Garáž nebo přístřešek: Co je pro mne výhodnější?

Majitelé automobilu jsou na své plechové miláčky pyšní. Ovšem nejde jenom o to si automobil pořídit. Ještě než si automobil koupíte, měli byste si ale položit otázku, kde s ním budete parkovat. Odpověď by měla znít: Tam, kde si budete jisti, že bude o váš majetek dobře postaráno. Tedy na místě, kde ho budete mít pod kontrolou a nebude hrozit jeho poškození. Jako ideální řešení se nabízí garáž nebo přístřešek. Měli by se po něm poohlédnout i majitelé panelákových bytů – třeba v okolí svého bydliště.

Vzdálené parkování přináší nejistotu

Ve městech, zejména těch větších, jsou s parkováním spojeny velké problémy. Parkovacích míst je nedostatek, i místní obyvatelé bývají proto občas nuceni parkovat v místech vzdálenějších od svého bydliště. Podobné parkování je ovšem spojeno s velkou nejistotou. Zákonitě si kladete otázky: „Nepoškodí mi někdo můj vůz, zatímco budu pryč? Neukradne mi ho?“ Odpověď bohužel není jistá, protože o svém automobilu nemáte přehled, nevidíte na něj. Můžete-li, vyřešte otázky parkování vašeho automobilu pokud možno už v době jeho nákupu. Neriskujte, že vám vůz někdo poškodí či rovnou ukradne.

Prodloužíte životnost svého automobilu

Pokud máte k dispozici pozemek vhodný pro stavbu garáže či přístřešku (máte-li někde zahradu, nebo nevyužitý obecní prostor, který je možno odkoupit) nebo je dokonce v blízkosti již hotová garáž ke koupi (nebude-li se vám zamlouvat, můžete ji zbourat a postavit novou nebo ji zrekonstruovat), určitě neváhejte a pozemek nebo hotovou garáž kupte. Tato investice se vám vyplatí. Budete mít svého plechového oře pod zámkem a stálou kontrolou, takže vám nebude hrozit jeho odcizení. Navíc nebude vystaven vlivu nepříznivého počasí, jako kdybyste ho nechávali na ulici. Významně tím prodloužíte dobu, během které vám bude věrně sloužit.

Garáž znamená plnou ochranu pro automobil

Máte-li již pozemek, kde svůj automobil bez obav postavit, nabízí se otázka, zda postavit novou garáž nebo se spokojit s přístřeškem.

Výhody, které mluví pro garáž:

1. V uzavřeném prostoru je auto pod plnou ochranou. Nehrozí riziko propíchnutého kola, uraženého zrcátka, poškrábaného laku nebo utrženého stěrače. Pokud budete mít nepřejícného závistivého souseda, kterému bude vaše nové auto ležet v žaludku, jenom přístřešek vás před jeho podobnými nepříjemnými zásahy neochrání.
2. Mnohem lepší stav garážovaného automobilu, a to zejména v oblasti koroze karoserie a stavu laku. Ovšem pozor. Nemyslete si, že když auto postavíte do garáže, koroze se mu obloukem vyhne. Záleží totiž na podmínkách v garáži. Nesmíte v ní přetápět, ale neměla by v ní být ani vysoká vzdušná vlhkost. Nejlepší je udržovat v garáži teplotu mírně pod nulou, svěží vzduch (nutnost odvětrávání) a malou vlhkost. Jinak vám auto zkoroduje i tak. Pokud máte v garáži špatné podmínky, auto může trpět změnami teploty při přechodu zevnitř ven a to může nadělat i více škod, než kdyby stabilně parkovalo venku.
3. V zimě nastupujete do auta ve vyhřáté garáži.
4. Garáž může mít díky většímu prostoru i další využití (sklad zahradní techniky apod.).
5. Je možné využívat dálkové ovládání garážových dveří.

Existují ovšem i některé nevýhody garáže:
1. Vyšší finanční náklady na pořízení garáže.
2. Větší nároky na prostor pro stavbu garáže než u přístřešku.

Přístřešek nabízí stabilní podmínky

Mnohdy garáž postavit nemůžete, nebo dokonce nechcete, protože naopak preferujete některé výhody přístřešku.

Jaké přednosti přináší parkování pod přístřeškem?

1. Ochrání vaše auto před nejhorší nepřízní počasí, tedy před deštěm, sněhem, kroupami, ale i před přímým slunečním zářením.
2. Automobil se nachází neustále ve stejných klimatických podmínkách, nedochází k výrazným výkyvům teplot (například u vytápěné garáže může výjezd v zimě do mrazu -20 °C znamenat pro karoserii nepříjemný šok), které se mohou podepsat na korozi karoserie a celkovém stavu vozidla.
3. Investice do přístřešku nebývá tak vysoká jako u garáže (i když samozřejmě záleží na konkrétní podobě přístřešku). Například není potřeba dělat betonovou podlahu (stačí trávník nebo štěrk).
4. Přístřešek je možné umístit kdekoli, kde je pro něj dost prostoru, tedy vedle domu, ale i kdekoli na pozemku.

Samozřejmě ale má přístřešek i určité nevýhody:
1. Ochrana není tak dokonalá jako u garáže vzhledem na nepřízeň počasí.
2. Bezpečnost přístřešku není úplně stoprocentní (i k přístřešku na oploceném pozemku se může někdo dostat, pokud plot přeleze, to ovšem řeší případná možnost uzavřít i přístřešek dveřmi).
3. Nasedání do auta v zimě není příjemné, pohybujete se ve venkovních klimatických podmínkách.

Nerozhodujte se unáhleně

Vždy záleží na vás, zda se rozhodnete pro garáž či pro přístřešek. Roli hrají finanční náklady, prostorové možnosti umístění, ale i nároky na bezpečnost (ty mohou záviset i na konkrétní lokalitě) a ochranu před nepřízní počasí. Proto vždy zvažujte všechna pro a proti a nerozhodujte se unáhleně.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..