Nebude elektřina

Naše společnost už tak zpohodlněla, že výpadek dodávky elektrického proudu může představovat katastrofu. Zejména když najednou večer v bytě všechno zhasne a tma je i na ulici, tehdy se nejedná o poruchu v našem bytě, problém je plošný. Je-li přerušení dodávky proudu plánované, dá se na vše připravit, i když to není právě příjemná situace. Na co je potřeba především myslet?

Ibrahim Maiga kdysi v jedné anketě vyhlásil, že nejdůležitější vynález 20. století je elektřina,protože když ta nebude, tak bude všechno v pr… oblémech. A zdá se, že měl pravdu. Pojďme se teď spolu zamyslet, co nastane, když dojde k tomu datu, který hlásal oznam na výtahových dveřích: V úterý od rána do poledne nepůjde pro opravu elektrický proud v celém paneláku.

V první řadě přestane fungovat elektrické otevírání vchodových dveří do paneláku. Ani čip ani kód. A ani zvonek na sedmé patro a ani dálkové otevírání dveří shora. Nic z toho, jen starý osvědčený klíč. Když už budete ve vchodu, nepůjde ani to slavné senzorové osvětlení, zkrátka tma. Tehdy si možná někdo vzpomene, co za blbost udělal, když dal vyměnit dveře z chodby na schodiště 2/3 dělené a prosklené v rámci „bezpečnosti“ za na polovic dělené, přes které se širší člověk ani matka s kočárkem nevejde a navíc plné, neprůhledné. Jak říkám, tma.

A nahoru s nákupem pěkně po svých. Nepojede výtah. Kdo občas netrénuje chůzi po schodech, bude dychčet.

Byt bez elektřiny

Kdo je zaměstnaný celé dopoledne, ten si možná problém ani nevšimne.To neznamená, že nebude, jen si ho nevšimne. Kdo je dopoledne doma, ať už na rodičovské, na důchodu, po směně nebo pracuje z domu, ten si všimne. A měl by udělat opatření, aby mu nevznikly další škody.

Související:  Půjčka na rekonstrukci panelového bytu? Získáte ji online

Po vypnutí elektrického proudu v paneláku poteče studená voda, která funguje na tlakovém systému dodavatele, půjde i kanalizace, takže mytí rukou nebo použití WC bude bezproblémové. No už se neosprchujete ani nádobí neumyjete,protože výměník na teplou vodu dolu v suterénu potřebuje pro svůj provoz elektřinu. A po zkušenostech z minulosti víme, že po opětovném puštění elektřiny tak tři dny nemusí téct správně teplá voda, dokud se někdo nepřijde na ten výměník „podívat“. Zato měřič spotřeby teplé vody se bude točit stále stejně.

Podle toho kdy snídáte zřejmě stihnete uvařit čaj na rychlovarné konvici, no později kávu už musíte řešit náhradním způsobem. Jeden z nich je uvařit vodu do termosky, abyste si dopoledne jí mohli zalít kávu. Protože kávovar už fungovat nebude. Druhou možností je uvařit vodu na kávu na plynovém sporáku, je-li bytovka vybavena plynovodem. Pozor! Jste-li zvyklí na moderní plynový sporák s piezoelektrickým zapalováním, toto nebude fungovat. Musíte si připravit zapalovač nebo sirky a startovat sporák pěkně po staru 😉 Tímto způsobem uvaříte i oběd, či něco upečete, záleží od toho, je-li sporák vybaven troubou elektrickou nebo plynovou. A nemáte-li plynový sporák, jste odkázáni na vařič/dvouploténku na propan-butan. A máte dost plynu v tlakové láhvi? A máte rezervní nádobu?

