Jak udělat schody ze zámkové dlažby?

Má vaše zahrada členitý terén, který byste chtěli vyřešit výstavbou schodů? Schody na zahradě, popřípadě

i při vstupu do domu slouží k překonávání nerovností a usnadnění chůze. K tomu, abyste si sami vytvořili dokonale funkční a zároveň esteticky zajímavé schodiště, nepotřebujete mnoho.

Dlažba jako praktický stavební materiál

Celkem snadno a hlavně rychle vytvoříte schodiště ze zámkové dlažby. Pokud máte na zahradě pochozí části – chodníky, terasy – již z tohoto materiálu vytvořeny, schody vám pak designově do tohoto prostoru perfektně zapadnou.

Zámková dlažba splní všechny náročnější požadavky, které jsou na zahradní schody kladeny. Především je to vysoká odolnost vůči působení povětrnostních podmínek po celý rok (voděodolnost, mrazuvzdornost, vybledávání zbarvení), vysoká pevnost a naprostá stálost tvaru.

Zámková dlažba má také výhodu v tom, že pokud dojde v průběhu času k jejímu poškození (uštípnutí, prasknutí), je celkem snadné vadný kus vyměnit bez složitého rozbíjení celého povrchu.

Jde to i bez zdění

Schody se vyplatí budovat tam, kde je stoupání nad 10 %.

Pro tvorbu schodiště si připravíme terén tak, že vykopeme jednotlivé stupně zeminy ve výšce, v jaké chceme schody mít. Na zahradní schody nejsou kladeny takové nároky, jako na schody v domě, proto je vhodné volit výšku jednotlivých stupňů dle zvoleného typu zámkové dlažby (tedy v její výšce). K tomu počítejte vždy se základní podkladní vrstvou, na kterou připadne alespoň 100 mm zhutnělého štěrku nebo štěrkopísku. Nášlapnou plochu si udělejte pohodlnou, ideální je asi 250 – 300 mm.

Pokládka dlažby

Do takto připravených stupňů pak jednoduše skládáte zvolenou zámkovou dlažbu, kterou v případě potřeby (opět podle zvoleného typu) můžete propojit mrazuvzdorným lepidlem, aby vám lépe držela u sebe, a potom osadit obrubníky nebo palisádou. Není to ale nutné. Pokud zapracujete schodiště do okolního terénu, stačí jeho strany dosypat zeminou a osadit trávníkem, který celou stavbu výborně zpevní a hlavně zachová její přirozenější přírodní vzhled.

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..