Udělejte si dřevěný koutek v panelákovém bytě
Patříte mezi milovníky přírody a při zařizování interiérů dáváte přednost přírodním materiálům jako je dřevo či kámen? Přitom bydlíte v panelovém domě a netušíte, jak obě dvě tyto záležitosti skloubit? Ukážeme vám, že to možné je. I v panelákovém bytě si můžete udělat svoji přírodní oázu a není to tak nesnadné, jak se možná na první pohled zdá.
Obložte si stěny bytu dřevem
Dřevo do paneláku patří. Klidně si s ním můžete vyzdobit interiér. Velmi oblíbeným dekorační materiálem jsou palubky. Ukážeme vám ale, že se nehodí jenom na chaty a chalupy, ale stejně dobře mohou posloužit i u vás doma. Připomenou vám prostředí, které vám je blízké. Chcete-li, můžete si obložit palubkami třeba stěny bytu nebo jejich část, případně i stropní podhled. Z obývacího pokoje se tak rázem stane venkovská jizba.
Montáž je jednoduchá, výsledný efekt dokonalý
Jak si palubky dobře vybrat? Sáhněte po vnitřních obkladových palubkách. Pokud patříte mezi zručné kutily, kteří jsou schopni si doma leccos sami opravit, nemusíte si na jejich sestavování a výrobu výsledného obkladu ani zvát odborníka. Zvládnete to možná stejně dobře sami a navíc ještě ušetříte. Velkou výhodou palubek je právě jejich poměrně jednoduchá montáž. Díky systému pera a drážky oba díly bez potíží zapadnou do sebe a dobře drží. Výsledný spoj je pevný a esteticky navíc velmi příjemný.
Menší tloušťka stačí
Jaké palubky vybrat? Na obkladové palubky nejsou tak náročné požadavky jako na palubky podlahové, protože nepodléhají zatížení. Proto můžete sáhnout klidně i po smrkovém dřevu, které je měkčí. Je světlé a nemá příliš velké množství suků, což je dobře. Na obklady se dají bez potíží využít i tenčí palubky zhruba od 12 mm tloušťky. Důležité je, že uvnitř se udržuje stabilní teplota s minimálními výkyvy, také u vlhkosti vzduchu nedochází k žádným výkyvům směrem nahoru či dolů. Dřevo tedy není ohroženo žádnými změnami, které by negativně působily na jeho rozměrovou a tvarovou stálost. Obvykle se proto u palubek určených na vnitřní obklady pohybujeme v rozmezí do 19 mm tloušťky.
Aby se prkna nekroutila
Aby palubky měly ty nejlepší vlastnosti pro vaše potřeby, měli byste si správně stanovit požadavky, které na ně budete mít. Prvním kritériem je vlhkost přířezů prken, která by se měla pohybovat v intervalu 12 % plus minus dvě procenta. S vysušenými prkny se samozřejmě špatně staví, stejně tak s příliš mokrými. Vlivem vlhka se prkna mohou kroutit a výsledný efekt by potom byl velmi špatný a kazil celkový dojem z vaší práce.
Na kvalitu dávejte pozor
Další kapitolou jsou třídy palubek podle kvality. Dělí se na A, B, AB, BC a C. Nejkvalitnější jsou palubky třídy A. V posuzování kvality hraje největší roli lícová strana palubky, podlé té se všechno řídí. Kvalitu charakterizují různé parametry. Například počet suků, jejich vypadávání, zárůst kůry a podobně. Pokud jde o smíšené kategorie, tedy AB a BC, potom to většinou funguje tak, že je zde 40 % dílů vyšší třídy a zbytek, tedy 60 % připadá na horší třídu. Záleží pak samozřejmě na vás, kde a jak obě kategorie použijete.
Různá podoba stěny
Další důležitou vlastností, na kterou je třeba brát ohled, jsou profily. Jde vlastně o pohled na palubku ze strany. Na jedné straně prkna jsou drážky, na druhé vystouplá pera. Při skládání zapadají do sebe. Existují různé druhy profilů, které se vyskytují. Klasický profil vytváří malé mezery mezi jednotlivými prkny. Existuje třeba ale také profil Tatran, kdy jsou pera větší a dávají tím možnost dřevu pracovat. Jiný bude také estetický vjem z výsledné stěny. Vždy záleží na vás, jakýsi zvolíte, aby se vám s ním dobře pracovalo. Prkna budou na omak příjemná a vy získáte možnost vytvořit si hezký přírodní koutek přímo v bytě.
Zanechat odpověď