Ve zdravém životním stylu nesmí chybět pitný režim

Chcete se dožít vysokého věku? Rádi byste si co nejdéle uchovali zdraví? Potom určitě tušíte, že součástí zdravého životního stylu je také pitný režim. Právě jeho dodržováním kompenzujete ztráty vzniklé pocením a močením. Kromě toho je pitný režim velice důležitý i při udržování stabilní hmotnosti.
 

Množství je individuální záležitost

Kolik doporučují odborníci pít? Uvádějí většinou rozmezí cca 2-3 litry tekutin v průběhu celého dne. Důležité je právě v průběhu celého dne, protože nárazové pití není dobré, příliš zatěžuje ledviny. Ohledně množství je také důležité, aby každý pil kolik mu vyhovuje. Není vhodné se do pití nutit. Zatímco někomu stačí menší množství pití, jiný pije více, každý jak je zvyklý. Někdo také jí pravidelně ovoce, polévky a velkou část tekutin tak přijme přímo v potravě. Z uvedeného vyplývá, že přesné množství tekutin je individuální záležitostí. Stejně tak se množství přizpůsobuje aktuálnímu ročnímu období. Například v době letních veder bude příjem tekutin samozřejmě větší než za zimních mrazů. Více vody bude potřebovat i fyzicky těžce pracující člověk.

Děti a dospělí jsou na tom jinak

Odlišná situace bude platit i u dospělých a dětí. Příjem tekutin dospělého se řídí hmotností, stavem ledvin, krevním tlakem, ale třeba také tím, zda dospělý bere léky a jaké. Děti mívají větší spotřebu vody, jejich tělo obsahuje větší podíl tekutiny. Platí, že čím menší je dítě, tím větší podíl vody na kilogram potřebuje. Chcete-li objektivně zjistit, zda pijete přesně akorát, poznáte to nejlépe z moči. V případě, že máte moč tmavou, dostáváte do svého těla málo tekutin, podobně i v případě, je-li moči málo.

Letní nápoj

Čistá pramenitá voda vyhovuje nejlépe

Neméně podstatné je i to, co pijete. Do pitného režimu rozhodně nezahrnujte kávu a alkohol. Obojí naopak dehydruje. Proto je dobré, když si k šálku kávu přidáte i sklenku vody, nebo k vínu džbánek s vodou. V dobrých restauracích se tímto pravidlem řídí a vodu servírují jak ke kávě, tak i k vínu. Jaké nápoje jsou z hlediska pitného režimu nejlepší? Především takové, které neobsahují pokud možno žádné kalorie. Ideální je čistá čerstvá pramenitá voda. Z minerálek ty s nízkým obsahem sodíku.

Čaj

S minerálkami to nepřehánějte

S pitím minerálek se to nemá přehánět. Pít je pouze občas, střídat a volit ty s menším obsahem minerálů. Dobré jsou ovocné šťávy a 100% džusy, přírodní bez konzervantů, chemických barviv a nedoslazované, které se dají dobře ředit pramenitou vodou. Dobré jsou nepříliš silné vlažné čaje. Jak docílit toho, aby člověk pil pravidelně po celý den? Nejlepší je postavit si na stůl PET lahev s vodou a postupně z ní během dne upíjet. Přítomnost lahve bude stále varovným prstem, který říká: Dej pozor na pitný režim a nezapomínej na něj!


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..