Zamrzl vám ostřikovač na autě?

Zima je pro motoristy nepříjemné období. Nejen, že se jezdí ve zhoršených podmínkách, ale občas přijde v noci mráz silnější, než jsme předpokládali a teploty klesnou pod úroveň odolnosti namíchané nemrznoucí směsi do ostřikovačů. Zamrzne nám kapalina v nádržce i v tryskách ostřikovače, hrozí poškození čerpadla. A navíc, s nefungujícím ostřikovačem nelze bezpečně jezdit, přes čelní okno bychom nic neviděli, když nám ho zahodí auto na silnici před námi nečistotami z vozovky. Co v takové chvíli dělat?

K zamrznutí ostřikovače může dojít i během cesty. Stačí, abychom z nižších poloh přecházeli autem přes horský přechod, například Donovaly, kde je teplota o dost nižší a problém je na světě. Zatímco je vozovka čistá, dá se s autem pokračovat dál, vidíme na cestu před sebe. Mnohem větší problém může nadělat zmrzlá kapalina na ostřikovač předních reflektorů, které jsou vystaveny proudu studeného vzduchu. Hrozí jejich roztržení ledem.

namraza

Když zamrznou ostřikovače na autě, nestačí dolít do nádržky nemrznoucí koncentrát s nižším bodem tuhnutí. Ten nám nerozpustí led v nádržce a už vůbec ne v potrubí k tryskám. Jediným způsobem, jak rozpustit led v systému, je dostat auto do tepla.

Ne každý má garáž, do které by auto odstavil. Vždyť kdybychom ji měli, nezamrznou nám přes noc ostřikovače. Když vaše auto parkuje před panelovým domem a nemáte možnost automobil postavit na pár hodin ani do půjčené garáže od kamaráda, nezoufejte. Moderní doba nám nabízí moderní způsoby.

Například podzemní garáže nákupních center. Při jakémkoliv mrazu venku zde je vždy teplota nad bodem mrazu a dvě či tři hodinky stání v takovém krytém prostoru stačí k tomu, aby se ztuhlá kapalina do ostřikovačů rozpustila. Pak už opravdu stačí dolít koncentrát s nižším bodem tuhnutí v dostatečném množství, aby se kapalina promíchala. Nezapomeňte, že musíte čerstvou směs dostat z nádržky přes čerpadlo do celého systému a trysek, aby vám opět nezamrzla. Takže důkladně prostříkněte trysky čelního i zadního skla, případně reflektorů.

Zatímco se vám auto rozmrazuje, využijte volný čas na nákup nebo si dejte kávu, spíše vám ujde čas. Pokud není k dispozici podzemní nebo vytápěná garáž, nouzovým řešením je zaparkovat auto na slunné místo, nejlépe motorem blízko sluncem osvětlené stěny. Teplo z motorového prostoru a současně teplo ze zdi pomůže rozmrazit celý systém ostřikování skel.

Je jasné, že taková patálie ráno před cestou nebo během ní vám pořádně nabourá váš časový harmonogram. Proto věnujte dostatek času předcházení podobným problémům. Včas připravte své auto na mrazivé podmínky. Teplotu tuhnutí směsi ostřikovačů nařeďte raději na nižší teplotu, než očekáváte a mějte po ruce vždy malou nádobu se směsí na dolití. Případně si ji před cestou kupte na čerpací stanici, bude mít vyšší teplotu, než ta z kufru vašeho auta a lépe se promíchá s koncentrátem v nádržce auta.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , , , ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..