Ideální bydlení pro seniory? Panelákový byt

Naše populace stárne, to je bohužel neoddiskutovatelným jevem. Seniorů přibývá a jak se ukazuje, tento trend bude pokračovat i v budoucnosti. Důležitou otázkou proto zůstává, kde a jak budou senioři bydlet. Ukazuje se, že panelové bydlení může být pro seniory velmi zajímavou alternativou s celou řadou výhod. Proč?

Rodinný dům tvoří velkou zátěž

Bydlení v paneláku je pohodlné a přináší jenom naprosté minimum starostí. Pokud jste mladí a bydlíte v rodinném domě a staráte se o něj, je to snadné, protože máte dostatek energie. Jakmile vám ale začnou síly ubývat, stane se pro vás rodinný dům naopak velkou zátěží. Pokud nemáte naspořeno a v zásobě velké finanční rezervy, je pro vás takřka nemožné utáhnout z běžného rozpočtu provoz rodinného domu. A to nemluvíme o různých opravách a údržbě. I s bytem v činžáku může být dost starostí. Pokud máte vysoké stropy, je například vymalování bytu neřešitelným problémem.

Úsporný provoz a nízké výdaje za energie

V paneláku podobné popsané starosti odpadají. Zejména v případě, že v panelovém domě již proběhlo zateplení fasády, výměna oken za kvalitní plastová, výměna dveří a další sanace, je provoz poměrně levný a nenáročný. Navíc je-li byt uprostřed domu, nejsou náklady na topení tak vysoké. Díky zateplení, kvalitním oknům a dvěřím a skutečnosti, že se o náklady na topení podle určitého systému podělí všichni, se dá dosáhnout poměrně významných úspor energie. Finanční náklady na běžný chod jsou v paneláku velmi malé v porovnání s rodinnými domy, ale i činžáky. Tato skutečnost samozřejmě hraje do karet seniorům, kteří si nemohou dovolit ze svých důchodů platit vysoké nájmy a účty za energie. Ideální je, když senioři mají navíc panelákový byt už koupený ve svém osobním vlastnictví, potom jim nehrozí nebezpečí, že by je z bytu mohl někdo vyhnat kvůli příliš vysokému nájmu.

bytovka

Z fondu oprav se financují vylepšení

V případě panelákového bydlení, které již je převedeno do osobního vlastnictví, odevzdávají obyvatelé domu měsíčně určitou částku do společného fondu oprav. Z něj se postupně provádějí různé rekonstrukce. Když odevzdávají všichni obyvatelé danou částku, dají se brzy nashromáždit sumy peněz určené na různá drobná vylepšení a opravy. Vylepšování kvality bydlení se proto dá provádět průběžně. Nemusíte čekat dlouhé roky, než nashromáždíte alespoň nějakou finanční částku jako v případě rodinného domu.

Úklid se dá zvládnout za jedno odpoledne

S údržbou panelákového bydlení má senior naprosté minimum starostí. Úklid je snadno zvladatelný, není problém vyluxovat, utřít prach a vytřít, ani umýt okna, která jsou v přijatelné výši. Kdo s tím má zkušenosti, ví, že umýt okna v celém rodinném domě nebo v činžáku se stropy vysokými 330 cm není žádný med ani pro mladého člověka, natož pro seniora, který třeba má i nějaká pohybová omezení. Základní poklizení bytu se proto dá s přehledem zvládnout za jedno odpoledne a člověk u toho není ani nijak zvlášť utahaný. Také nejsou potíže s tím, že by senior musel uklízet v zimě sníh.

babicka

Bonusem je výtah i balkon

Dalším bonusem je výtah. Ve vyšších panelových domech jde o naprostou samozřejmost, ovšem v činžácích tomu zdaleka tak nebývá. A je samozřejmě velký rozdíl, když si senior může v paneláku přivolat výtah a pohodlně se dopravit třeba do pátého patra a když se musí s nákupem v činžáku do stejného poschodí táhnout pěšky. Pokud potřebuje senior pomoc, jisté je, že k sousedům na chodbě to má pár kroků a zpravidla se dozvoní na někoho, kdo bude ochoten pomoci a poradit. V rodinném domě je taková situace mnohem horší. Pozitivem je i balkon nebo lodžie, kterou je možné předělat na posezení s výhledem nebo i na zimní zahradu. Ve starší činžovní zástavbě ale za balkon mnohdy připlácíte a často bývá ve špatném technickém stavu nebo obrácený do rušné ulice, případně obojí. Proto si jeho výhody na rozdíl od toho panelákového moc neužijete. Z výše uvedených výhod vyplývá, že senioři panelákové domy dobře ocení.
Označení:  , , , ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..