Umělý nebo živý stromeček, který je lepší?

Umělý nebo živý stromeček, který je lepší?

Právě nastává čas rozhodnout se, jaký vánoční stromeček letos ozdobí náš byt. Bude umělý nebo živý? Někdo má v téhle otázce jasno, jiný o ní třeba teprve přemýšlí. Zkusme si porovnat výhody obou variant.

Po umělém stromečku nemusíte uklízet

Pro umělý stromeček hovoří především skutečnost, že s ním nevzniká nepořádek. Žádné spadané jehličí, které nacházíme na těch nejnemožnějších místech ještě hodně dlouho po Vánocích. Nevyžaduje žádnou naši péči v podobě pravidelného přísunu vody, aby neopadal dříve, než vůbec nastane Štědrý den. Jakmile skončí svátky, jednoduše ho složíme a strčíme zpátky do krabice a uklidíme. Za rok ho znovu neporušený a čistý vyndáme a opět postavíme. Díky tomu nám nevznikají rok co rok žádné další finanční náklady. Přibývají také argumenty ochránců přírody, kteří poukazují na to, že se rok co rok uřeže velké množství stromečků pro chvilkové potěšení. A tyto stromky pochopitelně nevyrostou za rok.

Christmas Livingroom

Už nevypadají jako košťata

Pryč jsou navíc doby, kdy umělé stromky vypadaly jako nepovedený kartáč nebo koště. Můžeme si vybrat mezi různými druhy umělých stromků včetně ozdob nebo také zasněžení stromečku, a díky souměrnosti a kvalitě si je můžeme v bytě otočit, jak potřebujeme. Odpadá složité zakrývání chybějících větví v koutě. Také alergici mohou mít radost, protože je neohrozí žádné silice.
Jenže tyto výhody umělých stromků vyvažuje jedna obrovská nevýhoda. Umělé jehličí, byť sebedokonalejší, nenahradí vůni a čerstvost živého stromu. Takže někteří z nás si prostě půvab a atmosféru Vánoc spojují s vůní stromečku ve svém bytě.

Lesy se nedrancují

Upozorňování ochránců přírody na každoroční řezání stromků ovšem dnes už postrádá smysl. Naprostá většina prodávaných stromků se pěstuje na plantážích určených speciálně pro vánoční účely. Takže rozhodně nejde o to, že by se z těchto důvodů drancovaly lesy. Stromkům je také věnována patřičná péče, a díky tomu po uříznutí déle vydrží. I tak bychom ale měli dodržovat určitá pravidla. Především zakoupený stromek bychom měli nechat co nejdéle v chladnu. Ideálně ve sklepě nebo na balkoně, kde je nízká teplota. Přenos ze sklepa či balkonu do vytopené místnosti je pro stromek velkým šokem, proto je dobré, necháme-li ho před vlastním umístěním do stojanu a ustrojením nechat třeba den nebo dva v chodbě bytu, kde není takové teplo. Strom se snáze aklimatizuje na nové podmínky a neopadá vám tak brzy.

stromy

Nejdůležitější pro a proti

Při rozhodování ale mohou hrát roli i peněžní náklady. Chcete-li pěknou jedličku, musíte počítat podle velikosti od 600 až do 1500 korun. Na druhou stranou úklid už není tak důležitou nevýhodou, stromeček se dá umístit tak, aby nám způsobil co nejméně nepořádku.
Takže na závěr: rozhodnutí je samozřejmě jenom na vás. Většinou je pro nás nejdůležitější vůně vánočního stromu s nenahraditelnou atmosférou versus minimum úklidu a možnost opakovaného použití.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , , ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..