Vodu na zahradě je potřeba vypustit

Pokud patříte k městským zahrádkářům, kteří přes víkend nebo odpoledne v pracovní dny jezdí do zahrádkářské osady za městem realizovat svou touhu po vlastní zelenině a ovoci, nezapomeňte, že kromě sběru ovoce a podzimních prací vás čeká v tomto období ještě jedna úloha. Připravit se a zejména svou zahradu na zimu a mráz. Nejen stromy nebo políčka vyžadují svou péči před příchodem tuhé zimy.

Většina zahrádkářů zachycuje dešťovou vodu na střechách svých chatek a přístřešků na nářadí do nádob a nádrží, aby ji využili na zalévání záhonů v období, kdy prší méně. Je to jednak levnější, než vozit vodu do zahrady z města, jednak je dešťová voda na zalévání vhodnější, než pitná voda z vodovou. S blížící se zimou však nádržím a rozvodům vody hrozí zničení.

Při teplotě nula stupňů Celsia se voda mění na led a pod teplotou -4 ° C se začíná led roztahovat. Když necháme vodu v plastové nádrži nebo plechovém sudu pod okapem, nejprve se vytvoří na hladině ledová pokrývka, která postupně zhrubne a uzavře obsah v nádrži. Později zamrzne na led i voda v nádobě a pevné ledové víko nedovolí obsahu opustit nádrž, ten se tedy roztahuje do šířky. A praskne. Stejně tak bývá ledem roztržené potrubí a vypouštěcí ventil, pokud v nich zůstane na zimu voda.

hadice

Proto před příchodem zimy v zahrádkách vypusťte vodu z nádrží a rozvodů vody. Ventily nechte během zimy otevřené, aby se z nich dostala ven voda, která v nich buď zkondenzuje nebo se dostane ve formě sněhu. Pokud se rozpustí, lehce vyteče a vašim nádobám na vodu nebude hrozit zamrznutí a poškození.

Vodu vynoste ve vědrech nebo vypusťte pomocí hadice ke kořenům stromů, ať je dobře využita. Stromy potřebují vláhu i v zimě. Po skončení zimy ventily opět uzavřete a budete mít připravené nádoby na nový příděl životodárné vláhy pro vaši zahradu. Škoda by je bylo zničit pouze vlastní nepozorností.



Související:  Jedlý balkón