Jak na semena z koupené papriky

Chystáte se pěstovat papriku na zahradě a rádi byste si vyzkoušeli celý postup, tedy od výsevu semínek? Máte dvě možnosti. Buď si koupit osivo v prodejně nebo si vzít semena ze své oblíbené odrůdy papriky a na jaře ji vysít. Na co byste si měli dát při tomto způsobu pozor?

Na další pěstování si můžete odložit semena nejen z domácí papriky, kterou jste dostali od známých, ale také z těch, které se prodávají v supermarketech. Jedinou podmínkou je, aby byly plody dozrálé nejen do konzumní zralosti, tedy aby byly jedlé a chutné, ale aby byly dozrálé i do zralosti botanické. Jak je od sebe rozeznáme?

Chuťově výborné jsou různé odrůdy paprik v zelené, žluté i červené barvy. Ale skutečně zralé jsou jen červené plody jakékoliv odrůdy. Tedy semena odložené z vynikající zelené papriky vám nikdy nevyklíčí. Vyklíčit mohou jen zralá semena, tedy semena z červené papriky, které jste nechali v létě dobře vysušit například na papírovém ubrousku.

Vyklíčí jen semena ze zralé papriky

Pak je suché osivo třeba uložit na tmavém a suchém místě, nejlépe v hermeticky uzavřeném poháru v spíži. Ideální čas na výsev je konec ledna a začátek února, hotové sazenice se vysazují asi v polovině května až ke konci měsíce podle klimatických podmínek místa pěstování. Přesný postup výsevu paprik naleznete zde.

Při pěstování paprik ze semen odebraných z kupovaných plodů je nejistota výsledku zaručena. Velkopěstitelé používají osivo vyšlechtěné odrůdy, kde je zaručena kvalita, velikost, chuť a barva i jiné vlastnosti pouze u plodů odebraných z rostlin vypěstovaných z tohoto osiva. Díky křížení dvou rozdílných rodičovských rostlin nelze garantovat výsledek, pokud z takových plodů oberete dozrálé semena a pokusíte se vypěstovat nové rostliny.

Přesně takto to funguje i při prodávaném osivu, označeném „F1“. Při jeho koupi máte zaručené vlastnosti plodů, ale i nutnost kupovat osivo každý rok. Samozřejmě podle nabídky a za cenu prodejců.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..