Pravidla pro zhotovení jídelny v malém bytě

Jídelna je místnost, která slouží pro stravování. Dalo by se říct, že se jedná o prostory, ve kterých by se měla sejít celá rodina ve chvíli, kdy je čeká společná snídaně, oběd nebo večeře. Trend jídelen k nám doputoval ze zahraničí. Většina rodin však jí stále v kuchyni, protože právě tuto místnost považují za tzv. jídelnu. Proč si ale neudělat alespoň malý koutek, který se bude moct nazývat jídelnou? Nemusíte se obávat toho, že by nefungovalo i v malých bytech. Jestliže bydlíte v bytě s menším prostorem, poradíme vám, čeho se při zařizování jídelny držet.

Zařizujeme jídelnu v malém bytě

Pokud bydlíte v bytě 1+1 nebo 2+1, bude vaše jídelna skutečně malá. V takovém případě se jídelna skládá pouze ze stolu a židlí, podobně, jako jsou vybaveny kuchyně. Rozdíl je však v tom, že tuto místnost od těch ostatních oddělíte, a to pomocí čehokoliv. Je důležité dodržovat bytové zóny. Jídelnu lze oddělit například pomocí textilie nebo závěsu. To už bude záviset na vás. Využít však můžete i posuvné dveře nebo stěnu. U jídla by vás nemělo nic rozptylovat. Platí to pochopitelně i o televizi, která patří mezi největší magnety.

Jídelní stůl a židle vybírejte za prvé podle členů domácností a za druhé podle prostoru. Jestliže je váš prostor opravdu malý, existuje chytré řešení, jež spočívá v nábytku, který se dá během pár vteřin schovat. Během dne tak místo jídelny může být klasický prostor k využívání. Jakmile budete jíst, stůl i židle vytáhnete za pár vteřin nazpět. Stůl dnes může být snadno součástí například skříně. Židle naopak mohou být snadno skladovatelné, což vám ušetří nemalé množství prostoru. Vždy je to o chytrosti. Dnešní svět bydlení nabízí mnoho možností, jak ušetřit místo. Kromě toho vám umožní vytvořit jídelnu i v malých bytech.

Co je u jídelny důležité?

Nyní se podíváme na to, co by v jídelně nemělo chybět. S největší pravděpodobností si říkáte, že stůl a židle jsou považovány za nejdůležitější věci. Máte pravdu, ale i přes to existuje pár základních pravidel. Tím prvním je osvětlení. Určitě si chcete vidět do talíře. Převážně ve večerních hodinách by vám špatná viditelnost mohla dělat problémy. Zdroj světla by tedy neměl být ignorován. Světlo by nemělo být nad stolem blíže než 80 cm. Jak se říká, nic se nemá přehánět. K dalším pravidlům patří ubrus a prostírání. To by mělo být neustále po ruce.

Jak toho docílit? Vedle stolu nebo židlí si pořiďte menší odkládací pult, který bude sloužit pro úschovu prostírání, ubrousků a náhradních ubrusu. Nikdy nevíte, kdy se stane nehoda. Pomocí náhradních věcí po ruce snadno vyměníte zašpiněný ubrus za nový. To platí celkově i o prostírání nebo ubrouscích. Na závěr můžete mít na odkládacím pultu také rádio, ve kterém budou hrát uklidňující a příjemné melodie. Nikdy při jídle nepouštějte hudbu, která by vás doslova neudržela u jídelního stolu.