Osvědčí se dotace na seniorské komunitní domy?

V minulém roce proběhla médii informace, že ministerstvo pro místí rozvoj podpoří výstavbu komunitního bydlení pro seniory. Charakter může být toto bydlení i panelové. Celkově má ministerstvo v úmyslu vydat na tyto účely 160 milionů korun. K čemu budou tyto projekty sloužit a jak mohou vlastně seniorům pomoci?

Podpora aktivního a soběstačného života

Podle ministerstva jde především o to, aby lidé, kterým je více než 60 let mohli být déle soběstační a vést aktivní život. Projekt vhodného bydlení k tomu má na pomoci. Jedná se přitom o akci, se kterou u nás zatím nejsou žádné zkušenosti. Proto jde o zahajovací a vlastně i testovací etapu, která by měla ukázat, zda se projekt osvědčí a co konkrétně bude přinášet a znamenat. Kdo chtěl v rámci tohoto projektu získat nějakou dotaci, mohl se přihlásit do 30. června letošního roku. „Podpora není zacílena pouze pro ´klasické´ seniory, tedy osoby starší 65 let, či pro osoby zdravotně a tělesně postižené, ale je určena pro seniory už od 60 let, u kterých je vysoká pravděpodobnost stále aktivní pracovní produktivity,“ uvedla k tomuto projektu už v květnu loňského roku ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Dotace na dům s malometrážními byty

Na jaké projekty se tedy podpora vztahuje? O dotaci si mohla zažádat jak fyzická, tak i právnická osoba, ale také například obec, která má v úmyslu stavět byty pro seniory. V rámci akce může dosáhnout podpory na výstavbu bezbariérového bytového domu. Podmínkou je, že dům má mít minimálně 10 a maximálně 25 bytů. Musí jít o malometrážní byty s maximálně 45 m2. Jeden byt bude dotován až 650 tisíci korunami, ovšem maximální dotace na dům jako celek smí činit 13,7 milionu Kč. Povinně v domě musí být určité společné prostory, které budou sdílet všichni nájemníci. Jde například o kuchyň s možností společného stravování a setkávání a podobně. Kromě toho by se zde měly nacházet i další společné prostory, které by měly podporovat život domu jako komunity. Místnost s televizorem, letní terasa pro posezení. Podle ministerstva bude užíváním společných prostor komunita růst a rozvíjet se. Společenský život pak bude pozitivně ovlivňovat i soběstačnost každého seniora, jeho sociální vazby a pocit užitečnosti.

Společné prostory se musí využívat

Společenské prostory a náklady na jejich vybudování budou hrazeny právě ze zmiňovaných dotací. Peníze půjdou na jejich vybavení a vytvoření krásného prostředí. Podmínkou ovšem je, že společné prostory nebudou podobu 20 let nijak komerčně využívány. Mnohé lidi by to k tomu totiž mohlo svádět – co takhle vyměnit televizní místnost v přízemí za prodejnu, která bude na rozdíl od společného sledování televizního programu a diskusí nad ním vynášet nemalé zisky? K tomu, aby nájemce skutečně společné prostory také využíval, má jako motivace sloužit skutečnost, že určitá část nájemného, které se za společné místnosti bude platit, se rozpočítává na jednotlivé byty. Ovšem podmínkou poskytnutí dotace je, že komunitní dům nebude poskytovat pobytové sociální služby. Ministerstvo tím chce co nejvíce podpořit soběstačnost seniorů a jejich aktivní zapojení do společenského života. Důležité ovšem je, aby v obci, kde bude komunitní dům stát, byla alespoň jedna terénní sociální služba.

Seniorská ghetta nejsou správná

Projekt s dotací je sice chvályhodný, ovšem teprve čas ukáže, zda nedojde k jeho zneužití. Bohužel totiž zneužívání dotací na projekty, které s původní myšlenkou nakonec nemají mnoho společného, u nás není žádnou novinkou. Myšlenka udržovat seniory co nejdéle aktivní a pomoci jim tím pádem získat rozumné a cenově dostupné bydlení, aby si mohli nějaké aktivity vůbec dovolit, je také velmi dobrá. Je jenom škoda, že více nefunguje podpora seniorů v rámci rodiny, aby co nejdéle mohli žít se svojí rodinou, byli jí užitečnými a platnými členy. Je třeba více podporovat bydlení starých s mladými, samozřejmě za takových podmínek, aby obě skupiny měly své soukromí a klid. Staří s mladými se mohou za předpokladu oboustranného dodržování určitých pravidel velice dobře doplňovat a mohou ze soužití těžit obě strany. Budovat seniorská či jakákoli jiná ghetta není správné. Jenže tento problém samozřejmě nevyřeší žádná ministerská dotace, to vždy bylo, je a bude o uvědomění si určitých věcí, chování a diskusi celé společnosti. Je otázkou, zda se v tomto roce uvedené projekty nějak pohnou kupředu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..