Překvapilo vás roční vyúčtování bydlení?

Jarní měsíce jsou obdobím kdy správci bytových domů a bytová družstva posílají obyvatelům bytů vyúčtování zálohových plateb za spotřebu a správu za minulý rok. Mnoho lidí je očekává s napětím a s otázkou, zda budou mít přeplatek nebo opět nedoplatek. To závisí nejen od nastavených měsíčních záloh, ale také od vývoje povětrnostní situace a samozřejmě na způsobu, jakým jsou energie a média v bytě využívány. Úspory jsou ve vašich rukou.

Pokud jsou měsíční platby a případné nedoplatky v částkách, které jsou jen zlomkem příjmů majitelů bytu, většina lidí je nijak zvlášť neřeší. Jiná situace nastává po ztrátě zaměstnání jednoho z manželů nebo dlouhodobé nemoci či jiného prudkého poklesu výdělku. Tehdy lidé začínají uvažovat o úsporách.

Samozřejmě, že chtít chodit po bytě v kraťasech a v tričku uprostřed zimy je možné, ale současně drahé. Nejen, že otevřené radiátory na vyšší stupeň spotřebují více dodaného tepla, ale současně, za předpokladu, že vaši sousedé upřednostňují střídmější vytápění a nebrání se ani hrubé mikině či na večerní posezení k televizoru si neváhají dát svetr na sebe, vytápíte i zdi sousedních bytů. Na částce za dodané teplo se to musí projevit, zejména když se účtuje také podle instalovaných měřičů tepla na radiátorech nebo máte vlastní plynové či elektrické vytápění.

Ventilátor pod radiátor upevněn na panelový radiátor na jeho spodní straně

Kromě snížení teploty, na kterou je byt vytápěn, je cestou k úsporám i zefektivnění využívání dodaného tepla. Například montáží zařízení Termík, které nuceným prouděním vzduchu dříve a lépe ohřej váš byt i bez zvýšení příkonu radiátoru. Lepší využití tepla docílíte i instalací odrazné fólie za radiátor, netopí zbytečně vnější stěny paneláku. No a samozřejmě, pokud jste stále nevyměnili staré dřevěná okna za nová plastová, tak o úsporách za teplo můžete jen snít.

Když jsme při tom teple, výrazné úspory dosáhnete správným větráním bytu v zimních měsících, čímž současně snížíte vlhkost v bytě a riziko plísní i dýchacích onemocnění.

Ale ne jen teplo na vytápění dráždí naše peněženky. Neméně náročné je i ohřívání vody na hygienu a vaření. Ušetřit vodu při sprchování bez ohrožení vaší čistoty dokáží úsporné sprchové hlavice nebo omezovače průtoku vody a perlátory. Nimi ušetříte za energii na ohřev, ale i snížíte celkovou spotřebu vody. Klesnou náklady na vodné a stočné.

Pokud jste maximálně snížili a zefektivnily náklady na energii a vodu ve svém bytě, využíváte úsporné elektrické spotřebiče a osvětlení, podíváte se ještě po společných prostorách. Výměna schodišťových automatů za senzorové světla ještě úsporu přinést nemusí. Zcela nejjednodušším řešením je postupně nahradit žárovky LED žárovkami a bez velkých výdajů snížíte spotřebu elektřiny na osvětlení společných prostor až na desetinu.

Letošní vyúčtování už změnou svého chování a návyků nezachráníte. Čím dříve však začnete měnit neefektivní vybavení svého bytu za úsporné a čím dříve přizpůsobíte své chování ekonomickým možnostem, tím spíše dokážete snížit svou spotřebu a i přes neustále se zvyšujícím cenám energie a vody se můžete už příští jaro těšit z přeplatku záloh na bydlení.
Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..