Skladování ovoce a zeleniny: Jak si udělat zásoby na zimu

Žijete v menším bytě, a přesto byste si nyní rádi udělali zásoby ovoce a zeleniny na zimu. Jenže kam je vůbec dát a jak jim zajistit ty správné podmínky pro uskladnění?

V obchodech i na trzích najdeme pytle brambor či jablek a nejednomu z nás některé druhy zachutnají a chtěl by se jimi zásobit na zimu. Pokud máte domek s velkým úložným prostorem, není co řešit, jenže bydlíte-li v garsonce v paneláku, je situace složitější. Řešení ale existuje.

Sklep je nejlepší volba

Pokud k vašemu bytu patří i sklep, máte vyhráno. Sucho, tma a chlad, které ve sklepě panují, jsou ideálním prostředím pro uchování brambor, aniž by je postihla hniloba, nebo začaly předčasně klíčit. Nejlepší je teplota, která se pohybuje v rozmezí 2-4 °C. Do sklepa patří i česnek a cibule.

Balkon jako ovocná spižírna

Nemáte-li sklep, přesto nevěšte hlavu. Využít ke skladování se dá i malý balkonek. Pořiďte si nejlépe dřevěné, případně plastové přepravky. Vystelte je třeba režným pytlem, nebo polystyrenem, tedy měkčím, ale vzdušným materiálem. Ovoce, například jablka nebo hrušky (natrhané i se stopkou, pak déle vydrží) zabalte do novinového papíru a naskládejte de bedny. Dávejte pokud možno jen jednu vrstvu. Navrch bedničku opět přikryjte pytlem či polystyrenem a umístěte ji na balkon. Hlásí-li v zimě předpověď počasí větší mrazy, mějte připravenou deku, kterou přes přepravky s ovocem přehodíte.

Kořenovou zeleninu do bedny s pískem

Chcete-li skladovat kořenovou zeleninu jako mrkev, petržel, bulvový celer, kedlubny, pastiňák nebo křen, pořiďte si dřevěnou bedničku, kterou vysypete mírně vlhkým pískem. Můžete ho případně smíchat s rašelinou. Skládejte potom vedle sebe na střídačku mrkve špičkou a tlustým koncem a na narovnanou vrstvu pak opět nasypte písek. I bedničku s kořenovou zeleninou můžete přikrýt režným pytlem a strčit na balkon, nemáte-li sklep.

Oddělujte různé druhy

apples Pokud máte malé prostory a snažíte se do nich nacpat maximu zásob, dejte si pozor. Neskladujte ovoce a zeleninu na jednom místě. Dáte-li k ovoci třeba květák či kapustu, velmi rychle natáhne jejich pach. Proto ovoce a zeleninu přísně oddělujte. Nemáte-li dost prostoru, dejte alespoň třeba do jednoho rohu ovoce, do druhého zeleninu. Chcete-li také zabránit přenosu pachu na ovoce, můžete použít plastové sáčky, ovšem opatřené otvory, aby se v nich nesrážela voda.

Prevence hniloby podle babiček

Samozřejmě pro skladování vybírejte jenom zdravé ovoce a zeleninu. Nepoškozené plody jablek a hrušek umisťujte stopkou nahoru. Z kořenové zeleniny odstraňte před uskladněním nať a nechte ji dobře oschnout. Oschlou cibuli a česnek svazujte do copů. Během zimy svůj minisklad občas zkontrolujte, abyste si ověřili, zda nic nehnije. Také můžete jako prevenci hniloby zkusit použít jeden recept z dob našich babiček: Mezi ovoce položte listy kapradí ovšem bez výtrusů a oddělte je od ovoce tenkým papírem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , , ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..