Kvalitní bydlení i na důchodu

Návyky spojené s bydlením formují naši rodiče, ale po osamostatnění se snažíme zařídit si bydlení podle představ našich a našeho partnera/partnerky. Po práci se chceme vracet do pohodlného bytu, kde si odpočineme a načerpáme nové síly a také kde se pobavíme. Velkou změnou v charakteru našeho bydlení je odchod dětí z domu a náš odchod do důchodu. Ale nemusí to být změna k horšímu.

Ukončení aktivního pracovního života představuje na jedné straně nárůst volného času, na druhé straně je kompenzován snížením disponibilních příjmů. Namísto mzdy pobíráme důchod, který bývá nižší, než naše mzda ještě nedávno a tak musíme vyřešit několik závažných otázek. Mnoho důchodců řeší také přestěhování se do menšího bytu, aby snížily měsíční náklady na bydlení a tím vykompenzovaly snížení měsíčního příjmu.

Že nás čeká důchod víme již dlouho dopředu. Když ve stejném předstihu se začneme na ještě vzdálenou budoucnost připravovat, nemusí být dopad životní změny na nás negativní a nemusí znamenat problém. Udržet si stejnou životní úroveň i po odchodu do penze nám pomohou dodatečné fondy, z nichž čerpáme finance nejen na bydlení a udržení komfortu, na který jsme zvyklí, ale i na koníčky, kterými vyplňujeme nový volný čas. Čas důchodu je dobou, kdy realizujeme své hobby, na které jsme pro práci neměli čas. Bylo by smutné, kdybychom nyní na ně neměli peníze.

důchodci

Předejít špatné finanční situaci v důchodu pomohou různé penzijní fondy, ve kterých si spoříme „v stará kolena“ ještě v době, kdy jsou naše příjmy nadstandardní a kdy není problém odložit nějakou stokorunu stranou. Postupné dlouhodobé spoření malých částek vyřeší prudký pokles příjmu po skončení zaměstnání pro věk. Nebudeme muset opustit svůj byt a hledat levnější bydlení a budeme si moci dovolit navštěvovat místa, které jsme vždy chtěli vidět, jen jsme na ně neměli pro povinnosti čas.

Myslet na důchod už v době, kdy jste plný sil, se rozhodně vyplatí.