Lednové práce v zahradě

I když jako městský člověk nemáte svou zahradu rovnou pod okny, neznamená to, že byste se i v zimě neměli jít na ni alespoň jednou za měsíc podívat. Nejen, abyste zkontrolovali její stav a případně vyrušili zloděje v zahradním domku. Kromě toho, že zahrada vám i v zimních měsících může poskytnout prostor pro relax, zaslouží si vaši pozornost. Zejména ovocné stromy se vám v létě odvděčí za to, co pro ně v lednu uděláte.

Možná se vás sousedé budou ptát, když vás uvidí v pracovním oblečení, že co se dá v zahradě v zimě dělat. Ale takové otázky dostanete jen od lidí, kteří si nedovedou představit zahradu jako místo, kde žijí, ale pouze jako dřinu při pěstování potravin. Při permakulturní kombinaci okrasné a užitkové zahrady, v níž motyku nahradil mulč, máte ale zcela určitě jiné, příjemnější pocity. A zimní návštěva v takové zahradě vždy potěší.

V první řadě je třeba zkontrolovat stav oplocení. Zda ho nepoškodili zloději, ale i divoká zvěř. Když je vše pod sněhovou přikrývkou a venku mrzne, mají srny a jeleni, ale i jiná divočina, problém dostat se k potravě a šťavnaté výhonky ovocných stromků jsou pro ně vítanou potravou. Udržet je dál od jejich kořisti ale i od samotného oplocení pomohou pachové odpuzovače divoké zvěře. Buď použijete dodávané aplikátory, nebo si je vyrobíte z kousků houby, ale pomůže nastříkat feromony i přímo na stromky nebo dřevěné kůly ohrady.

srny v zimě

Ovocné stromy kromě srnčí zvěře ohrožuje i náhle oteplení a slunečný den. Vytáhne mízu z kořenů do kmene a větví a při náhlém nočním mrazu voda v kmenu zamrzne a tento roztrhne. Pomoc je jednoduchá. Pokud tenký kmínek nechrání před sluncem kolík z jižní strany, tak natřít kmen vápnem rozmíchaným ve vodě. Práškové vápno prodávají obchody se stavebninami. Správný poměr je 1,5 kila vápna na deset litrů vody, ale v malém sadě vám stačí i třílitrový kbelík a směs může být klidně hustší. Do druhého dne nátěr krásné zbělá a bude odrážet sluneční paprsky od kmenů vašich stromů. Jarními dešti smytý nátěr podpoří tvorbu vlásečnicových kořenů a zneutralizuje případnou kyselou půdu, tedy není škodlivý ani po zimě.

kmeny stromů zbělené vápenným nátěrem

Pokud máte v zahradním domě uloženou úrodu, zkontrolujte ji a plody poškozené hnilobou nekompromisně vyhoďte na kompost. Plody mohou načít i myši, v takovém případě jim nastavte pasti, například s lepidlem.

Zpěvné ptactvo potěšíte několika hrstmi slunečnicových semen v krmítku. Pomohou jim zvládnout zimu a mráz a na jaře oni vám pomohou zbavit stromy hmyzích škůdců.

V lednu je slunce ještě nízko, na návštěvu zahrady máte jen několik slunečních hodin. Když si vyberete mrazivý den, nezapomeňte na teplý čaj v termosce, který vám pomůže zahřát se. Tím vám zpříjemní zimní pobyt ve vaší zahradě a určitě zjistíte, že se takové pobyty v přírodě vyplatí zopakovat před začátkem pěstitelské sezóny.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  ,

Jeden komentář ke Lednové práce v zahradě

  • I naše stromy už jsou bílé | Dům a zahrada  napsal:

    […] jsme rozmíchali půl kila vápna se třemi litry vody a širokým štětcem na bílo přetřeli kmeny i začátky větví našich malých ovocných stromků. Když je kmen tmavý a zasvítí na něj […]

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..