Vše o zero waste

Zero waste. Nic vám to neříká? V tomto článku se dozvíte více!

Trend, či životní styl, který v posledních letech zažívá veliký vzestup. Zero waste, v překladu nulový odpad se snaží recyklovat, omezovat a v poslední řadě ani žádný odpad nevytvářet. Je to v této konzumní době vůbec možné? Představte si, že ano! Jak to někdo dokáže, a jak se můžete zapojit i vy?

Proč něco takového dělat?

Každý, kdo se odhodlá k něčemu takovému má nějakou vlastní motivaci. Nejrozšířenější důvody jsou šetření naší planety. I jedinec dokáže zázraky. Nyní jich navíc přibývá! V moderních státech připadá několik stovek kil odpadu na osobu za jeden jediný rok, což je opravdu hodně. Všechen tento odpad lze alespoň omezit!

Nakupování bez plastových tašek?

V každém větším městě již naleznete obchod, který prodává suroviny do vlastních obalů. Probíhá to tak, že si přinesete vlastní tašku, malinké sáčky a skleněné sklenice. V obchodě je zváží a označí, aby později mohli odečíst váhu nádoby od celkové. Ovoce a zeleninu můžete vkládat do síťovaných obalů, které lze zakoupit či vytvořit. Ideální jsou také farmářské trhy! Zbytky slupek a částí ovoce a zeleniny poté můžete vložit do kompostu. Buďto do černých popelnic, či vlastního na zahradě.

Hygiena

Klasické plastové zubní kartáčky můžete obměnit za bambusové, které až doslouží jdou plně zkompostovat. Plastové lahve od šamponů a kondicionérů lze také zredukovat. Můžete nalézt obchody, které je stáčí do vlastních nádob, či použít speciální šampón v kostce mýdla. Jako kondicionér perfektně funguje kokosový olej. Zubní pastu je jednoduché si vyrobit – z jedlé sody a kokosového oleje. Jedlou sodu a ocet využijete i jako čistič v domácnosti. Prádlo vyperete s mýdlovými ořechy – speciální ořechy, které napění. A v poslední řadě odpad při menstruaci zredukujete pomocí znovupoužitelného menstruačního kalíšku.

Láhve, nádobí a jedení venku

Místo plastových lahví si stačí pořídit stylovou plastovou, skleněnou či kovovou znovupoužitelnou lahev, která vám vydrží několik let. To samé s obaly na jídlo – můžete si přinést vlastní krabičky. Pokud se rozhodnete se stravovat někde venku, je vhodné si přinést vlastní nádobí a příbory. Některé kavárny dokonce poskytují slevu, když si přinesete vlastní kelímek!


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení: