Nejvhodnější matrace do postele: Jak vybírat, jaké jsou trendy?

Vybíráte novou matraci do postele? Pravděpodobně pro vás bude velmi důležitým kritériem cena a také vzhled. Obojí je samozřejmě důležité, ale měli byste se soustředit také na její parametry. Abyste si vybrali správnou zdravotní matraci, musíte brát ohled také na její rozměry a výšku, materiál, z něhož je vyrobena. Dále složení jádra, materiál použitý na potah.

Šířka matrace je ideální 90 cm

Šířku a délku nijak ovlivňovat nemůžete. Tu jednoznačně určuje ložná plocha postele. Obvykle je nejvhodnější a nejpoužívanější šířkou 90 centimetrů, případně se dá použít ještě šířka 80 centimetrů. Menší už se prakticky nevyrábí a jsou také nevhodné, protože poskytují při ležení příliš málo prostoru. Hodí se maximálně u dětských postýlek, mají šířku například 70 cm. Naopak jsou velmi dobrou volbou širší lůžka. Manželské postele mívají na šířku jeden metr, tedy dva metry, protože jde o dvoulůžko. Taková postel nabízí skutečně dobré ležení umožňující i v rámci možností určitý pohyb.

Nejvhodnější délka 2 metry

Ideální délka činí 2 metry. Kratší je většinou nevhodná. Je totiž nutné počítat s tím, že matrace by měla mít na délku přibližně o 15-25 centimetrů víc než činí výška osoby, pro kterou je určena. Hodnoty 15-25 centimetrů odpovídají lidem vysokým 175-185 centimetrů, což je v současnosti běžná výška naší populace. Protože se výška, které lidé dorůstají, proti minulosti zvýšila, vyskytují se dnes i délky 210-220 centimetrů. Sice nejsou příliš obvyklé, ale v nabídkách výrobců je najdeme a kupují se.

Malé tloušťky jsou nezdravé

Tloušťky jsou závislé na přesném složení jádra. Obecně lze říci, že nízká jednoduchá jádra vůbec nelze považovat za zdravotní produkt. Ostatně, zkuste si ležet na něčem, co dosahuje tloušťky maximálně 10 centimetrů a je navíc z měkkého molitanu nebo naopak z velmi tvrdého materiálu. Máte téměř 100% jistotu, že se nejenom nevyspíte, ale navíc vás budou i hrozně bolet záda. Minimální výška pro dobré spaní je zhruba 15 centimetrů. Mnohem příjemnější je ovšem spát ve výšce 16-20 centimetrů.

postel

Sendviče jsou moderním trendem

Obecně platí, že tloušťka či výška matrace závisí na jejím konkrétním složení. Oproti minulosti, kdy se matrace většinou skládala jenom z jedné hmoty, dnes jsou velice moderní takzvané sendvičové matrace. Skládají se z různých vrstev a tvoří sendvič. Každá z těchto vrstev propůjčuje matraci specifické vlastnosti. Celkový sendvič tak může být prodyšný, antibakteriální, antialergický, zároveň dokáže účinně odvádět pot. Jádrem jsou obvykle přírodní materiály, kterým se v současnosti dává přednost vzhledem k velkému důrazu na ekologii. Matrace je zároveň přiměřeně tvrdá.

Paměťová pěna se vám přizpůsobí

Záleží na vás, jakou matraci preferujete. Vždy je dobré si ji předem před nákupem vyzkoušet. Není vhodné si ji kupovat bez zjištění, zda je kvalitní a bude vám vyhovovat. Mohli byste se napálit. Dobrá matrace je základem kvalitního odpočinku. Jako materiál pro výrobu matrací se osvědčuje například paměťová pěna, která se dokáže dokonale přizpůsobit páteři a tvaru lidského těla.

Matrace se přizpůsobí vám, nikoli vy jí

Současným trendem je také maximální přizpůsobení matrace danému účelu a osobě. Pro každého se tak hodí matrace s trochu jiným složením. Můžete tak v nabídkách výrobců narazit třeba na matrace pro seniory a dlouhodobě ležící osoby, pro alergiky, pro XXL hmotnosti, určené do rozkládacích postelí, zónové, s línou pěnou. Každý si tak přijde na své. Může si přesně stanovit své požadavky a vybrat tu nejvhodnější matraci podle nich. Při výběru se musíte řídit i roštem postele. Dávejte v tomto případě pozor na to, aby matrace mohla dýchat. Nechte si také poradit od odborníků.
Označení:  , , ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..