Jak se starat o pokojové květiny, aby vám přinášely radost?

I malý panelákový byt si můžete zkrášlit květinami. Vytvořte si doma u okna hezkou malou oázu plnou zeleně i pestrých barev. Bude to balzám pro vaše oči, který vás uklidní a potěší po náročném dni. Pohledem do zeleně budete účinně relaxovat a nabírat novou energii.

Ve dne jsou pračkami vzduchu, v noci dýchají

Brzy uvidíte, jak vám pár květináčů s různými rostlinami zlepší náladu a zpříjemní prostředí, ve kterém se den co den pohybujete. Postavte květináče tak, aby měly dostatek světla, ale v žádném případě je nedávejte do přímého slunce. Velkým přínosem květin je, že ve vašem bytě pomáhají čistit vzduch. Listy absorbují ze vzduchu kysličník uhličitý a přeměňují ho na kyslík. To se děje během dne. Zatímco tedy jste v práci, vaše zelená zahrádka působí v bytě jako účinná pračka vzduchu. V noci naopak rostliny dýchají, tedy přijímají kyslík a vypouštějí kysličník uhličitý. Proto byste si neměli dávat rostliny do ložnice, či případně jich zde nechávat jenom naprosté minimum, připravují vás totiž o nezbytný kyslík.

Čím může zeleň v bytech trpět?

Rostlina v bytě je přece jenom mimo své domovské prostředí, proto může trpět nevhodnými podmínkami. V panelákových bytech je to především prach usazující se na listech a také suchý vzduch v místnostech. Pokud se na listech rostlin usadí hodně prachu, rostlina nemůže přijímat ze vzduchu kysličník uhličitý a přeměňovat ho na kyslík a nemůže dýchat, respektive má velmi ztížené podmínky. Proto byste toto neměli podceňovat a občas vlhkým hadříkem lehce otřít listy rostlin. Dělejte to pravidelně, zejména v případě, že bydlíte na rušných ulicích, kde se hodně práší. V případě, že to neuděláte, rostlina bude zbytečně trpět, i když bude mít jinak dobré podmínky v podobě dostatečné a pravidelné zálivky a živin v půdě.

Související:  Jak připravit byt na výměnu oken

parapet

Suchý vzduch neprospívá nám ani rostlinám

Také suchý vzduch se může stát zabijákem. Rostlinu takový vzduch nutí k tomu, aby se silně vypařovala, a to jí nedělá dobře. Proto je vhodné listy rostliny otřené od prachu pravidelně rosit rozprašovačem. Tím uděláme dobře nejenom květinám, ale i sami sobě, protože příliš suchý vzduch neprospívá ani člověku. Podporuje totiž onemocnění dýchacích cest. Pomoci si můžeme i tím, že do místnosti pověsíme mokré prádlo nebo v ní necháme zvlhčovač vzduchu či odpařovací nádobu. Za mírných teplých letních dešťů také můžeme rostliny dát zvenku na parapet. Umožníme jim tak nasát vláhu, protože dusíkaté sloučeniny se při dešti dostanou až ke kořenům rostliny.

Zalévejte přiměřeně a nepřelévejte

Zalévejte rostliny, pokud mají vyschlou půdu. Občas půda měla být mokrá, ale někdy je také třeba nechat ji pořádně vyschnout, aby se do ní dostal vzduch. Jakmile bude půda u rostlin neustále příliš mokrá, kořeny postrádají vzduch, začnou se dusit. Nebudou moci dýchat, začnou uhnívat a rostlina zvadne a uhyne. Dávejte pozor, aby se u květináče neucpaly odtokové dírky a voda mohla správně odtékat a nezadržovala se v nádobě. Ani v misce pod květináčem by neměla být trvale voda. Pak totiž začíná kysnout půda na dně květináče. Občas půdu v květináči zkypřete, aby se nadýchala a dostal se do ní vzduch.

Jaká jsou tedy pravidla péče o rostliny v bytě? Na závěr si je shrneme.
1. Umístěte rostliny tak, aby měly dostatek slunečního světla. Nikdy ale rostliny nedávejte do přímých slunečních paprsků, ale naopak do rozptýleného světla, nebo ještě lépe do polostínu.
2. Pravidelně je zalévejte, ale nepřelévejte je. Nebojte se občas nechat půdu více vyschnout.
3. Pomocí vlhkého hadříku rostlinám pravidelně čistěte listy od prachu.
4. Vlhčete pravidelně listy rozprašovačem s vodou.
5. Dodávejte rostlinám hnojivo pro růst.
6. Pravidelně je přesazujte, aby měly vždy kvalitní půdu.
7. Občas půdu na jejím povrchu kolíkem lehce zkypřete.



Související:  Co jsou to dynamické podložky na židli