Bydlení pod střechou: Jaké nevýhody kompenzují velký výhled?

Byt pod střechou. Pro někoho životní výhra, pro jiného noční můra. Něco jiného totiž je bydlet pod střechou ve starším cihlovém domě s velkým výhledem na město a něco jiného se krčit pod střechou v paneláku na sídlišti. Jaká úskalí nám bydlení v posledním patře přináší?

Nevýhodou se stává teplo

Po podkrovních bytech je poptávka. Ve starých cihlových domech s výtahem jde skutečně o bydlení snů, kde si můžete jaksepatří užít nádherný výhled, kterým se jistě rádi pokocháte. Velká okna dají prostor přirozenému světlu a sluníčko se k vám bude moci nastěhovat téměř ze všech stran. Také utratíte minimum za elektřinu na svícení. Výhodou je, že si budete moci prostor uspořádat podle vlastní potřeby. Buď nechat velkou vzdušnou místnost, nebo byt rozdělit příčkami. To připadá v úvahu, pokud si například rekonstruujete půdu. Jenže i v létě zde poznáte jednu velkou nevýhodu bydlení v posledním patře, a tou je teplo. Teplý vzduch, jak známo stoupá vzhůru, horní patra se vyhřejí rychleji. Jestliže byt rekonstruujete či přestavujete půdu na obytný prostor, je proto dobré zvážit otázku izolace. Ta může v létě zabránit nebo alespoň omezit přehřívání bytu, naproti tomu v zimě zase výrazně omezí úniky tepla. Vyplatí se tuto otázku řešit, protože zvýší komfort vašeho bydlení.

Klimatizace a markýzy či žaluzie pomohou jenom trochu

V paneláku pod střechou to ale bude ještě horší, protože možností úprav zde máte naprosté minimum. Jakmile se v červnu začne slunce opírat do střechy, máte na celé léto vystaráno. Paprsky ohřívají střechu, a pokud budou horka trvat delší dobu bez ochlazujícího a osvobozujícího deště, můžete se těšit na skutečnou výheň. Určitým řešením může být klimatizace. Pokud si ji ale nepořídíte, čeká vás skleníkový efekt a bezesné noci, při kterých nebudete moci horkem spát. Trochu mohou pomoci markýzy a žaluzie, které odstíní zejména odpolední slunce svítící do oken. Ovšem rozpálenou střechu toto opatření stejně nevyřeší. V případě, že můžete ovlivnit orientaci bytu, je lepší mít byt na sever než na jih nebo západ, kde se v létě budete potýkat se sluneční výhní.

byt

Hydroizolace musí být důkladná

Další nepříjemností, která vás s velkou pravděpodobností v posledním patře potká, je vlhkost a následné plísně. Do bytu může zatékat, proto je velmi důležitá dobrá izolace střechy. Ta vám zajistí, aby v zimě zbytečně neunikalo teplo, a zároveň může pomoci k tomu, aby v létě nedocházelo k příliš velkému přehřívání. Aby nedocházelo k plesnivění zdí, je podstatné mít v bytě vyřešené větrání tak, aby v místnostech proudil vzduch, který zabrání šíření vlhkosti ve zdech. K zatékání často dochází u plochých střech, na kterých se usazuje sníh a také dešťová voda, což je typický příklad paneláků. Ani plochá střecha se ale nestaví rovná. Také má malý spád, právě z toho důvodu, aby se na ní nehromadila voda. Normy určují, že spád by měl být minimálně dvouprocentní. Plochá střecha také musí mít hydroizolaci jako vrchní vrstvu. Právě tato vrstva omezuje, aby povrchová voda pronikala do střechy. Většinou se jedná o pásy PVC, asfalt či plechy. Platí, že spoje prováděné na PVC musí být vodotěsné a precizně provedené. Jakákoli nepřesnost a nedbalost při pokládání se později pravděpodobně projeví ve formě zatékání.

Nepodceňujte páru

Podceňovat by se neměla ani tepelná izolace, která se nachází pod voděodolnou vrstvou. Většinou jde o polystyren nebo minerální vlny. Tloušťka vrstvy se obvykle pohybuje v rozptylu 100–300 mm. Pod tepelnou izolací se ovšem skrývá ještě jedna další izolační vrstva, a sice parozábrana. Ta má zamezit pronikání a kondenzaci páry z obytných částí na tepelnou izolaci. Kondenzující pára totiž může poškodit konstrukci. Ze všech uvedených důvodů je u paneláků důležitá kvalita střechy. Právě její provedení výrazně ovlivňuje kvalitu bydlení v posledním patře.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


2 komentářů ke Bydlení pod střechou: Jaké nevýhody kompenzují velký výhled?

  • Lukáš  napsal:

    Popravdě řečeno, překvapuje mě, že se v dnešní době ještě někdo pouští do podobné rekonstrukce půdy na bydlení. Do posledního patra zpravidla nevede výtah a chodit s nákupy nebo s malým dítětem v náručí mi přijde velice nepohodlné. Když jsem se rozhodoval, jaký byt si pořídím, prohlédl jsem si aktuální nabídku na trhu. Měl jsem požadavky na blízkost centra města, protože bydlení v nějakém satelitu mi nepřijde důstojné. K tomu jsem toužil po dobrém výhledu na historické panorama Olomouce, kde bydlím. Nakonec jsem zvolil Rezidenci Na Dlouhé, která tohle všechno splňovala. Fotky, na kterých je vidět ten nevšední pohled na historické jádro Olomouce, ukazují, že dobrý výhled vůbec nemusí být podmíněn nákupem podkrovního bytu. Důležitá je dobrá lokalita, dobře odvedená práce stavební firmy a samozřejmě taky trochu štěstí při výběru bytu.

  • Honza  napsal:

    Bydlím pod střechou už v podstatě od malička, a nemůžu si na to stěžovat. Největší výhodou je asi ten výhled, pokud máme velká střešní okna.

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..