Kupujeme novou manželskou postel

Postel je důležitou součástí vybavení bytu a ne jen proto, proč se jmenuje „manželská“. Postel ve velké míře rozhoduje o tom, jak si v noci odpočineme, jak zregenerujeme své tělo a jak schopni budeme podávat pracovní výkony. Z toho vyplývá, že se nevyplatí na manželské posteli šetřit při zařizování bytu. Ale málokdo si uvědomuje, že i postel má svou životnost a když je stará, nemusí sloužit tak dobře, jak za nova. Proto jednou přijde čas, kdy je třeba postel vyměnit za novou.

Postel, tak jako i ostatní nábytek, postupem času a svým využíváním stárne. A teď nemám na mysli obligátní vrzání postelí, mám na mysli především matraci. V minulosti se na matrace používaly buď pružiny nebo molitan. A molitan se postupem času jednoduše vyleží. Možná to není na první pohled vidět, ale určitě je to cítit. Jednoduše v místě zad a hýždí se při umístění do polohy vleže o něco více zaboříme do postele, než v místě hlavy nebo nohou, které jsou o něco lehčí.

manzelska postel

Právě vyležená matrace může způsobovat ranní pocity dolámanosti a nevyspalosti. A zatímco mladý a zdravý člověk to spíše vnímá jako obtěžování či nevnímá vůbec, starší člověk a člověk s poškozenou páteří si palčivě uvědomuje nevhodnost spánku na takové opotřebované posteli. Právě z tohoto důvodu jsme i u nás doma dospěli k rozhodnutí, že starou manželskou postel s molitanovou matrací z jednoho kusu, pevně připevněném pod potahem k výklopnému rámu postele, vyměníme za novou postel. Současně jsme si řekli, že by bylo fajn, kdyby naše nová postel měla vyklápění polovin postelí zvlášť, protože zvedat celou postel je nám už trochu těžší. A současně by bylo dobře, kdyby výška matrace nad podlahou byla více než současných necelých 40 centimetrů, neboť pro unaveného a nemocného člověka je to trochu nízko a samotné uléhání do postele je docela namáhavé, stejně jako ranní vstávání. No a také aby matrace nebyla integrální součástí postele, ale abychom v případě potřeby je mohli jednoduše vyměnit za jiné. Páteř totiž máme jen jednu.

Takže už jsme nějakou dobu sledovali letáky ve schránkách nebo při cestách mimo okres navštívili prodejny nábytku, abychom sondovali současnou nabídku, zda se prodávaný nábytek shoduje s našimi představami a také, jakou částku peněz je dobře mít připravenou pro případ náhlé koupě. Nikdy jsme však nenašli postel, která by se nám líbila i vyhovovala zároveň. Ve většině prodejen jsme našli buď postele s integrovanou matrací a se zvedáním v kuse, takže by bylo škoda měnit naši postel za stejnou nebo byly ty postele technicky vhodné, ale nelíbil se nám design. Nebo cena.

Minulý týden jsme zavítali do prodejny s nábytkem, protože jsme potřebovali jistý doplněk. Ten neměli. Ale jsme se prošli po prodejně, ať si uděláme aktuální přehled o postelích a sedačkách do obýváku. Měli vystaveny různé postele, i takovéjako už doma máme, ale uviděli jsme tři podobné postele, které odpovídaly naším představám. Zvláštní matrace na dřevěných roštech, dvě s vyklápěním od nohou nahoru, jedna s vyklápěním z boků, s výškou kolem 60 cm od podlahy a záhlaví s možností opření se při čtení časopisů nebo knih.

postel

„Nejsou trochu malé?“, otázala se moje polovička při pohledu na postele ve výstavním prostoru prodejny. Ujistil jsem ji, že určitě tyto manželské postele nejsou menší, než ta, co se ji chystáme vyměnit. Tak jsme je srovnávali, zkoušeli mechanismus vyklápění, výšku matrace nad podlahou a tak a nakonec jsme se pro jednu z nich rozhodly a také ji hned koupili. Starou postel prodáme přes internetový bazar. Ještě jsme si dohodli termín dovozu postele do našeho bytu a vynášku do pater a spokojení se vrátili domů.

