Hontianska paráda – folklór na tisíc způsobů

Pro někoho každoroční nutnost, pro někoho jídlo, pití, zábava, pro někoho setkání s přáteli či poznávání nových, zajímavých lidí. Najdou se však i tací, kteří o této akci nikdy neslyšeli nebo slyšeli, ale nikdy se jí nezúčastnili. Přiblížím Vám tedy folklórní událost roku, kterou jsem ani letos nevynechala.

Obec Hrušov, okres Veľký Krtíš, Banskobystrický kraj, Slovensko. Během roku obyčejná obec, která se nijak neliší od ostatních, avšak vždy koncem srpna měnící se na místo, jehož atmosféra je jedinečná a nenapodobitelná. Koná se zde totiž Hontianska paráda, folklórní festival, který zahrnuje množství kulturních vystoupení, ochutnávek jídla či pití, předvádění starodávných řemesel a v neposlední řadě také prostor pro poznávání zajímavých lidí.

Centrem událostí je obecní amfiteátr, kde během dvou dnů vystupují folklorní soubory z celého Slovenska, hrají se různé činohry a jiné představení a lidé mají možnost celé dva dny sledovat a porovnávat jednotlivé vystoupení a odlišnosti, které vycházejí z odlišných kulturních zvyků jednotlivých obcí, ať se jedná o nářečí nebo o nádherné kroje, ve kterých se herci, zpěváci a tanečníci předvádějí.

Pokud Vás nebaví hudba, zpěv a tanec, Hrušov Vám nabízí tzv. „Dvory“. Ve dvorech rodinných domů Vám poskytnou atmosféru pravé slovenské vesnice a také pohostinnost a vlídnost středoslováka. Dvory jsou tematicky pojmenovány, a tedy zde najdete například Haluškový dvůr, kde dělají ty nejúžasnější halušky, dále hasičský dvůr, kde Vám načepují skvělé pivo či kofolu a nabídnou hudební zábavu na požárnický způsob, dále například Lovecký dvůr, kde ochutnáte ten nejlepší guláš ze zvěřiny přímo od myslivců, posedíte v překrásném dřevěném altánku a při jídle si vychutnáte živou hudbu s cikánskými rytmy. Jedním z oblíbených „dvorů“ je i Pufancový dvůr, kde si můžete koupit „pufanec“, což je vlastně bramborová placka pečená na suché plotně, kterou někteří znáte i pod názvem lokša.

Hrušov a jeho Hontianska paráda nabízejí místo i na příjemnou stanovačku s přáteli, protože v celé vesnici se dá volně stanovat. Člověk by si myslel, že pokud si postavíte stan v něčí zahradě, vyženou Vás odtud se slovy „Toto je soukromý pozemek!“. Na Hrušově to však neplatí. Zde se spíše dočkáte toho, že přijde paní domácí a zeptá se Vás, zda si nedáte „za kalíšek“. Rodinná atmosféra jak se patří.

Pokud jste tedy letošní festival vynechali, vřele Vám doporučuji navštívit ho o rok. Zajímavé vystoupení, chutné jídlo a pití, skvělí lidé a nezapomenutelná atmosféra pravé slovenské domoviny, taková je Hontianska paráda na Hrušove.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..