutu (existují už moderní sprchy, kde se dá hlavicí nastavit průtok na 6, 8, 10, 12 a 14 litrů za minutu), ale my pro přehled zvolíme tu nejméně úspornou variantu. Z toho vyplývá, že už když budeme pod naplno roztočenou starou sprchou stát pět minut, dostaneme se na stejnou spotřebu, jako při plné vaně vody. Musíte si proto hlídat čas a nesprchovat se zbytečně dlouho. Dá se to zvládnout i za dvě minuty, když si lehce pod mírným proudem navlhčíte tělo, pak sprchu vypnete, namydlíte se, opět zapnete sprchu a pak se rychle spláchnete. Pokud si vyberete sprchování úspornější při průtoku 14 litrů během jedné minuty, můžete se sprchovat sedm minut, než se dostanete ke hranici 100 litrové spotřeby. Při nejúspornějším módu, který činí 6 litrů za minutu, potom můžete pod sprchou strávit i 16 minut. Ovšem při takovém průtoku už se příliš dobře neumyjete. Řekněme, že optimální bude sprchovat se tři minuty a průtok vody bude 14 litrů za minutu. Tím se dostáváme na spotřebu 42 litrů, což je proti vanové koupeli méně než polovina.

Je důležitější vonící pohoda nebo úspora?

Ve hře jsou ale i další věci než jenom ekonomika úspor vody. Někdo nedá na plnou vanu napuštěnou horkou vodou a provoněnou pěnou dopustit. Říkají, že ve vaně si výborně odpočinou, někteří tam dokonce v klidu pracují. Ovšem ti, kteří milují sprchování, pro změnu tvrdí, že horká sprcha rozproudí vaši krev a poskytne vám stejnou míru relaxace. Časté koupání ve vaně se také příliš nedoporučuje lidem s citlivější pokožkou, sprchování je naproti tomu k naší pokožce mnohem šetrnější. Ale ať už pro vás je důležitá pohoda ve vonící koupeli nebo úspora ve sprše, hlavně si očistu svého těla vychutnejte.



Související:  Pít a jíst v létě studené?