Ucpaný odpad v kuchyni nebo koupelně: Poradíme si i bez odborníka?

Každého z nás čas od času potrápí ucpaný odpad v kuchyni či koupelně. Voda z otvorů pro odtok mizí stále pomaleji, případně z nich také vystupují bublinky. Jak si pomoci?

Nejdříve zkuste pumpovat

Při prvním pokusu odstranění problémů si vystačíme s gumovým zvonem. Ucpěte otvor přepadu a snažte se zvonem silně pumpovat. Možná se vám podaří zábranu zdárně překonat. Pokud nikoli, můžete zkusit pod sifon postavit kbelík, aby měly kam vytéci zbytky vody a pak ho vyšroubovat a ručně vyčistit. V koupelně se sifon často zanáší vlasy, které nám do umyvadla padají při česání, nebo také zbytky vousů z holení. Kuchyňský sifon je zase náchylný ucpat se zbytky pokrmů třeba při slévání vody z brambor nebo těstovin či tukem. Proto je vhodně jak do koupelny, tak i do kuchyně koupit sítko, které umístíme na odpad. Nečistoty ze zaneseného sítka vždy pravidelně vyklepeme do odpadkového koše a máme po starostech.

Chemické čištění: Dejte si pozor na ruce i na oči

Pokud vám nepomůže zvon, zbývá ještě další možnost, chemický čistič. Vhodné je mít doma vždy lahev čističe v zásobě, protože zákon schválnosti říká, že k ucpání odpadu dojde zásadně v neděli pozdě večer, kdy už jsou všechny obchody v okolí zavřené. Velmi účinný je například Krtek, přípravek založený na působení hydroxidu sodného. Existuje ale i celá řada dalších, stačí se porozhlédnout v drogerii. Většinou se jedná o kuličky či krupici, kterou nasypeme do odpadu a potom podle návodu na obalu lahve s přípravkem zalijeme horkou vodou. Doporučuji se na manipulaci s krtkem nebo jiným přípravkem vyzbrojit gumovými rukavicemi a pro jistotu i plastovými průhlednými ochrannými brýlemi. Někdy totiž dochází k vystřikování vody ze sifonu zpět, takže bychom si mohli poleptat nejenom ruce, ale pokud by se kapky rozptýlily do ovzduší, jsou v ohrožení i naše oči.

Související:  Mrazničku rozmrazujte týden před velkým pečením

Jak se vyhnout deformaci a poleptání

Ovšem pozor pokud máte v kuchyni či koupelně staré plastové odpady vyrobené z PVC. Ty bývaly vyrobené pro teploty maximálně do 60 °C. Při chemické reakci louhu se ale uvolňuje velké teplo, které může případně způsobit deformaci trubek. Dnes už se ale trubky vyrábějí z polypropylenu, takže by podobné nepříjemnosti neměly hrozit. Nicméně kvůli minimalizaci poleptání je nejlépe pravidelně používat gelové přípravky na čištění odpadu. Obsahují sice také louh, ale v mnohem menší koncentraci (cca 20 %), takže zdravotní komplikace způsobené poleptáním obvykle nehrozí. Mají ale také nižší účinnost, takže je dobré nalít je do odpadu a nechat v něm působit o něco déle. Nepomůže-li ani chemie, zbývá ještě pokus prorazit zátku instalatérským perem, jež se dá sehnat v potřebách pro instalatéry či hobby potřebách. Poslední možností je potom telefonát odborné instalatérské firmě.