Zařiďte si tělocvičnu v bytě

Místo rotopedů jsou nyní hitem cyklistické a crossové trenažéry. V malém bytě však dobře uplatníte i klasiku – jednoruční činky. Nezaberou místo, nedělají hluk a neničí podlahu. Pokud se ale chcete dostat do celkové kondice a spálit tuky, měli byste sáhnout po náročnějších pomůckách.

Ty ale často podléhají měnící se módě. Dříve byly populární rotopedy, dnes je to jinak. Cyklistické trenažéry lépe napodobují cyklistiku, crossové trenažéry procvičí celé tělo najednou a proto by a mohly zdát lepším řešením. Jenže ne vždy je to tak.

Menší rotoped může mít hmotnost asi 20 kilogramům a zabere tak 60 cm, cyklotrenažéry váží i 50 kilogramů a zabírají mnohem více místa. Crossové trenažéry jsou ještě robustnější. A přemísťovat takový stroj například z ložnice do obýváku je posilováním samo o sobě. Nekupujte si rotoped jen proto, že ho má kamarádka. Vybírejte hlavně tak, aby vás cvičení bavilo, tedy abyste u něj opravdu vydržely. Jen tak dosáhnete cíl: dobrou postavu a dobrou kondici.

Nekupujte podle internetu

Jakýkoliv trenažér byste si měli vyzkoušet. Jaký je hlučný, jak pasuje k vaší postavě. Zda vám vyhovuje tvar a ovládání. Výběr podle teleshopingu či obrázku z internetu nestačí. Do výběru má co říci i váš věk a zdravotní stav.

Pokud uvažujete o nákupu běžeckého pásu, berte v úvahu, že pro delší nohy je vhodnější delší pás. Čím delší a plošší krok, tím lépe. Snižuje to zátěž kolenních kloubů.

Pro výběr cvičebního nářadí je důležité i to, jaké stavební materiály máte použité v bytě. Do sádrokartonových stěn nemůžete namontovat žebřiny pro gymnastiku, do obložových zárubní nenasadíte hrazdu. I plovoucí podlaha může být nevhodná pro těžké stroje, 50 kilový trenažér může protlačit tepelnou izolaci pod podlahou a vytvořit tak jámu. Na jiné druhy podlah je dobré používat podložku pod cvičební stroje, kterou koupíte také v prodejnách sportovních potřeb.

Související:  Feng-šuej: Jak bydlet podle starého čínského učení?

Do malého bytu malá nářadí

Do malého bytu kupujte pomůcky, které jsou skladné. Například posilovací lavici, běžecký pás nebo veslařský trenažér je možno složit a uskladnit u zdi či pod postelí. Stejně skladný je i stepper nebo tahový posilovač.

Cyklistický nebo crossový trenažér zabírají místa hodně i tehdy, když na ně necvičíte.

Pozor na hlučnost

Obecně nejhlučnější jsou běžecké pásy. Ale i ostatní stroje se mohou stát hlučnými po určitém čase používání. Zejména u levnějších strojů se po několika měsících opotřebují plastová pouzdra a stroje začne být slyšet. U rotopedů jsou hlučné pásové a čelisťové brzdy, i proto jsou stroje s tichými indukčními brzdami nejdražší.

Ať si vyberete jakýkoli stroj na posílení svého těla, přejeme vám v tréninku hodně trpělivosti a pravidelnosti, neboť jen to přináší výsledky. Aby se z vašeho rotopedu nestal věšák na šaty.