Doma jsem vzal svinovací metr a dal se vyměřovat postel v ložnici. Tehdy jsem si uvědomil, že stará postel má šířku matrace 80 cm na osobu a nová 1 80 cm celkem. A že tedy bude širší o 20 cm. Co je na malou panelákovou ložnici s rozlohou 12 m2 i dost! A že bude nejen o 5 cm delší, ale také o těch pár cm záhlaví na opírání. Začínalo nám být v ložnici těsno. No nic, postel je objednána, zaplacena a za pár dní ji dovezou.

Vynést z bytu starou postel nám pomohli kluci z nábytku. S tím nebyl žádný problém. Ani prostorový. Ten se ukázal při pokusu dostat do ložnice naši novou postel. Zatímco na staré byl rám s matrací 195 x 160 cm v jednom kuse a podstavec také a prošli jsme s nimi dveřmi bez problémů, nová postel měla matrace 90 x 200 x 21 cm (bez problémů) a spodní část rozdělenou na dvě, ale podstatně vyšší, asi 50 cm. Abychom je do ložnice dostali přes ložnicové dveře a šatní skříň na stěně za nimi, museli jsme odmontovat ze skříně první dveře! Pro blízkost ložnicových dveří vedle stěny chodby totiž nebylo možné vleže spodek postele natočit do vhodného úhlu a na výšku zase velký kus neprošel pro normovanou výšku dveří 197 cm.

Nakonec jsme všechny části postele dostali bez poškození nábytku starého i nového do ložnice a kluci začali postel skládat. Že bude nutné staré noční stolky odsunout ke stěnám, s tím jsem počítal. Že zůstane méně místa po bocích postele na jedné straně k peřiňáku a na druhé k radiátoru, i s tím jsem počítal. Když však byla postel smontovaná, nožičky podložené a na vrch jsme položili matrace, překvapila mě svou mohutností. Ta stará postel nejen že měla úzký záhlavník, menší matraci, ale i opticky byla menší, protože spodek postele byl užší, než vrchní lehací část s molitanem. Na nové posteli jsou matrace téměř v zákrytu s boky, přestože postel je na nožkách a prsty od nohou se dostanou pod postel, aby si je majitelé postele neurazili 😀 Širší a hlubší úložný prostor pod roštem dává více místa na odložení sezónních peřin a polštářů a dek. A ještě jedna věc. Dveře na skříni nelze úplně otevřít, dotýkají se korpusu postele. Zajímavé, že z pěti dveří se to týká pouze jedněch. Zkontroloval jsem samozřejmě vzdálenost čela postele od stěny i skříně od protilehlé stěny, všechno je stejně daleko. Takže mi z toho vychází, že stěny pokoje nejsou rovnoběžné a sbíhají se na jedné straně. Postel už nemám kde posunout a se skříní se hýbat nedá.

postele

Nová postel vyplnila téměř celou ložnici. Nejen na plochu, ale i na objem. Po jejích bocích se můžeme pohybovat jen těsně, před ní při skříni jen po jednom 😀 Mohutná je zejména na výšku. 63 centimetrů výšky matrace nad podlahou dává možnosti nejen si pohodlně lehnout a vstát, ale také je výhodná při ukládání prádla do skříní, pokud si ho položíme na postel. Nemusíme se totiž tak shýbat, jako dosud. Je to skoro jako na stole.

Nová postel má samá pozitiva. Kromě dvou. Staré noční stolky jsou jaksi příliš nízko a není vidět na budík či digitální hodiny a i noční lampy jsou jaksi nízko na čtení 😉 A když spadne časopis z postele na zem, musíte vstát, abyste ho zvedli. Nebo ho nechat na zemi do rána : D Ty noční stolky asi vyřeším přidáním nového soklu na spodek nebo nové poličky na vrch, aby se vyrovnal horizont s postelí. A na prázdnou bílou stěnu nad postelí jsme se rozhodli koupit velkou samolepku na zeď, nechceme tam totiž věšet žádný velký a těžký obraz.

P.S: obrázky jsou pouze ilustrační


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..