Interiérové dveře – druhy dle způsobu otevírání

Interiérové dveře jsou jedním z důležitých prvků každého bytu či domu. Bez dveří se většina místností neobejde a dveře navíc mohou plnit nejen praktickou funkci, ale také mohou podtrhnout celkový design Vašeho domova.


U interiérových dveří, zvláště v malých panelákových bytech, hraje velkou roli také jejich výběr podle způsobu otevírání. V tomto článku se podrobněji zaměříme na to, jak podle tohoto kritéria dveře rozdělujeme a jaké jsou hlavní výhody a nevýhody jednotlivých variant. Řekneme si také, podle čeho se při nákupu nových dveří orientovat a v kterých obchodech nalezneme jejich největší výběr.

plancher-Interierove-dvere_1

Rozdělení interiérových dveří podle způsobu otevírání

Podle toho, jak se dveře v interiéru otevírají, rozlišujeme čtyři základní typy: klasické interiérové dveře otočné, posuvné (ty se dále dělí na posuvné do pouzdra a posuvné na stěnu), dále pak skládací a kyvné. Nejčastěji se můžeme setkat s dveřmi otočnými, které najdeme v drtivé většině českých domácností, v posledních letech ale roste obliba posuvných dveří, které výrazně šetří místem a lze si je vybrat z mnoha různých materiálů a zpracování.

plancher-Interierove-dvere_3

Otočné dveře

Tradiční typ dveří, které zná každý – tyto dveře se otevírají nejčastěji klikou a mají jednu velkou výhodu – zajišťují tepelnou a protihlukovou izolaci. Jsou tak ideální např. do ložnice nebo dětského pokoje, použít je ale můžeme prakticky v kterékoliv místnosti. Jedinou nevýhodou je ale poměrně velký prostor, který zabírají – v některých malých místnostech nebo menších bytech tak stojí za zvážení jiné alternativy, jakou jsou např. zasouvací dveře, jež ušetří spoustu místa.

Posuvné dveře

Zasouvací dveře se hodí zejména do malých prostor, kde chceme, aby zabíraly co nejméně místa. Dělají se ve dvou provedeních – posuvné dveře do pouzdra nebo na stěnu. Pokud jde o šetření místem, tak ideálním řešením jsou zasouvací dveře do pouzdra, které jsou v tomto ohledu nejúspornější. Nedají se ale použít všude – s jejich instalací je totiž třeba počítat už při hrubé stavbě. Tyto dveře se totiž zasouvají do speciálního plechového pouzdra, které je uvnitř zdi. Pořídit si je samozřejmě můžete i do už zařízeného domu, ovšem montáž se neobejde bez stavebních úprav.

plancher-Interierove-dvere_4

Oproti tomu posuvné dveře na stěnu se dají nainstalovat skoro všude – k jejich montáži nejsou nutní žádné stavební úpravy a dveře se pouze posouvají podél stěny. Zabírají sice trochu více prostoru než posuvné dveře do pouzdra, i tak jsou ale v tomto směru mnohem úspornější než tradiční otočné dveře.

Oba typy posuvných dveří jsou vhodné také pro domácnosti, kde žijí handicapované osoby nebo starší lidé s horší pohyblivostí. Zasouvací interiérové dveře si navíc můžete vybrat z široké nabídky materiálů, designů a zpracování, takže není problém najít přesně takový typ, který bude ladit s ostatním vybavením Vašeho domova.

Skládací dveře

V mnoha českých bytech nebo domech si lidé oblíbili také skládací dveře, které jsou další možností, jak ušetřit cenný prostor. Obvykle se dělají v tzv. harmonikovém provedení a hodí se do různých místností. Jejich instalace ale není zrovna snadná, proto se doporučuje nechat ji spíše na profesionálech, kteří se touto činností zabývají a mají v ní praxi.

Kyvné dveře

Posledním typem interiérových dveří jsou dveře kyvné. Často se jim říká také lítačky a setkat se s nimi můžeme např. v nemocnicích, některých restauracích apod. Do domácnosti nejsou zrovna ideální, při otevírání totiž zabírají hodně místa (otevírají se na obě strany).
plancher-Interierove-dvere_5

Jak vybrat vhodné interiérové dveře?

Výběr těch správných dveří rozhodně není dobré podceňovat – ať už jde o materiál, provedení nebo způsob otevírání, nejlepší je poradit se s odborníky, kteří Vám dokáží navrhnout takové řešení, které bude dobře vypadat a zároveň bude praktické. Zároveň doporučujeme objednat si spolu s dveřmi i jejich profesionální montáž – nainstalovat nové dveře není zas tak jednoduché a vyplatí se nechat tuto práci zkušeným řemeslníkům.

Nabídka interiérových dveří od společnosti Plancher

Jedním z předních českých prodejců, jenž se zabývá prodejem a montáží kvalitních interiérových dveří, je společnost Plancher s.r.o., která má svoji kompletní nabídku na internetových stránkách plancher.cz. V jejich internetové prezentaci naleznete špičkové interiérové dveře od známých značek, jako jsou např. Porta Doors, Verte Doors, Invado nebo Vasco Doors. Široká nabídka zahrnuje nejen klasické otočné dveře, ale i velké množství posuvných a skládacích dveří v mnoha atraktivních provedeních. Kromě webu se můžete na nabídku firmy Plancher podívat i na vlastní oči a to v jejich pražské provozovně na adrese Lovosická 439/42 (po předchozí telefonické domluvě). Vzorkovna je také v mobilní podobě, můžete si tedy nechat vzorky přivézt až k vám domů.

Označení:  

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..