Útulný rozměr vašemu domu dodají kusové koberce

Neustále přemýšlíte nad tím, co by se ve vaší domácnosti dalo vylepšit, co vám v ní chybí? Elegantní a přitom útulný rozměr vašemu domu dodají kusové koberce. Těmi můžete vybavit prakticky jakoukoli místnost, čímž kromě estetické funkce docílíte i různých vedlejších efektů. Například při umístění kusového koberce do ložnice vedle postele, bude každé ráno váš první dotek se zemí, příjemný a hřejivý. To samé platí i při umístění k sedací soupravě v obýváku. Při sledování televize tak už nemusíte mít nohy položené na studené laminátové podlaze, ale můžete si užívat příjemný a hřejivý pocit, jenž vám poskytne právě kusový koberec.

Obecně lze koberce rozdělit do dvou základních kategorií: celoplošné koberce a kusové koberce. V rozdělení není třeba hledat žádné složitosti. Jako celoplošné koberce označujeme ty, které díky svým rozměrům pokryjí v místnosti celou plochu podlahy. V těchto případech se koberec používá kromě estetického doplňku také jako tepelná a zvuková izolace. Alternativu představuje kusový koberec. Ten využijete v případech, kdy chcete buď pokrýt menší plochu, anebo se vám jednoduše nechce kvůli pokládce koberce vystěhovat všechen nábytek z místnosti ven. Před výběrem si důkladně rozměříme plochu, na kterou chceme koberec instalovat, a dle těchto rozměrů vybíráme vhodného adepta. Kusové koberce lze zakoupit v různých rozměrech, barvách i vzorech, stejně tak můžeme vybírat z různých materiálů a technik výroby.

Podle čeho vybírat kusový koberec?

Pokud se tedy rozhodnete do svého domova zakoupit nový kusový koberec, musíte brát v potaz několik základních parametrů, a podle nich individuálně vybírat.

kusove koberce

Dbejte proto na materiál kusového koberce, stejně jako na způsob výroby. V závislosti na místnosti, kam koberec instalujete, se samozřejmě zaměřte na rozměry koberce a délku vlasu koberce. Ta představuje rozhodující faktor ve smyslu obtížnosti údržby. Zatímco kusové koberce s kratší délkou vlasu se zpravidla udržují velice snadno, u koberců s delším vlasem se zvyšuje časová i fyzická náročnost údržby. A v neposlední řadě – koberec je jednou z věcí, kde naprosto klíčovou roli hraje vzhled, který by měl vycházet z celkového konceptu vašeho bydlení, aby nedošlo k narušení jeho harmonie.

Materiál koberce ovlivňuje jeho vlastnosti

Materiál koberce je bezpochyby nejdůležitějším faktorem, co se výsledných vlastností koberce týče. Jak zjistíte níže, vlastnosti kusových koberců totiž přímo vycházejí z použitého materiálu.

Syntetické kusové koberce

Umělé koberce z materiálů jako jsou polyamid, akryl, polyester, polypropylen, či polyakrylát volte, pokud kusový koberec pořizujete do prostor, které budou čelit intenzivní zátěži. Syntetické kusové koberce jsou velice odolné a mezi další výhody patří snadná údržba a stálobarevnost. Zpravidla také disponují vyšší úrovní protipožární bezpečnosti, když jsou speciálně vyvinuty pro zabránění šíření ohně.

kusove koberce

Kusové koberce z přírodních vláken

Naopak pro reprezentativní a luxusnější prostory doporučujeme použít kusové koberce z přírodních vláken. Do těchto materiálů se řadí vlna, bavlna, přírodní hedvábí, sisal a bambusové i kokosové vlákno. Kusové koberce z přírodních vláken samovolně pohlcují, a naopak dodávají vlhkost, čímž pozitivním způsobem v závislosti na aktuálních podmínkách ovlivňují mikroklima v místnosti svého uložení. Kdo však se stoprocentní jistotou kusové koberce z přírodních vláken neocení, jsou alergici a uklízečky, případně jiné osoby, které se budou starat o to, aby koberec zůstal čistý.

Kombinované kusové koberce

Zlatá střední cesta, to jsou v tomto světě kombinované kusové koberce. Jak již název vypovídá, jejich složení kombinuje jak syntetické materiály, tak i přírodní vlákna.

Způsoby výroby koberců

Dle způsobu výroby dělíme koberce na tkané, vpichované, vázané, všívané a chemicky pojené. Které koberce jsou nejkvalitnější?

Tkané kusové koberce

Tkané kusové koberce, vyrobené ať už ručně nebo strojově, patří k tomu nejkvalitnějšímu, co je na trhu v současné době k dispozici.

Všívané kusové koberce

Všívané kusové koberce se těší největší poptávce, když dle prodejních statistik tvoří až 90 % koberců. Na svět přicházejí technikou všívání příze do pokladové tkaniny, která má nosnou funkci, nejčastěji za užití speciálního stroje. Své příznivce si všívané kusové koberce získávají hlavně díky jemnosti povrchu.

Vpichované kusové koberce

Vpichované kusové koberce představují velice dostupnou, a prakticky nejlevnější volbu, což se bohužel projevuje i na kvalitě. Jsou ekologicky přátelské, jelikož k jejich výrobě se většinou využívá recyklovatelných přízí. Samotné koberce pak vznikají vpichováním jednotlivých vláken do nosné vrstvy. Pokud hledáte nejlevnější řešení, jsou vpichované koberce tou správnou volbou.

kusove koberce

Strojově a ručně vázané kusové koberce

Strojově a ručně vázané kusové koberce vznikají navazováním různorodých uzlíků na osnovní nitě. Každá řada těchto uzlíků je následně protkána dvěma útky, což dohromady vytvoří plátnovou vazbu. Pro větší estetičnost jsou na závěr výrobního procesu špičky uzlů ostříhány.

Chemicky pojené kusové koberce

Chemicky pojené kusové koberce připomínají způsobem výroby na první pohled dvojplyš. Podstatný rozdíl je, že vlasová osnova se v případě chemicky pojených koberců nezatkává. Místo toho ji stroje nalepí na spodní textilii. Po zatvrdnutí lepidla se výsledný koberec již pouze nařeže.

kusove koberce

Kolik stojí kusový koberec?

Cena je v případě kusových koberců velice individuální. Závisí zde na všech uvedených parametrech, přičemž za rozhodující považujeme materiál a technologii výroby. Tyto dva aspekty nejvíce ovlivňují cenu. Obecně lze říci, že strojově vyráběné, tedy všívané a vpichované koberce z umělých materiálů představují výrazně levnější variantu, než ručně tkané koberce. Do výsledné cenovky se však protne i hustota a délka vlasu, která zásadním způsobem rozhoduje o životnosti, a také obtížnosti údržby koberce.

Výprodej kusových koberců = kvalitní a laciné řešení

Stejně jako v případě ostatního zboží, i v této oblasti se vyplatí vyčkat na výprodej kusových koberců, do kterého bývají zařazovány starší série, které musí uvolnit místo na pultech novým kolekcím. To nic nemění na faktu, že vám dávají možnost koupit kvalitní koberce s luxusním designem za naprosto bezkonkurenční ceny!Označení:  

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..