Výroba poličky pod květiny na balkon
Když chcete své květiny na balkoně nebo v pokoji umístit výše nad podlahu, aby se jim dostalo více světla a nemůžete koupit vhodnou poličku, můžete si ji vyrobit sami doma. A to i tehdy, pokud nemáte vybavenou domácí dílnu. Stačí, když využijete nabídky hobbymarketů, které vám nejen prodají dřevěné polotovary, ale na požádání vám je i nařežou dle vašeho požadavku. Na konečnou montáž vám pak stačí ruční vrtačka a šroubovák nebo elektrická/akumulátorová utahovačka-vrtačka.
Popis výroby poličky pod květiny si popíšeme na lavičce o délce 80 cm a šířce 25 cm. Pro naše potřeby jsme zvolili výšku police 60 cm. V hobbymarketu můžete koupit hotové lepené smrkové laťovky o šířce 250 mm, tloušťce 18 mm a délce 800 a 1200 mm. Delší laťovku si přímo v prodejně nechte nařezat na polovinu, čímž vám vzniknou dva kusy o délce cca 60 cm, z nichž vyrobíte nohy poličky. Pracovník marketu vám při měření odečte tloušťku řezacího kotouče.
Stejně tak si nechte nařezat na potřebnou délku dřevěný hranol. V návodu je hoblovaný hranol 24×44 mm dlouhý 2,5 metru. Kratší kusy vyjdou i bez řezání dražší, než jeden velký 😉 Budete potřebovat dva kusy dlouhé 25 cm a jeden 50 cm. Pokud se rozhodnete vyrobit poličku užší, podle ní si nechte nařezat dva kratší kusy na výztuhy.
Kromě dřeva nezapomeňte koupit vodou ředitelný akrylátový lak, sedumdecové balení vám vydrží i na dvě police. Na lepení stačí 250 gramové balení akrylátového lepidla, rychleschnoucí urychlí práci. No a nakonec potřebujete vruty, 25 kusů rozměru 4×40 se zápustnou kuželovou hlavou (pár kusů je do rezervy).
Zapomenout nesmíte ani na nářadí. Potřebujete šroubovák nebo utahovačku s bitem podle tvaru zářezu v hlavě vrutu (ploché nebo křížové), vrtáky průměru 2 a 4 mm a smirek. Buď papír nebo molitanový blok o zrnitosti 100 až 200. A plochý štětec široký 4 cm.
Pokud budete vrtat a šroubovat v bytě, nejčastěji asi v chodbě panelákového bytu, nezapomeňte na podložku na zem, abyste ochránili podlahovou krytinu před pádem nářadí, pilinami či stékajícím lakem. Buď starý koberec, nebo krycí plachtu za pár korun. Namísto pracovního stolu můžete použít dvě židle, jejich povrch také zakryjte nějakou fólií.
Nařezané polotovary si rozložíme na podlaze. Začneme dvěma krátkými deskami, které tvoří nohy poličky a přišroubujeme na ně výztuhy, které pomohou zpevnit celou poličku. Laťovky jsou prodávány v igelitové fólii, tu na nich nechte, zabrání znečištění materiálu při práci, na mastných plochách by nedržel dobře lak a museli byste poličku před lakováním umýt saponátem. Stačí, když fólii uvolníte a stáhnete pouze z míst, kde se lepením spojují dva kusy dřeva.
Uprostřed širší plochy výztuh si vyznačte osu a na ní místo pro tři vruty. Od kraje 30 mm a uprostřed mezi nimi. Otvory provrtejte nejprve vrtákem průměru 2 mm. Potom přiložte výztuhu a zarovnejte ji s nohou a přes již hotové otvory provrtejte i nohy.
Do výztuh zvětšete otvory vrtákem průměru 4 mm. Do výztuh má vrut vejít hladce svým tělem bez závitu, ten má držet pouze v noze. Aby se dřevo nerozštíplo, je otvor předvrtaný právě tím tenkým vrtákem. Otvor současně slouží jako vedení pro vrut, aby držel směr.
Když je vše připraveno, do výztuh vložte vruty tak, aby z nich trčely jejich špičky tak 3-4 milimetry a potřete laťku lepidlem. Lepidlo se prodává se zatavenou špicí, ostrým nožem šikmo seřízněte špičku, aby se objevil tenký otvor, kterým nanesete lepidlo na dřevo. Pak zakryjte nanášecí špičku tuby lepidla přibaleným víkem.
Potom pomocí špiček vrutů nasaďte laťku výztuhy na desku nohy a opatrně zatáhněte vruty šroubovákem nebo akumulátorovou utahovačkou.
Tím jsou obě nohy hotové, třeba je připevnit k základní desce lavičky.
