Výroba krmítka pro ptáky

Rádi byste pomohli malým ptáčkům venku snadněji přežít tuhou zimu a současně byste je rádi pozorovali? Tak pak si vyrobte jednoduché krmítko, které umístíte venku na strom tak, abyste na něj viděli například z okna vašeho bytu nebo při procházce venku. A také tak, abyste dosáhli do krmítka přidávat ptáčkům potravu. Výroba je jednoduchá a stačí vám k tomu kus desky, šroubovák a pilka.

Samozřejmě že elektrická pilka a akumulátorový šroubovák vám práci usnadní. Základem krmítka je dno z dřevěné desky široké 15-20 cm o délce 20 až 25 cm a stříška o rozměrech alespoň 20-25 cm široká a dlouhá 25-30cm. Tloušťka desky může být od 15 do 25 mm. Pokud využijete jeden kus desky, dno zúžíte tak, že z něj odříznete lišty, z nichž zhotovíte bočnice dna. Ty brání vypadávání semen z krmítka na zem.

základ krmítka

Bočnice připevněny dvěma vruty do dřeva nemají být vodotěsné, protože pokud do krmítka naprší nebo navěje sníh, musí voda ze dna odtéct, jinak znehodnotí ptákům potravu. Pokud nemáte po ruce vruty a akušroubovák, klidně bočnice přibijte.

ptačí krmítko

Když máte dno i stříšku připravené, spojte je středovým sloupkem. Jeho výška by měla být cca 10-12 centimetrů a rozměry asi 40 x 60 mm, aby se do něj vešly vedle sebe dva vruty. Pokud použijete tenčí hranolky z desky, postavte vedle sebe dva a do každého půjde po jednom vrutu. Zespodu ze dna a svrchu ze stříšky. Důležité je, aby sloupek byl na vrchu šikmo seříznutý a výsledná stříška měla sklon na jednu stranu krmítka, snadněji odvede vodu z deště a sněhu.

strom s krmítkem

Po spojení všech částí je třeba ještě ve středu upevnit hák na uchycení krmítka na strom. Buď využijete lustrový hák nebo ohnutý delší vrut. Za něj na silnější provázek nebo tenčí drát zavěste hotové krmítko pro ptáky na strom a můžete začít s přikrmováním. Ideálně olejnatými semeny, například mákem nebo slunečnicí, kterou dostanete rovněž v hypermarketech v zimě.

Po nasypání stačí počkat, kdy si ptáci, například sýkory, všimnou, že mají nablízku něco pod zub a začnou se pomalu a opatrně přibližovat. Nejdříve na okraj stromu, pak blíže ke krmítku a nakonec se odváží i do krmítka, sebrat výživné semeno a odletí s ním do koruny, kde ho zkonzumují.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..