prach

Vyhlaste boj prachu v bytě!

Prach je naším každodenním společníkem, ať se nám to líbí nebo ne. Snáší se do naší domácnosti a najdeme ho všude, i tam, kde bychom ho nečekali. Na předměty a podlahu může den co den usedat až úctyhodných 174 mg prachu na metr čtvereční, alespoň tak to říkají studie. Proto nám nezbývá než s prachem bojovat.

Jak omezit prašnost?

Nejprve probereme zásady, které nám pomohou v tom, aby se v naší domácnosti prachu dařilo co nejméně.

  • Jste zvyklí zastýlat postele? Nejprve dobře vyvětrejte peřiny, ideálně na sluníčku, máte-li možnost. V zastlaných a nevyvětraných přikrývkách se nejlépe daří roztočům, tak se jim to snažte alespoň trochu znepříjemnit.
  • Patříte mezi osoby, které svojí péčí utrápí jakoukoli i tu nejméně náročnou živou kytku? Přesto si raději nepořizujte žádné umělé nebo sušené květiny. Právě ty jsou totiž dokonalým lapačem prachu.
  • Vybírejte si uzavřený nábytek. V knihově se zasouvací skleněnou deskou bude zaručeně mnohem méně prachu než v knihovně otevřené. Stejně tak šaty volně pověšené na tyči nebo dokonce pohozené někde na křesle nasbírají mnohem více prachových částic, než pečlivě uložené v bytelném zavíracím šatníku. Textilie v bytě také nejlépe omezte na nezbytné minimum.
  • Pozor dejte při výběru podlah. Dřevěné parkety, současná kvalitní linolea nebo plovoucí podlahy k sobě přisají méně prachu než stará lina nebo léta nevyměňované koberce. Tady se vyplatí investovat.
  • Lepší než používání větráku, který zvedá prach, je pravidelné větrání otevřeným oknem, je-li to vzhledem ke kvalitě ovzduší ve vašem okolí alespoň trochu možné.
  • Udržujte v bytě optimální vlhkost vzduchu, přibližně v rozmezí 40 – 60 %. Ve velmi suchém vzduchu prach lépe poletuje a obtěžuje obyvatele. Vlhkost zvýšíte jednoduše, stačí pověsit v bytě vlhké prostěradlo.

 

Pravidla správného úklidu

  • Nechcete-li se vzdát koberců, pravidelně je vysávejte, minimálně jednou týdně, ty menší kusové vyklepejte, případně nechte odborně vyčistit.
  • Na stírání prachu použijte buď vlhký hadřík, nebo se vybavte speciální rukavicí. Nezapomeňte ani na přípravky, které povrch také leští.
  • Při stírání prachu nevynechávejte ani klávesnice počítače, monitor, televizní obrazovku a další elektroniku, i ta kvůli statické elektřině přitahuje prachové částice. Na čištění klávesnice počítače existuje plastická hmota, která vychytá všechny nečistoty i v jejích mezerách, na obrazovky použijte speciální antistatické utěrky a postřiky. Investovat do nich se vyplatí, váš počítač prokoukne.
  • Při odstraňování prachu věnujte pozornost také topným tělesům. Prach usazený na radiátoru ústředního topení se prouděním tepla dostává rychle do ovzduší.
  • Máte-li doma hodně květin v květináčích, pravidelně je sprchujte vhodným rozstřikovačem, snadno smyjete prachové částice z listů.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..