Pes v paneláku? Ano, jde to!

Jsme národ milovníků psů, koček a domácích mazlíčků vůbec. Pejsků je u nás ohromné množství a spousta z nich se zabydlela i panelákových bytech. Jak vybrat nejvhodnější rasu psa do paneláku a jaká úskalí vás při chovu psa v panelákovém bytě mohou potkat?

Pořizujte si psa jenom tehdy, chcete-li se mu věnovat

Samozřejmě, že si můžete pořídit psa i do malého panelákového bytu, ale musíte v takovém případě počítat i s tím, že na rozdíl od rodinného domku se zahradou jste určitým způsobem omezeni. Pes nemá výběh, nemůže se vylítat, zatímco vy budete v práci, bude muset být doma sám. Dalším problémem je také docházková vzdálenost parku, lesa či jiného terénu, kde se může pes venčit. Je důležité si pravdivě odpovědět na otázku, zda víte, co starost o psa obnáší. Nejde samozřejmě jenom o opatřování krmení, ale také o pravidelné procházky minimálně ráno a večer a základní výcvik a výchova, aby porozuměl povelům. Není nic horšího, než nevychovaný pes, který si dělá, co chce a nikdo si ho nevšímá. Když chcete chovat psa, musíte se mu věnovat a považovat ho za rovnocenného člena rodiny, který také má svoje potřeby. Pokud nejste ochotni věnovat psovi svůj čas a pozornost, raději si ho nepořizujte.

Menší rasy vhodné do uzavřených prostor

Jaká rasa je tedy do paneláku nejvhodnější? Zapomeňte na velké rasy, které potřebují prostor a výběh. Německý ovčák nebo dobrman bude v paneláku chudák. Porozhlédněte se u malých plemen, kterým stačí krátká procházka a jsou obecně považováni spíše za bytové mazlíčky jako yorkshíři, bišonci, pudli, knírači, čivavy, pražští krysaříci, pekingští palácoví psíci. Jde o malé pohodové psy, kterým nevadí povalování na gauči a netrpí nedostatkem pohybu, když denně neabsolvují hodinovou procházku. Mají rádi děti a nejsou příliš štěkaví. Například čivavy, nebo mopslíci jsou vhodní především pro chov v uzavřeném prostoru, v bytě. Nejsou to venkovní psi. Proběhnutí po zahradě jim sice bude příjemné, ale jako hlídači u boudy by rozhodně neobstáli.

Související:  Problémoví nejsou jen chovatelé psů

pejsek

Štěkání a vytí je nepříjemné

S jakými úskalími se můžete při panelákovém chovu setkat? Prvním z nich je už zmíněné štěkání. Není nic horšího, než když mají vedle v bytě psa, který štěká při každém pohybu, nebo pokaždé, kdy se mu něco nelíbí. Nebo dokonce nedej bože vyje pokaždé, když jeho páníčkové odejdou. Pokud se pes projevuje přílišným štěkotem nebo vytím, pravděpodobně bylo v jeho výchově něco zanedbáno a on si tímto způsobem vynucuje pozornost. Pokud se budete svému psovi věnovat už od štěněte, postupně ho učit, že bude doma zůstávat určitou dobu doma sám, vyplatí se vám to. Vychováte si příjemného společníka, který nebude obtěžovat sousedy vytím nebo štěkotem, když vy zrovna budete v práci.

Když nacházíte chlupy úplně všude

Je třeba také počítat se zvýšenou pozorností věnovanou úklidu, protože pes obnovuje svou srst. Pokud si pořídíte dlouhosrstého psa, budete se s chomáči psích chlupů potkávat na každém kroku. Nesmí vám to vadit, jinak se zblázníte. Podstatně méně chlupů bude od hladkosrstých plemen, ovšem tady zase na druhou stranu jsou chlupy ostré. Rády se zapichují na ta nejnemožnější místa a obtížně se odstraňují. Chcete-li psa, u něhož budete mít s chlupy minimum problémů, sáhněte například po pudlovi, poměrně málo línají třeba také knírači.

Ničení věcí znamená snahu upoutat pozornost

Uvědomte si také, že pes se může chovat destruktivně a okusovat a ničit zařízení domácnosti. Většinou k tomu dochází v případě, že se nudí, zůstává doma sám, je nevyběhaný. Jde tedy o chybu v pánově přístupu. Proti nudě je důležité, aby ho pán dokázal zabavit hrou, například mu házel různé hračky apod. Také když se pes ráno před vaším odchodem do práce řádně proběhne, nebude se nudit a mít přebytek energie k tomu, aby ničil věci v bytě pro dobu vaší nepřítomnosti. Unavený pes bude většinu dne spát. Jestliže ho správně naučíte na samotu, nebude s ním nejmenší problém. Okusování předmětů je obvykle důsledkem přebytku nevybité energie nebo naopak snahy upozornit na to, že zvíře nějakým způsobem strádá, například malou pozorností z pánovy strany. Vždy myslete na to, že pes je šťastný se svým pánem, tedy s vámi. Mazlete se s ním, choďte s ním na dlouhé procházky, aby se seznámil se světem a socializoval se, učte ho rozumět jednoduchým povelům, budujte si u něj autoritu jako vůdce smečky, dopřejte mu prostor a čas k vyběhání. Bude z něj pohodový panelákový pes.



Související:  Zařiďte si tělocvičnu v bytě