Nebezpečí v zásuvkách

Podle pojišťoven jedny z největších škod v domácnostech napáchá přepětí v zásuvkách domovních a bytových rozvodů. A nejedná se jen o rozvody elektrické energie, ale i telefonní a internetové rozvody. A protože elektronika je docela drahá, jsou i napáchané škody vysoké. Jak tedy chránit naše elektronická zařízení před poškozením zejména nyní, v době letních bouřek?

Přepěťová ochrana

Základní formou ochrany elektroniky je přepěťová ochrana, která bývá zabudována do prodlužovačky. Má za úkol zastavit napěťový nebo proudový výkyv, respektive jeho zbytky, které v elektrickém vedení nezachytili bleskojistky a ochrana hlavního rozvaděče. Tato zbytková energie je problémem hlavně pro citlivou elektroniku, jako jsou televizory, HiFi, domácí kina, satelitní přijímače nebo počítače. Mírně přepětí ochrana vyrovná, při silnějším odpojí chráněné zásuvky a měla by být resetována, případně ty levnější i zcela vyměněny.

Záložní zdroj

Kromě zachycení přepěťových špiček dokáže záložní zdroj i poskytnout krátkodobě energii v případě úplného výpadku proudu. To má zvláště význam při citlivých přístrojích, jako jsou stolní počítače nebo HDD rekordéry, kde výpadek proudu může znamenat poškození záznamu nebo potřebu znovu nastavovat základní údaje a přesný čas, potřebný pro správné nahrávání.

Chránit je potřeba nejen elektrické zásuvky, ale i datové. Škodlivé špičky se mohou dostat do vaší domácnosti i po počítačových rozvodech. Proto byste měli přívod počítačové sítě zapojit nejprve do příslušné zásuvky přepěťové ochrany nebo záložního zdroje a až potom do routeru a ostatních zařízení v bytě.

Kromě toho záložní zdroj dokáže chránit vaše citlivá zařízení i před podpětím, tedy mírně sníženou hladinou napětí. Slouží mu k tomu vestavěný akumulátor. Ten má ale jen malou kapacitu, dokáže překlenout jen krátkodobé výpadky napájení. S počítačem může být propojen USB kabelem a v případě, že se v záložním zdroji zmenšuje kapacita baterie, dokáže počítač bezpečně vypnout a předtím uložit všechna data.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..