Nákupem levných žárovek nemusíte ušetřit

Občas musíme vyměnit zdroje světla v lustrech, světlech či lampách, ať už používáme klasické žárovky, kompaktní zářivky nebo jiné zdroje světla. Tak jako i jiné druhy zboží a spotřebního materiálu, i žárovky se objevily v nabídkách supermarketů. Vyplatí se koupit žárovku jinde, než ve specializované prodejně s elektrozbožím a dá se tímto nákupem skutečně ušetřit?

Obyčejné žárovky jsou stále velmi oblíbené, i když se jejich účinnost pohybuje pod 20%. Máme na mysli podíl elektřiny přeměněn na světlo. Zbytek je totiž teplo, sálané žárovkou. I proto žárovky využívají akvaristé na ohřívání vody. Základem žárovky je wolframové vlákno, které pod vlivem elektrického proudu se rozžhaví a elektromagnetické záření obsahuje malou část takzvaně viditelného spektra, tedy světlo, a zbytek je ve formě tepla. Vlákno je ve vakuové skleněné baňce, teplo se šíří z povrchu banky, čímž se žárovka ochlazuje.

Záliba hypermarketů ve snižování cen, zejména jejich nákupních, vedla k produkci žárovek se zmenšenou skleněnou bankou. Na obrázku jsou dvě žárovky na 230 V s závitem E32 pro domácnost. Průměr menší hypermaketové je 45 mm, větší standardní je 60 mm. Rozdíl možná minimální. Avšak plocha povrchu koulí s uvedeným průměrem je 6300 vs. 11 300 mm2. Co je v podstatě polovina. Malá „úsporná“ žárovka z hypermarketu, na které je méně skla na vnějším obalu a uvnitř na držáku vlákna, musí stejné množství „odpadního“ tepla vyzářit poloviční velikostí povrchu žárovky.

zarovka Tesco

Tato úspora ve výrobě nemůže zůstat bez následků při používání. Dochází k přehřívání žárovky a to může zkrátit její životnost. Je otázkou, zda je pro takovou žárovku vhodnější použít ji na místě, kde se méně často zapíná a zhasíná světlo, ale svítí nepřetržitě delší dobu, nebo je lepší ji používat na schodišti se schodišťových automatem, kde se rozsvěcuje často na krátkou dobu.

Prodejce ji balí ve dvojici. Při nižší ceně za žárovku tak celková cena za nákup trochu stoupne 😉 Druhá žárovka se vám bude hodit, když ta první nevydrží a její vlákno praskne.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..