Rekonstrukce panelákových bytů se dá pořídit dobře i levně

Ať si říká, kdo chce, co chce, panelákové bydlení je dosud v kurzu a nezmění to ani škarohlídové, kteří na dvanáctipatrových věžácích a bydlení v nich nenechají nit suchou. I oni musejí připustit, že panelákové bydlení může mít řadu pozitivních efektů. Pokud se navíc pustíte do komplexní rekonstrukce, můžete vyřešit řadu nepříjemností a kvalitu panelákového bydlení významně zlepšit. Jak ale při přípravě rekonstrukce postupovat, na co si dát pozor a čeho se vyvarovat, aby výsledek byl podle vašich představ?

Poraďte se se zkušeným odborníkem

Především si musíte předem uvědomit, že jde přece jenom o něco trochu jiného, než když rekonstruujete byt v rodinném domku nebo činžáku. Panely mají také svá specifika, která je třeba respektovat, aby se dílo podařilo. Jinak vám mohou zbýt jenom oči pro pláč. Neodborné zásahy bez předchozího promyšlení navíc mohou způsobit problém nejenom vám, ale i vašim sousedům. Mohou například popraskat stěny, naruší se statika. Jediné, co si pak zajistíte, že vás budou sousedi proklínat. Proto je dobré poradit se o rekonstrukci s odborníkem, který má s úpravami panelových bytů zkušenosti a je za ním vidět nějaké práce. Pak máte docela velkou jistotu, že úpravy, které vám navrhne, proběhnou bez potíží a nedojde k něčemu nečekanému.

Pozor na popraskání zdí

Velmi ošidné jsou zejména úpravy nosních stěn. Pokud do ní zasáhnete bez předchozí konzultace s odborníkem, může se vám to nepříjemně vymstít. Je například naprosto zapovězeno používat při bourání stěn bourací kladiva a sbíječky. Problematické přitom může být třeba i vybourání dveří. Pokud někdo rekonstrukcím panelových domů nerozumí, může například nosnou zeď považovat za příčku. Užitečné je i to, když statik zkontroluje ostatní byty v sousedních bytech a je dobře obeznámen s celkovým stavem domu. Díky tomu se dá předejít potížím. Často ale dochází k tomu, že obyvatelé okolních bytů statika nepustí dovnitř a nezbývá proto, než pracovat naslepo. Pak se ovšem může snadno stát, že popraskají stěny v sousedních bytech.

panelak

Náklady nemusí být vysoké

Pokud ale je rekonstrukce provedena správně a precizně, významně se tím zvýší životnost panelákových bytů a celých domů. Přitom obvykle je životnost těchto budov odhadována na cca 80 let. Ovšem chyby při zpracovávání dílů, nedostatek péče o stavbu atd. mohou způsobit, že se tato životnost sníží a dokonce bude třeba nutné provést demolici. To je velká škoda. Často se totiž dá komplexní rekonstrukce jedné panelákové jednotky u velkého bytu pořídit do cca 350 tisíc korun, pokud bereme v úvahu velký panelákový byt. Tato částka ovšem tvoří pouhou čtvrtinu či pětinu nákladů na stavbu nového bytu. Rekonstrukce malého bytu se přitom často vejde i do 200 tisíc korun.

dvere

Zvládnout se dá jádro, okna i podlahy

Zahrnuje přitom i přestavbu bytového jádra, ať sádrokartonem nebo dozdívání příček. Tam se bez posudku statika neobejdete. Dále výměnu oken za plastová s lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi. V takovém případě ale je nutné zajistit, aby po výměně oken nedocházelo k hromadění vlhkosti. Nejlepší je zřejmě zajištění pomocí kliky, která zajistí odlehnutí okenního křídla z rámu. Vytvoří se tak spára, která zajistí výměnu vzduchu mezi vnitřním prostředím bytu a venkem. Je také třeba vyměnit původní podlahy z PVC, které nevyhovují kvůli akustickým a izolačním vlastnostem. Vhodné jsou místo nich plovoucí podlahy. Další efekt může mít například zřízení lodžie, která ztlumí tepelné ztráty. Výborné jsou například posuvné dveře zajišťující variabilitu prostoru, průsvitné části příček kvůli většímu průniku světla.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..