Moderní trend: Bydlení pro singles

Jaké byty při prodejích nejvíc frčí? Většinou jsou to byty malé. Garsonky, 1+1, 2+kk. Proč? Důvod je jednoduchý. Stále více přibývá lidí, kteří jsou singles, tedy žijí sami. Nepotřebují ke svému životu velký byt. Stačí jim něco minimalistického.

Zájemců o menší byty přibývá

Zatímco dříve se svobodní lidé bez závazků často sestěhovali a žili spolu takzvaně na psí knížku, nyní už k tomu často nedochází. Naopak, přibývá případů, kdy každý má svůj vlastní byt a jenom spolu chodí. Vzájemně si zachovávají svoje soukromí s občasnými vzájemnými návštěvami. Právě proto roste trend menších bytů. Třeba třicetiletá Jitka říká: „Mám přítele, každý máme svoji garsonku. Chodíme spolu už pět let. Navštěvujeme se podle chuti, ale nebydlíme spolu a ani na tom v dohledné době nehodláme nic měnit. Vyhovuje nám to tak, jak to je. Pracuji v jedné zahraniční firmě a jsem dost vytížená, a i kdybych nebyla, není mým životním cílem mu vařit a prát“. Připouští, že o sestěhování by uvažovala v případě, že by měli v úmyslu pořídit si společně potomka. Počet lidí, kteří jsou mladí, úspěšní v zaměstnání a chtějí dobře bydlet, v poslední době roste.

Aktivní lidé, co se nebojí luxusu

Většinou je jejich cílem menší byt, který svojí nepříliš velkou plochou uspokojí jejich potřeby. Velmi často se jedná o lidi ve střední kategorii příjmu, kteří tím, že nemají rodinu, si mohou dovolit utrácet peníze a dopřát si i určitý luxus. Proto jsou vděčnými klienty. I developeři si uvědomují, že je v nich velký potenciál. Mají tendenci si pořídit byt ještě jako svobodní. Nevnímají ho jen ve smyslu prostoru k přežití. Zaměřují se na něj i jako na výhodnou investici, která jim může zajistit další příjem do budoucna. Často si vybírají 1+kk nebo 2+kk. Vzhledem k tomu, že se jedná o aktivní mladé lidi, kteří už mají v mnoha ohledech jasno, co by chtěli v životě dělat a umějí si peníze vydělat, nebojí se říci si o různá atypická řešení nebo nadstandardní vybavení bytu. Umějí si byt vhodně zařídit, netápou. Sami developeři potvrzují, že poptávka těchto lidí po menším, ale velmi kvalitním bydlení v poslední době vzrostla.

Související:  Vánoční dekorace aneb ozdobte svůj interiér

Maximální využití prostoru a příjemný design

Co všechno chtějí mít singles v bytě? Především jim jde o plnohodnotnou dobře vybavenou kuchyň. Mnozí z nich se totiž vrací k vaření. Vaří rádi, často dokonce i s přáteli, a proto rozhodně nevystačí s nějakou malou čajovou kuchyňkou obsahující jednu či dvě plotýnky, mikrovlnku a malou ledničku. Podobně chtějí i plnohodnotnou ložnici i pracovní prostor. Důležité proto je, aby tyto malé byty vytvářely co nejkomplexnější a naprosto funkční řešení prostoru. Žádná hluchá zákoutí, která nejsou k ničemu upotřebitelná. Naopak. Každá věc, každý kus nábytku má svoji přesnou funkci a pevné místo. Kladou důraz na to, aby prostor byl maximálně využit. Důležité jsou i ukládací prostory, které by co nejlépe měly využít každý centimetr. Uvítají variabilitu nábytku, například rozkládací stůl, který může sloužit pro jednu osobu a dá se rozložit v případě, že přijde návštěva. Podstatné je i to, jak bude byt vypadat. Singles neváhají utratit i více peněz za pěkné designové doplňky a nábytek tak, aby vše k sobě ladilo.

Zhodnocení investice

Ať již zvolí novostavby nebo rekonstruované panelákové bydlení, mají jasno v tom, co od bydlení chtějí. Pokud později založí rodinu, většinou se svého bytu nezbavují. Naopak. Při založení rodiny si s partnerem pořídí další větší byt. Svůj první menší byt pak vhodně pronajmou. Z výnosů, které za pronájem získávají, pak financují hypotéku svého nového bytu, který si koupili společně s manželem či manželkou. Investice do jejich prvního bytu se jim tímto způsobem výrazně zhodnotí.