Starejte se o svůj zahradní slunečník!

Bez pořádného zahradního slunečníku by léto a volný čas strávený na čerstvém vzduchu nebyly dokonalé. Slunečník nás chrání před nadměrným slunečním svitem, vytváří potřebný stín, a tím chrání naši pokožku před spálením. Chládek vytvořený slunečníkem oceníme při obědě na zahradě i ve chvílích odpočinku třeba s knížkou na zahradním lehátku. Pokud se o svůj slunečník budete dobře starat, vydrží Vám tento nezbytný pomocník dlouhé roky.

Nezbytná péče o potah zahradního slunečníku

Základem je správné skladování. Jakmile slunečník přestaneme používat, složíme ho a uzavřeme do ochranného obalu. Poté ho uskladníme na suchém a dobře větraném místě, zvláště v zimním období. Nadměrné vystavování slunečníku slunečním paprskům i ve chvílích, kdy zastínění nepotřebujeme, totiž značně zkracuje životnost potahu slunečníku. To samé platí i pro déšť. Malá přeháňka slunečník pochopitelně nepoškodí, ale je zbytečné vystavovat ho dlouhotrvajícímu dešti.

Při skládání slunečníku dbejte na to, aby látka potahu nebyla zaklíněna mezi žebra konstrukce slunečníku. Jednotlivé díly slunečníku poskládejte pečlivě v jednom směru navrch žeber a zafixujte páskem. Ten může být buď všitý přímo do potahu, nebo ho výrobce dodává zvlášť. Pokud tento pásek nepoužijete a necháte látku volně povlávat ve větru, potah se opět pomalu ale jistě poškozuje. A to je zbytečné.

Potah slunečníku obvykle není vhodné prát. Existují v tomto směru výjimky, proto si vždy u dodavatele slunečníků zjistěte, jakým způsobem pečovat o potah právě Vašeho slunečníku. Určitě však nejsou vhodné žádné bělicí či brusné čistící přípravky. Slunečník také zavírejte do ochranného obalu pouze tehdy, když je absolutně suchý. Jakmile se do potahu slunečníku dostane plíseň, už se jí bohužel nijak nezbavíte.

Nákup slunečníku si dobře promyslete

Správná péče o slunečník začíná ještě před jeho samotným zakoupením. Dobře si předem rozmyslete, jak velký zahradní slunečník využijete, jakým způsobem slunečník ukotvíte, zda ho budete používat na větrném místě, nebo zda na Vaši terasu praží slunce od rána do večera.

zahrada

Pokud totiž vyžadujete, aby byl slunečník otevřený celý den a navíc se postupně naklápěl kolem své osy, budou na něj kladeny rozdílné požadavky, než když potřebujete pouze přistínit na několik hodin denně.

V obou případech však vybírejte co možná nejkvalitnější zboží. Důležitá je stabilní a robustní konstrukce slunečníku a odolný, stálobarevný potah. Zjistěte si i možnosti dodání náhradních dílů ke slunečníkům a stejnou péči věnujte výběru podstavce ke slunečníku. Chybou by také bylo kupovat si výrobek, jehož vlastnosti neupotřebíte naplno. Pokud na svém balkónu nevyužijete slunečník naklápějící se ve svislé i vodorovné ose, pak si takový nekupujte.

U potahu slunečníku vždy hrozí riziko, že časem vyšisuje nebo se znečistí. Kromě celkové výměny látky slunečníku je řešením i nákup vhodné barvy. Světlý odstín slunečníku, například krémový, totiž bude vždy vypadat déle jako nový, než slunečník černý. Obecně platí, že čím světlejší barvu potahu slunečníku zvolíme, tím méně bude viditelná změna jeho barevnosti.

A nevíte-li si s výběrem slunečníku na zahradu vůbec rady, vyzkoušejte instruktážní videa, která Vám výběr v mnohém usnadní. Tak hezké léto!Označení:  , ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..