Jak zatočit s letním horkem: Klimatizaci můžete instalovat i v paneláku

Musíte trávit léto v práci v budově, kde není klimatizace? Potom určitě z letošních horkých dní nijak zvlášť nejásáte. Zvláště v případě, že vás podobné klima čeká i doma ve vašem panelákovém bytě. Teplota přes den se vyšplhá vysoko nad třicítku a ani v noci příliš neklesá. Vy se už zoufale modlíte, aby tomu vedru byl jednou pro vždy konec. Můžete si ale trochu pomoci i sami. Klimatizace se dá vybudovat i v paneláku.

Proměňte peklo v oázu k žití

Vytvořit si příjemnější prostředí, do kterého se budete rádi vracet, není zase tak těžké ani příliš finančně náročné. Můžete si pořídit domácí klimatizaci, která promění váš byt jako mávnutím proutku z ohnivého pekla na příjemnou a útulnou oázu, v níž se budete cítit dobře. Předtím než si ale klimatizaci pořídíte, měli byste si nejdříve zjistit některé informace, abyste vybrali správné a pro vás nejvhodnější řešení. Nad čím je třeba se zamyslet, než se začnete výběrem domácí klimatizace zabývat?

Důležité parametry pro výběr

Nejdříve je třeba zjistit, jaké má místnost parametry. Jedná se hlavně o to, na jakou světovou stranu je orientovaná, jaká je její plocha, jaká okna jsou v ní. Ale důležité je i to, jaká je výšky místnosti, jaké spotřebiče se zde nacházejí (i ty přirozeně při své činnosti vydávají teplo), dále izolace místnosti nebo její zastínění. Všechny tyto údaje se berou v úvahu při výpočtu výkonu klimatizace, kterou budete do dané místnosti potřebovat. Pomůže vám s tím výpočtová tabulka. Je také dobré si zajistit konzultaci s odborníkem. Při výpočtech totiž hraje roli celá řada faktorů. Například i to, zda jsou stěny a strop místnosti izolovány nebo nikoli i to, jsou-li klimatizovány také sousední místnosti.

Mobilní jednotka bude tam, kde ji potřebujete

Další kapitolou je také to, jaké klimatizační jednotky zvolit. V zásadě jsou k dispozici dva typy jednotek: mobilní a dělené. Jsou typy klimatizací, které umí nejenom ochlazovat, ale také ohřívat vzduch. To je velmi užitečná funkce hlavně v zimních měsících.
Nejšikovnější jsou mobilní klimatizace. Mají kolečka, s jejichž pomocí je bez potíží převezete z jedné místnosti do druhé, takže se s nimi nemusíte nijak tahat. Klimatizační bedna totiž má hmotnost asi 30–40 kg, takže není zrovna lehká. Jednoduše ji proto pomocí koleček převezete a zapojíte do zásuvky jinde. Potom ještě zbývá vyvést hadici s odváděným vzduchem ven. Hadice se dá třeba vyvést do otvoru ve zdi. Pořizovací cena u mobilní klimatizace nebývá nijak vysoká, ovšem nevýhodou je poměrně velká hlučnost, počítaná na asi 40 decibelů.

Dělená klimatizace je hlavně pro stálé použití

Další variantou je takzvaná dělená klimatizace. Hodí se hlavně jako stálá klimatizace Má dvě části. Venkovní je kondenzační jednotka, vnitřní chladicí. Jednotka umístěná uvnitř místnosti bývá například na zdi, pod oknem nebo také pod stropem a většina těchto jednotek je také vybavená přesným směrováním vzduchu. Vnější jednotka je vně mimo budovu, klidně může stát třeba na balkoně a můžete na ni napojit i několik vnitřních chladicích jednotek. Výhodou je nižší hlučnost, protože kondenzační jednotka, která nadělá největší hluk, je mimo budovu.
Existuje ještě třetí možnost, takzvaná kompaktní klimatizace. Montuje se do okna nebo do stěny. Hlučnost je zhruba stejná jako u mobilní klimatizace.

Dlouhodobě se investice vyplatí

Je třeba rozvážit, zda vám stačí mobilní klimatizace nebo sáhnete po dražší dělené. Tu je vhodnější řešit komplexně třeba pro celý dům. Na druhou stranu, ale ani to není nutné, protože kondenzační jednotku lze umístit na balkon. Neobávejte se ale investice do klimatizace. I když se vám možná bude zdát vysoká, dlouhodobě se rozhodně vyplatí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..