Na desce si vyznačíme dvě osy pro vruty nohou tak, aby vnitřní vzdálenost nohou od sebe byla právě 50 centimetrů, tedy délka laťky, kterou jsme si nechali v marketu nařezat. Výztuhy nohou by měly směřovat dovnitř lavičky, tedy vzdálenost os od sebe je 500 – 24 mm (pokud máte koupen materiál dle návodu). Pokud dáte nohy o pár milimetrů blíže k sobě, nic se nestane, dále od sebe by bylo horší. Na ose vyznačte tři otvory. Krajní ve vzdálenosti 40 mm od okraje a střední 10 mm od středu (na libovolnou stranu). Je to proto, aby se nám vruty nesetkali uvnitř výztuhy při konečné montáži poličky. Pak vršek lavičky provrtejte menším z vrtáků.
S pomocí dalšího člena rodiny postavte nohy na podlahu, na ně položte předvrtanou vrchní desku, důkladně srovnejte a provrtejte otvory až do výztuh. Pak ve vrchní desce zvětšete otvory vrtákem 4 mm.
Svrtané nohy s deskou smontujeme. Nejprve naneseme lepidlo na nohy, do desky vložíme opět vruty tak, aby jejich špičky trochu trčely a s pomocníkem spolu nasadíme desku na nohy. Pak zlehka postupně utahujeme vruty. Ne zcela, dotáhneme je až poté, kdy celá lavička je již stabilní. Dbáme přitom, aby hlavy vrutů byly mírně pod povrchem lavičky, aby se o ně nezachytávala ruce nebo prachovka při úklidu.
Podle délky tvrdnutí lepidla počkáme a pak vložíme půlmetrovou laťku mezi nohy lavičky. Ve vzdálenosti asi 10 cm ode spodu nohou v jejich středu si vyznačíme na vnitřní straně nohou polohu výztuhy, vložíme ji mezi nohy a svrtáme vrtákem 2 mm. Pak spodní výztuhu vyjmeme, otvory v nohách zvětšíme na průměr 4 mm, vložíme do nich vruty, aby jen špičky trčely a na boky výztuhy opět naneseme lepidlo. Vložíme na jeden vrut, napružíme / odtáhneme druhou nohu, vložíme laťku na druhý vrut a opatrně zatáhneme oba vruty. Dbáme, aby se nám výztuha neotočila.
Na závěr můžeme přidat ještě po dva vruty do nohou. Nejprve jako obvykle tenčím vrtákem připravíme otvory, které v desce poličky zvětšíme na 4 mm a zatáhneme vruty pod povrch desky. Polička pod květiny je téměř hotová.
Lak ochrání před vodou
Poličku můžeme hned používat, ale pokud povrch neochráníme lakem, velmi rychle se znečistí tak, že ho nebude možné umýt a navíc dřevo může začít po styku s vodou hnít.
Pro lakování v domácnosti se velmi dobře hodí akrylátové vodou ředitelné laky, které po vytvrzení již nejsou vodou rozpustné. Protože se ředí vodou, nemusíme ne jen kupovat ředidlo na barvu a na mytí štětce, ale ani během práce nesmrdí a nejsou toxické.
Z poličky sejmeme ochranné fólie a položíme je pod polici, aby nám lak nekapal na podlahu. Do cca půllitrové uzavíratelné nádoby se širokým hrdlem nalijeme z plechovky asi dvě deci laku a půldruhého až dvě deci vody. Zamícháme dřevěnou paličkou nebo šroubovákem, který ihned opláchneme. Nejprve natřeme vrchní desku poličky a vnější boky, po cca dvou až třech hodinách ji otočíme vzhůru nohama a natřeme zbylé plochy. Po asi 4 hodinách by měl být lak suchý. Když přejdete rukou po povrchu, zjistíte, že je drsný. To se „postavili“ drobné vlákna dřeva, je třeba je zlehka obrousit, otřít poličku od prachu a nanést druhou vrstvu zředěného laku. Po uschnutí znovu lehce obrousíme a natřeme třetí vrstvu neředěným lakem. Po vytvrzení i této vrstvy je polička vhodná pod květ a vydrží i na balkoně v mlze a dešti nebo případné polití vodou při zalévání květin.
Jak vidno, co jen trochu zručný domácí kutil dokáže i bez dílny vyrobit jednoduchou poličku pod květiny. Stačí si v hobbymarketu vybrat a nechat nařezat materiál na míru. V době psaní tohoto článku veškerý materiál včetně laku a nářadí bez akumulátorové vrtačky nepřesáhl cenu osm set korun. Ale ten pocit z vlastnoručně vyrobené poličky je k nezaplacení. Stejně tak ocenění ze strany manželky;) Poličku dokážete smontovat za jeden den, spolu se třemi lakováními vám na to stačí víkend.
Zanechat odpověď