Jak vybírat rošt a matraci

Základem opravdu dobré postele nejsou honosné rámy nebo baldachýn, ale rošt a matrace. Právě kvalita lehací plochy rozhoduje, jak dobře a zdravě budeme na své posteli spát.

Při výběru roštů a matrací vstupuje do hry mnoho rozhodujících faktorů. Od věku, velikosti a hmotnosti osoby, která na posteli bude spát až po její věk a zdravotní stav. Ale i typ interiéru je důležité brát v úvahu. Některé druhy matrací nejsou vhodné do víkendových objektů, kde se netopí pravidelně a kolísají tam teploty a vlhkost. Typicky latexové matrace mají velkou tepelnou setrvačnost a déle jim trvá, než se zahřejí na pokojovou teplotu. Protože se mají pravidelně obracet, aby se v nich nezadržovala vlhkost a nevznikaly plísně, vadit může i jejich vyšší hmotnost.

Neméně důležité je vybrat si správný rozměr spaní. Přestože se výrobci snaží nám nabízet typizované rozměry postelí, měli byste brát v úvahu svou výšku, pokud se chcete pohodlně vyspat. Minimální délku matrace zjistíte tak, že k výšce své postavy připočtete i délku chodidla. Co se týče šířky postele, při dvoulůžku by neměla plocha pro jednu osobu mít šířku menší než 90 cm a při samostatné posteli alespoň 120 cm. Jedná se o pohodlí. A pokud uvažujete o občasné návštěvě, může mít postel pro jednu osobu šířku i 140 cm.

Manželské postele by měly mít zvláštní matrace pro oba lidi. Zejména proto, že často se liší hmotnost obou lidí, kteří spí na jedné posteli. Jsou výrobci, kteří dodávají oboustranné matrace, každá strana je určena pro jinou osobu. Pokud kupujte ale různé matrace pro každého z páru, nezapomeňte, že musí mít stejnou výšku. Ne v každé posteli je možné namontovat rošt pod matraci do jiné výšky.

Během noci může člověk vypotit 0,2 až 0,7 litrů potu. Je tedy jasné, že by matrace měla mít snímatelný potah, který se dá prát. Zejména u větších matrací je žádoucí, aby potah byl dvoudílný, sepnutý zipem. Jde o to, abyste potah dostali do pračky a nemuseli s ním zápasit. Nebo použijte chránič matrací, s nímž se snadněji manipuluje.

Jaký rošt pod matraci

Pokud nepoužíváte pružinové matrace, neměli byste mít pod ní desku z plného materiálu. Nevětrá. Pod latexové nebo sendvičové matrace postelí bez možnosti/potřeby polohovat se hodí rošt, který má 14 až 18 lamel. Kdo chce regulovat tuhost lamel v oblasti beder, měl by uvažovat o roštu s 28 lamelami. Na polohovatelné rošty nepoužívejte pružinové matrace, neboť na polohování nereagují.

Dávejte si pozor, abyste správný rošt a kvalitní matraci nedegradovali nesprávným polštářem. Na takovou postel patří polštář o rozměrech cca 50 x 60 cm, který podpírá hlavu a dovolí ramenům uvolnit se. Staré nadýchané velké polštáře neumožní lamelám a matraci správně reagovat na vaše tělo během spánku.

Snažit se ušetřit při nákupu roštů a matrací nemusí být snadné. Někdy se dá využít akce, kdy prodejce nabízí dvě matrace za cenu jedné. Kvalitní rošt a kvalitní matrace není levný, ale umožní kvalitní a zdravý spánek, po kterém se probouzíte odpočinutý a bez bolesti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


3 komentářů ke Jak vybírat rošt a matraci

 • Majkl  napsal:

  Dobrý den, velice pěkný článek. Rád bych doplnil, že u výběru matrací a roštu je dobré zohlednit i věk osoby, která na nich bude spát. Existují speciální matrace pro děti, studenty, dospělé, ale i pro seniory a matrace do hotelů mají rovněž jiné parametry. Při výběru doporučuji tento fakt zohlednit.

 • katka  napsal:

  Zajímavý článek, jeden z mála, který se kromě na x druhů matrací zaměřuje také na výběr podkladu a hlavně kombinaci podkladu a matrace. Myslím, že správně zkombinované matrace s lůžkovým roštem a postelí nejen pomůže, ale je nutností. Například pro pěnové matrace je vhodný pružný lamelový rošt. Jinak my máme matrace už druhým rokem, a jsme naprosto spokojeni.

 • Kate  napsal:

  Dobrý den,
  děkuji za článek, trefil se do mé aktuální situace, kdy celkově řeším postel a její vybavení. Máme postel s matracemi staré cca 10 let, a chceme je nyní vyměnit, protože je to postel s uzavřeným úložným prostorem a pevnou deskou. Spává na ní i moje tříletá dcera a začínají se u ní objevovat alergie. Nevím, jestli to má přímou spojitost s postelí, ale prostě nastal čas výměny…
  Projížděla jsem weby a nejlíp se mi cenově jeví asi eshopy. Celkově je to už dost vysoká suma, tak bych ráda někde ušetřila. I když zrovna na matracích – všude píšou – že se šetřit nemá 🙂

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..