Dveře v bytě: Proměňte socialistické šedé myšky v moderní a funkční prvek

Když se lidé pustí do rekonstrukcí panelových bytů, většinou přijdou na řadu také dveře. V minulosti se dveře v panelákových bytech vyznačovaly typizovaným vzhledem, nijak se nelišily jedny od druhých. V současnosti už je tomu ovšem úplně jinak.

Bakelitové kliky patří minulosti

Rekonstrukce, které si mnozí obyvatelé našich sídlišť v minulých letech provedli, způsobily v panelákovém bydlení doslova revoluci. Ukázaly nové cesty, trendy a směry v bydlení. Šedá nebo zažloutlá barva, bakelitové kliky, ale také nepříliš dobře usazené sklo v lištách na vnitřních dveřích, to vše už je dnes u mnoha bytů minulostí. Dnes máte ve výběru velmi široké možnosti. Jak postupovat při rekonstrukcích panelákových dveří?

staredvere

V nájmu potřebujete souhlas majitele

Jako první samozřejmě přichází na řadu měření. Nejprve změřte rozměry stávajících dveří a rozhodněte se, zda dostačují vašim potřebám. U panelákových bytů jsou obvyklými rozměry 60/70/80 x 197 cm. Roli bude hrát třeba to, zda nepřesouváte častěji nějaký nábytek či věci větších rozměrů, pak možná uvítáte rozšíření dveří. Pokud se rozhodnete rozměr dveří rozšířit, pak byste ovšem měli vše samozřejmě zkonzultovat se statikem, aby nedošlo k případným potížím. Pokud nemáte byt v osobním vlastnictví a žijete v nájmu, a přesto se rozhodnete si byt rekonstruovat, je nezbytné probrat úpravy s majitelem bytu či domu. Bez jeho souhlasu je provádět nemůžete.

Posuvné nebo otočné?

Vyberte si také, jaké dveře budete chtít, zda levé nebo pravé. Zjistíte to čelem k nim, na straně na kterou se otevírají. Podíváte se, kde jsou umístěny pantové závěsy. I toto můžete při rekonstrukci podle potřeby změnit, máte-li pocit, že by vašim prostorovým potřebám více vyhovovalo jiné řešení. Také si položte otázku, zda chcete dveře posuvné nebo otočné. Obě dvě varianty mají svůj smysl. Záleží na prostorovém řešení vašeho bytu. Někdo uvítá posuvné zabudované dveře, které nebudou překážet tím, že otevřené zabírají část místnosti. Toto řešení je vhodné například u malých bytů, kde bojujete o každý kousek místa a dveře otevírané do prostoru vám ho ukrojí poměrně velký kus. V takovém případě oceníte posuvné dveře, třeba formou harmoniky, která se stáhne k jedné straně zárubní.
interier

O zárubních se poraďte s odborníky

Stejně tak byste při rekonstrukci měli zvážit, zda nevylepšit kovové zárubně obložením, zda rovnou nevybudovat nové zárubně. Když komplexní rekonstrukce, přemýšlejte tak, aby zárubně byly kvalitní a vydržely desítky let a zároveň zůstaly plně funkční. Poraďte se ovšem o zárubních s odborníky, aby bylo jisté, že vaše plány a nápady je možné ve vašich podmínkách vůbec realizovat.

Přizpůsobte výběr svým potřebám

Uvažujte také o celkové podobě dveří. Když už úpravy a kompletní výměna, nechystejte si žádné provizorium, ale pusťte se do důkladné změny. Promyslete si, jaké dveře by vám nejvíce vyhovovaly. Řiďte se tím, kdo v bytě žije, jak často budete dveřmi procházet, jak často se budou otevírat a zavírat, jak budou náchylné k poškození. Nešetřete na nich zbytečně, jde o investici na dlouhou dobu dopředu. Proto výběr maximálně přizpůsobte svým potřebám a požadavkům. Řešení, zda posuvné nebo otočné už máte za sebou. V obou případech ale existuje řada různých variant, které vám mohou významně pomoci.
skelenedvere

Prosklení poskytne více světla

Například u otočných dveří otevíraných do prostoru nemusíte nechávat celoplošné dveře, ale můžete zvolit prosklení. Proč? Zajistíte tím více světla v prostoru. V konečném důsledku se to pak může projevit i úsporou energií. Nebudete muset v místnostech tolik svítit a vaše peněženka si trochu oddychne. U posuvných dveří zase řešíte, zda harmoniku nebo celoplošné posuvné dveře, které se odsouvají stranou vedle zdi. U harmoniky musíte zohlednit, že shrnutím dveří zaberete část průchozího prostoru, u celoplošných posuvných místo, kam dveře „odjedou“.

Na nové dveře bude hezký pohled

V neposlední řadě je důležitý materiál. Zvolte natolik trvanlivý, který vydrží bez nutné výměny léta (dřevo, plast) a bude navíc dobře omyvatelný. Zda ho bude možné případně lakovat, nebo dekorovat samolepící fólií apod. Ať už zvolíte jakoukoli podobu dveří, vyberte si dekor ladící s nábytkem i podlahou. Zajistíte si tak nejenom funkční, ale i maximální estetický zážitek. Na nové dveře bude i hezký pohled.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..