Rosení plastových oken

Rosení plastových oken

Doposud jste to neznali a najednou se vám rosí okna? Nová plastová okna? Vždyť vám slibovali, že jsou kvalitnější, než ty staré dřevěné. Že lépe těsní, že přes ně není slyšet hluk. Že se snadněji myjí. Tak proč všude ta vysrážená voda?

To je bohužel vlastnost plastových oken, že dokonale těsní. Proto jste si je dávali namontovat. A proto si musíte zvyknout na nové chování se k nim a k bytu. Že musíte pravidelně větrat.

Nekvalitní stará dřevěná okna propouštěla ​​vzduch (a s ním i teplo) jednak kolem rámů u panelů, kde často chybělo pod krycí lištou těsnění), jednak mezi křídly a rámem, protože byly celá okna zkřivená a nedoléhala. Do bytu vnikal vzduch z vnějšku, hýbali se vám záclony i někdy i koberce, s ním i zima, bylo třeba více topit. Měli jste prakticky trvalé větrání.

Nyní zavřete plastová okna s izolačním dvojsklem nebo trojsklem a váš byt je dobře izolován od vnějšího prostředí. A v něm i veškerá vzdušná vlhkost. A ta se vysráží na nejchladnějších místech se špatným prouděním vzduchu. Což bývá často ve spodní části skel oken.

Odkud se bere vzdušná vlhkost v bytech?

Těch možností je celá řada. Každý člověk vydechuje i vodu, páru. A potí se. Dalším zdrojem vlhkosti v bytě je vaření. A v neposlední řadě i dosoušení čistého prádla uvnitř bytu. Za celý den je toho docela dost. A všechnu tu vodní páru je potřeba dostat z bytu ven, aby se neusazovala ať už na oknech, kde ji vidíme hned, nebo v rozích místností, kde ji spatříme později ve formě plísní.

Jak správně větrat

Větráním bychom měli vyměnit v místnosti vzduch, ale nepustit ven teplo (zejména v topné sezóně). Nejhorším a nejdražším způsobem je nechat otevřené větrací okno celý den. Nejlepším způsobem je větrat tak, že naplno otevřeme velké okno na několik minut a pak ho opět zavřeme a vyvětráme zase o pár hodin. Samozřejmě, že když se netopí, není problém nechat okno otevřené celý den. Doporučujeme ale síťky proti hmyzu, abyste měli uvnitř klid.

Takže pokud se vám rosí plastová okna, není to známka jejich nekvality, ale naopak, ukazují vám, že opravdu dobře těsní. Jen se musíte naučit je správně používat. Pravidelně větrat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..