Světla se snímačem pohybu – vyplatí se na schodišti?

Na schodištích bytových domů se s oblibou používají intervalové spínače světel. Po vstupu do chodby či k prostoru výtahu stisknete spínač a světlo se rozsvítí na všech patrech na nastavený čas. V posledním období se nahrazují světly se senzory pohybu, které rozsvítí světla jen tam, kde se vyskytuje člověk. Prý pro úsporu. Jaká je pravda?

Motivací k montáži světel s touto funkcí je úspora. Zejména úspora elektrické energie. Například v osmipatrovém paneláku může být rozdíl, zda svítí světlo na jednom podlaží nebo na všech osmi. Na první pohled je to jasné každému. Osm žárovek spotřebuje osmkrát více elektrické energie, než jedna žárovka.

Dalším benefitem je skutečnost, že po uplynutí nastavené doby nemusíte opět spínat světlo, to se rozsvítí automaticky. Pravda, nesmíte stát bez pohnutí, musíte se hýbat. Nebo pohnout po zhasnutí světla.

Abyste mohli výhody pohybových senzorů ve světlech využít, musíte vyměnit na chodbách a schodišti všechna světla. Samotné světla stojí nějaké peníze, z fondu oprav zaplatíte i za jejich výměnu odbornou firmou. Ještě jste nezačali šetřit a už musíte zaplatit nemalou částku. A když nová světla namontujete, začnete šetřit drobné, pomalu a postupně.

zarovky

Protože při montáži nových osvětlovacích těles většinou montují firmy i nové žárovky typu LED. A ty mají téměř desetinovou spotřebu oproti starým typům vláknových žárovek. Tak namísto 60 W wolframové skleněné žárovky najdete ve světle 7 nebo 8 W LED žárovku.

A co kdybyste ve vchodu vyměnili všechny staré žárovky za LED žárovky a nechali si ty staré světla se schodišťových intervalovým spínačem? V osm patrovém vchodu se to týká asi 10 žárovek. Namísto 600 W byste rázem měli spotřebu 70 W. A nemuseli byste vyměňovat komplet světla za senzorové ani platit firmě. Přitom žárovky ve světlech vymění kterýkoliv šikovný důvěrník. Dokonce ani nemusíte kupovat a měnit všechny žárovky najednou, stačí je nahradit za úsporné LED žárovky s vysokou životností při vypálení těch starých.

Výrazné úspory dokážete v paneláku dosáhnout i bez nutnosti vysokých investic a při úspoře fondu oprav. Tak jako vždy v životě, stačí použít zdravý selský rozum. Pokud nevěříte, spočítejte si, kolik peněz za energii ušetříte, pokud namísto deseti 7 W LED žárovek svítí jedna a kdy se vám vrátí částka investovaná za nová světla. Možná budete nepříjemně překvapeni.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..