Jakou barvu na vybavení?

Jakou barvu na vybavení?

Kromě stěn mají svou povrchovou barvu i různé předměty a nábytek v bytě. Jednou za pár let je třeba obnovit nátěry nejen vestavěných skříní, oken nebo dveří či zárubní v bytě. Svou údržbu potřebují i ​​židle a stoly či jiný drobný nábytek. Jaká barva je na opravy těchto předmětů nejvhodnější?

Pro nezkušeného kutila je návštěva prodejen barvy-laky pohromou. Kromě velkého množství nářadí vám nabídnou i neskutečné množství barev a laků ve všemožných odstínech, lesklé nebo matné a ještě k tomu se každý druh ředí jiným ředidlem.

Syntetické nebo acetonové?

Otázka, zda chcete použít barvu ředěnou acetonem (novějí nitrocelulózovým) nebo syntetickým ředidlem byla zajímavá tak před dvaceti lety. Acetonové barvy rychleji schli (tak dvě tři hodiny), syntetické barvy zase měli delší trvanlivost. Obojí však výrazně zapáchaly a na vyčištění štětců či nádob na barvení jste potřebovali značné množství ne levného ředidla. A kam ho pak vylít, abyste neznečistili odpadní potrubí či umyvadlo?

Tyto doby jsou již za námi. Dnes na natření či nastříkání povrchů dřevěných nebo kovových se vyrábí a do obchodní sítě dodává velké množství akrylových barev od mnoha výrobců.

Jaké jsou výhody akrylových barev

Snad největší výhodou akrylových barev je, že jsou ředitelné vodou. Co ale vůbec neznamená, že by byly vodou rozpustné. Jinými slovy, tekutou barvu můžete naředit na požadovanou hustotu obyčejnou vodou z vodovodu, avšak pokud nátěr zaschne, nelze ho vodou opět rozpustit. Vodou ale můžete umýt všechny nádoby, které jste na barvení použili, stejně jako veškeré nářadí a stejně můžete vodou snadno odstranit kapky barvy, které vám během malování ušpinili podlahu nebo jiné předměty. Samozřejmě, pokud je umyjete do pár minut od zakapání, dokud barva nezaschne.

Nemusíte tedy kupovat ředidlo do zásoby a nemusíte se bát zápachu po celém bytě. A ani bolesti hlavy, jak tomu mohlo být při nadýchání se ředidel do starších typů barev. Jelikož je vody dostatek, můžete všechny štětce důkladně umýt po každém barvení a netřeba je kupovat pokaždé nové, jak tomu často bylo v minulosti.

Jaké jsou odstíny akrylových barev

Akrylové barvy dostanete koupit ve všech možných barevných odstínech, stejně jako jakékoli jiné druhy barev. Navíc si můžete koupit takzvané tónovací barvy, které přimícháte do bílé akrylové barvy a namícháte si svůj vlastní odstín. A také dostanete koupit bezbarvý akrylátový lak, vhodný na povrchovou ochranu dřevěných předmětů, jako jsou židle, různé poličky či lavice, u kterých chceme nechat vyniknout strukturu materiálu.

Nejběžnější balení akrylových barev je 0,75 kg a kilové balení. Vydatnost, tedy jakou plochu dokážete pokrýt balením, je uvedena na obalu, avšak doporučujeme uvažovat s plochou cca o jednu třetinu menší, než uvádí výrobce. Raději ať vám trocha barvy zbyde, než by vám v sobotu podvečer měla trocha barvy chybět na dokončení práce. Pokud plánujete lakovat větší plochy, jsou prodávány akrylové barvy i v několikakilogramových vědrech. Každý výrobce nabízí jiná balení.

Na co můžeme použít akrylové barvy

Akrylovou barvou můžete natřít jak kovové, tak i dřevěné nebo plastové povrchy a stěny či beton. Tedy rámy židlí, dveře vestavěné skříně, zárubeň vchodových dveří či plechový nebo plastový parapet na balkoně nebo i balkónové zábradlí. Poličku na květiny nebo věšák na šaty. Regál na zavařeniny ve sklepě nebo dětskou patrovou postel z Ikei, kde se často prodává bez povrchové ochrany.

Ne všechny barvy jsou výrobcem doporučovány i na hračky a jiné předměty, s nimiž přicházejí do styku malé děti, proto si v takovém případě pozorně přečtěte návod na obalu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..