Bylo by dobré mít přes noc nabité všechny mobily a přenosná zařízení s akumulátory, aby přes den vydržely. Včetně nějaké baterky, protože nebude elektřina, tedy nebude světlo. Nejen v obýváku, ani v komoře anebo sklepě, kdybyste něco potřebovali najít, co jste si vzpomněli, že tam určitě máte a teď to nutně potřebujete…

Tedy nebude světlo a nemusí být ani teplo. Elektrické topení nepůjde určitě, na plyn také ne, elektrické oběhové čerpadlo nebude mít elektřinu. Říkáte záložní zdroj? Jak dlouho vydrží? Teplovodní radiátory budou topit podle toho, jak je zapojen výměník pro bytovku. Nespoléhal bych na to, do půl hodiny budou i radiátory vychladlé. Bude-li svítit slunce a máte okna na jih, trochu to pomůže. Protože elektrický ohřívač nezapnete. Tepleji se obléct a připravit deku.

Související:  Můžeme v paneláku ovlivnit klimatické změny?

Elektronika bez elektřiny je problém

Hodně domácností má televizní a rozhlasové přijímače, set-top boxy a podobná elektronická zařízení, která se po použití nevypínají, jen přepnou do stand-by režimu. Jsou v pohotovosti, aby se rychleji aktivovaly a mohly sloužit. Celou dobu „vypnutí“ tak mají malou spotřebu elektřiny. Náhlý výpadek elektřiny jim nemusí dělat dobře, ale vyslovené zle jim dělá náhle zapnutí proudu. Proto při plánovaném výpadku dodávky elektřiny je raději vypněte vypínačem.

Další „problémové“ zařízení mohou být ty pro příjem internetu. Ne každý má doma před takovými přístroji záložní zdroj elektrického proudu a když ano, ne každý ví, jak dlouho vydrží tato zařízení napájet. Routry a switche stojí pár stovek korun, takže nahradit je při poruše není ekonomický problém, málokdo si však pamatuje, kde má uložené přístupové údaje a hesla, aby je rychlo zprovoznil. A bez internetu se uvádějí do provozu hůře… Takže doporučuji vypnout.Nejdříve zařízení a pak samotný záložní zdroj. Ani jemu se nemusí špička při zapnutí dodávky do sítě líbit. Pár krát to vydrží, pak už ne.

Máte-li domácí úložiště/NAS, také ho vypněte. V jeho případě jde o řízené softvérové vypínání, které kromě jiného uloží aktuální konfiguraci a po opětovném zapnutí ji znovu načte. Vyhnete se tak možným problémům se ztrátou některých dat na discích při náhlém přerušení toku elektřiny v zařízení.

Bez elektřiny nepůjdou stolní počítače, běžné záložní zdroje (UPS) je vydrží napájet pár (desítek) minut. O hodně líp jsou na tom notebooky, mají-li dobrou baterii. Výkonnější modely dokážou fungovat půldruhé až dvě hodiny, ty úsporné i šest hodin. Abyste měli přístup na internet, když je celý panelák bez elektřiny, měli byste mít aktivována mobilní data v smartfónu a něm zapnutý hotspot.

Související:  Nebojte se ohlásit poruchu

Co byste rozhodně neměli zapomenout po obnově dodávky elektrického proudu anebo po příchodu domů z práce po takovém dni, je nastavit aktuální čas na hodinách některých zařízení. Například některé elektrické budíky si nastaví půlnoc, když se znovu zapne elektřina. A ráno by vás neprobudil v očekávaném čase. Také některé kuchyňské spotřebiče, například mikrovlnky, po ztrátě napájení zapomenou přesný čas.

Den bez elektřiny nemusí být katastrofou. Připravte si zajímavou knihu, kterou jste neměli čas dočíst, vypněte všechny elektrospotřebiče podle tohoto návodu, na plynu si uvařte kafe anebo dobrý čaj podle své chuti a k USB LED světlu připojte Powerbanku, abyste na písmenka dobře viděli. Sociální sítě to jeden den bez vás zvládnou a možná zjistíte, že i vy bez nich. Nakonec jeden den bez elektřiny nemusí být až tak zlý, zejména když se na to připravíte a vyzkoušíte si takto existovat.