Jak ochránit podlahu před poškozením?

Poškození podlahy je vždy nepříjemné, ať už se jedná o novou či starší podlahu, drobný škrábanec či velkou a viditelnou rýhu. Naštěstí je hned několik způsobů, jak poškození podlahy předejít. Na trhu také najdete mnoho šikovných pomůcek, které vám pomohou vaši podlahu ochránit.

 

https://pixabay.com/cs/photos/teniska-noha-v-bot%C4%9B-obuv-1441954/

Materiál podlahy vybírejte pečlivě

Pokud pokládáte nové podlahy či vyměňujete staré, věnujte velkou pozornost materiálu podlahové krytiny. Na výběr máte z mnoha možností, ale ne každý materiál je vhodný do každé místnosti. Jsou pokoje, ve kterých se dá předpokládat náročnější provoz či vyšší míra rizika upuštění předmětů. Jedná se především o dětský pokoj, kuchyni a také obývák. Do těchto místností volte proto odolnější materiály. Korek a linoleum jsou odolné jak vůči vyšší zátěži, tak vůči mechanickému poškození. Ideální materiály na kuchyňskou podlahu jsou pak kámen či dlažba. Oproti tomu dřevo je velmi náchylné ke škrábancům a jiným typům poničení. U některých materiálů je také nemožné vyměnit pouze poškozený kousek, ale musí se sáhnout k výměně celé podlahy. To je nejen velmi nepříjemné, ale také náročné na čas, peníze i vaši energii. Právě důsledný výběr vhodného materiálu podlahové krytiny je nejlepším způsobem, jak ochráníte svou podlahu před poškozením.

Opatrnost někdy nestačí

Můžeme se snažit ochránit podlahu před poškozením sebevíc, ale stejně se na ní po čase objeví drobné šmouhy či škrábance. K poškození podlahy totiž často stačí opravdu málo. Nejčastěji jsou tyto typy poškození způsobeny drobnými nečistotami, které se do místnosti nanosí zvenku. Stačí i velmi malé zrnko písku, které se přenese z jedné místnosti do druhé, a vaše podlaha může být nenávratně zničena. Nejlepší prevencí je proto pořízení a zejména pravidelné používání rohožky před vstupními dveřmi. Ta slouží nejen jako ochrana vašich podlah, ale také jako estetický prvek a milé přivítání hostů. Nezapomeňte dále podlahy pravidelně udržovat a uklízet. To se týká také koberců pod nábytkem, kde se schovává prach a opět – drobné nečistoty. Vlivem našeho pohybu po místnosti se tyto nečistoty otírají o koberec a mohou postupně poškozovat vrchní vrstvu podlahy pod ním.

Pomoci mohou koberečky i podložky

Největším nepřítelem našich podlah je ale bezesporu nábytek. Jeho posouvání patří mezi nejčastější příčiny poničení podlahy. Stačí i nepatrný pohyb a na světě je škrábanec, který ničím neodstraníte. Tam, kde je to možné a vhodné, položte na podlahu koberec. Nemusí se jednat o jeden velký kus z jedné strany místnosti na druhou. Malé kusové koberce např. pod sedací soupravou jsou velmi moderní a dodají místnosti osobitý ráz. A ochrana podlahy před poškozením je jen třešničkou na dortu. Trápí-li vás šmouhy, které na podlaze zanechávají měkčená pogumovaná kolečka kancelářských židlí, koberec bohužel není ideální řešení, protože se po něm kolečka obtížně pohybují. Existují však speciální podložky pod židle, které bývají protiskluzové, takže na podlaze skvěle drží. Nabízí se i transparentní varianty, které s podlahou téměř splynou a nijak nenaruší celkový vzhled pokoje. Použít se dají na tvrdé i měkké podlahy a také na koberce, které chrání před vytrháváním chlupů právě kolečky židle.

 

https://pixabay.com/cs/photos/podlaha-k%C3%A1men-kamenn%C3%A1-podlaha-1735046/

Užiteční pomocníci: podložky a kluzáky

Podložky pod nábytek a kluzáky jsou šikovné pomůcky, které pomáhají ochránit podlahu před poškozením nábytkem, chrání také samotné nohy nábytku a navíc usnadňují jeho přesouvání. Podložky pod nábytek jsou nejčastěji gumové, plastové či plstěné a umisťují se na nohy nábytku buď pomocí lepicí vrstvy, nebo zavrtáním. Samolepicí podložky lze použít na jakýkoliv materiál nábytku, podložky se šroubem či čepem lze umístit pouze na dřevěné nohy. Některé podložky se více hodí pod nábytek, s kterým se tak často nehýbe, jiné lze použít i pro častěji přemisťovaný nábytek jako jsou židle či stůl v kuchyni. Kluzáky jsou zase speciální pomůcky pro snadné přemisťování nábytku zejména po koberci. Stejně jako podložky i kluzáky se velmi snadno instalují na nohy nábytku a slouží rovněž jako ochrana podlahy před případnými škrábanci.

Nebojte se improvizovat

Místo podložek a kluzáků můžete využít i běžné věci z domácnosti. Zbylo vám trochu starého koberce? Nařežte ho na malé kousky a ty umístěte měkčí stranou pod nohy nábytku. Jako podložky vám dobře poslouží také ručníky či kousky oblečení, zejména pak ponožky. Ty můžete využít i v případě stěhování. Stačí je jednoduše navléct na nohy nábytku a ten bude po látce hravě klouzat – a navíc nehrozí, že by poškrábal podlahu pod sebou. U vlastnoručně vyrobených podložek je vždy lepší dát přednost hranatému vzoru a myslete na to, že podložka by měla být o něco větší než je konec nohy nábytku. S přesouváním těžších kousků vám mohou pomoci improvizované kluzáky. Položte na podlahu zaoblené podlouhlé předměty (ideální je např. polínko dřeva apod.) a posouvejte nábytek po nich. Buďte však velmi opatrní! V případě, že by se nábytek sesunul, hrozí vážné poškození nejen podlahy, ale především vašich dolních končetin.

Při stěhování buďte obzvláště opatrní

Právě při něm totiž snadno dojde k poškrábání podlah. Nejlépe podlahy ochráníte tím, že po nich nábytek nebudete posouvat, ale vždy jej alespoň trochu nadzvednete. Není-li to ve vašich silách a nemáte zrovna po ruce nic, co by vám s uzvednutím těžkého kousku pomohlo, využijte opět něco měkkého. Položte pod nábytek deku či ručník a uvidíte, že se vám bude posouvat o dost snadněji. Tímto způsobem navíc nedojde k poškrábání podlahy, pokud zvolíte silnější materiál. Jestliže jste se však rozhodli stěhovat na vlastní pěst a čekají na vás opravdu těžké kousky, doporučujeme pořídit si plošinový manipulační vozík. Pořídíte jej i velmi levně a při stěhování jej jistě oceníte. Jeho obsluha je snadná, je jen potřeba pečlivě kontrolovat, aby byl nábytek na vozíku pevně usazen a nehrozilo jeho spadnutí.

Označení:  

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..