Proč si pořídit byt v paneláku?

„Chceme cokoli, jenom ne panelák,“ říkají často lidé, když shánějí byt. Když si ale potom nějaký panelákový byt pořídí, zjistí, že řada věcí jsou jenom mýty a pověry a bydlet v paneláku rozhodně není špatné, jak by se mohlo na první pohled možná zdát. Jsou i lidé, kteří vidí na panelákovém sídlišti řadu předností a ony tam skutečně také jsou.

Dožije se i vnoučat

Jako negativum lidé často uvádějí životnost panelových domů. Velká část z nich byla vybudována na rozhraní 70. a 80. let. Mnozí si proto myslí, že panelové domy jsou dnes už na hranici životnosti. Ovšem pravda je jiná. V případě, že majitelé domu věnují svému obydlí náležitou údržbu a péči a vyhnou se jakýmkoli neodborným zásahům, mohou životnost panelového domu hodně prodloužit. Navíc lze dobře promyšlenými odbornými zásahy životnost paneláku prodloužit, máme tím na mysli hlavně kvalitní zateplení a rekonstrukce výtahů a výměnu oken. Váš panelák se tak klidně může dožít stovky, a to už tu budou vaše vnoučata.

Ušetříte až milion korun

Plusem panelového bytu je jeho cena. Skutečnost, že ceny cihlových a panelových domů jsou si rovné, už dávno neplatí. Panelový byt seženete výrazně levněji. Například na třípokojovém bytě v cihlovém a panelovém domě může rozdíl ceny tvořit i milion korun ve prospěch panelového bytu. A milion, to už je hodně velká úspora.

panelak

Obchody hledat nebudete

Kapitolou, která rozhodně hraje pro panelákové byty, je také občanská vybavenost. Typickým příkladem, kde často chybí i ta nejzákladnější vybavenost v podobě obchodů, jsou satelitní městečka. O tom, že by zde byly v blízkosti například školky ani nemluvě. Naproti tomu na sídlištích složených z paneláků tento problém rozhodně nebývá. S občanskou vybaveností zde bylo počítáno už v projektech. Potíže nebývají ani s nedostatkem hřišť pro děti, většinou se s nimi počítalo už od začátku, další se dobudovávala postupně. Určitým problémem ovšem bývají někdy parkoviště. V době, kdy se sídliště projektovala, totiž nebylo takové množství aut, proto také nebylo počítáno s tolika parkovacími místy. Zaparkovat na sídlišti tedy někdy bývá problém.

Vyzdění zvládnete za týden

Oříškem také bývají umakartová jádra. Nejsou nijak zvlášť pěkná, bohužel. Také nejsou pochopitelně příliš praktická. Umakartové jádro zkrátka není nic příjemného, navíc se díky němu velice snadno nesou všechny zvuky. Hádku u sousedů o patro výš tak můžete poslouchat ve své koupelně, jako kdybyste stáli vedle nich. Ovšem dnes už není jeho rekonstrukce žádným velkým a neřešitelným problémem. Pokud do ní chcete investovat, počítejte ovšem s částkou minimálně 100 tisíc Kč. Vyzdění jádra ale není nijak složité, celý proces trvá zhruba týden. Navíc k tomu ani není nezbytné mít stavební povolení.

Šeď vystřídaly pestré barvy

Původní vzhled šedých betonových krabic sice není nic moc, ale v průběhu let se mnoho majitelů panelových domů rozhodlo je zkrášlit, například barevnou malbou. Často se to provádělo v rámci zateplování. Proto klasická šeď sídlišť už není většinou současnou realitou, naopak mnohá sídliště jsou i barevně docela příjemně pestrá. Jejich obyvatelé tak už nemusejí počítat paneláky, aby věděli, že bydlí v tom třetím a pátém vchodě zleva, orientovat se mohou mnohem snáze.

panelaky

Kriminalita není argument

Někdo používá jako argument proti sídlištím, že se mohou stát sociálně vyloučenou lokalitou. To ovšem není problém sídlišť jako takových. Rozhodně nelze říci, že jde o plošný problém, naopak, týká se jen určitých lokalit a nejde zde o to, že sociálně specifické komunity by byly jenom na panelových sídlištích, mohou se zrovna tak usadit kdekoli jinde. Neobstojí ani tvrzení, že je na sídlištích díky anonymitě větší kriminalita. Statistiky to rozhodně nepotvrzují.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..