Přírodní i umělý ratanový nábytek: Praktická součást interiéru i exteriéru s dokonalými vlastnostmi

Příjemný na omak, lehký, skladný, takové jsou hlavní výhody ratanového nábytku. Jaké má tento materiál vlastnosti, jak se hodí do panelákového interiéru? Ukážeme si jeho vlastnosti.

Ohebné, pružné, tvárné a lehké liány

Základem tohoto druhu nábytku je ratan. Jde o liány, které rostou především v tropických pralesích jihovýchodní Asie. Tloušťka výhonku rostliny dosahuje od jednoho do sedmi centimetrů. Délka přitom dorůstá až neuvěřitelných dvou set metrů, a to velmi rychle.
Obrovskou výhodou je, že dřevo z této liány je na rozdíl od dřeva z jehličnatých či listnatých stromů velmi lehké. Právě proto se používá na výrobu různého druhu nábytku. Postup výroby vychází z toho, že se dřevo lián napaří a impregnuje v oleji. Díky tomu se stane velmi ohebným. Ostatně velkou dávku ohebnosti zaručují již samotné přírodní liány. Vhodnými způsoby zpracování se potom tato vlastnost může ještě dále zlepšit. Ratan je velmi pružný a tvárný a díky tomu se z něj dají vyrobit i různé nekonvenční a velmi dekorativní tvary. Ohřátím ratanu docílíme toho, že jeho výhonky můžeme libovolně tvarovat. Jakmile potom vytvarovaný kus ochladíme, ztvrdne a zpevní se. Získá stálost a ze svého tvaru už se nevrací zpět do původního. Ratan je ideální pro ruční kusovou výrobu nábytku. Výborné vlastnosti přírodního ratanového materiálu oceňovali už staří Egypťané, kteří z něj vyráběli různé kousky nábytku. Už někdy v 16. století se dostal do Evropy, kde si ho lidé postupně velmi oblíbili. Mnoho lidí o něm hovoří i dnes. Není pochyb, že se hodí i do panelákových bytů, a to svojí lehkostí, snadným stěhováním, skladností (například křesla je možné vrstvit na sebe). Umístit ho můžete jak dovnitř, tak i na balkon.

ratan

Umělý materiál vydrží daleko více

Dosti populární je také umělý ratan, tedy imitace přírodního ratanu, která vyjde mnohem levněji. I když je přírodní ratan velmi odolný materiál, což je dáno tím, že pochází z pralesa, přesto pro něj střídání ročních období, změny vlhkosti vzduchu a teplot, znamenají velkou zátěž, která snižuje jeho životnost. Právě proto byl vyroben ratan umělý z polyetylenu. Výhodou je, že má prakticky neomezenou životnost, odolá i velmi náročným povětrnostním podmínkám a navíc je dokonce také recyklovatelný. Proto s ním nezvyšujete ekologickou zátěž. Také je přímo stvořený pro venkovní využití. Nabízí velmi dobré vlastnosti, kromě už zmiňované životnosti například výbornou omyvatelnost. Pokud se namočí, nemá to na vlastnosti výpletu naprosto žádný vliv, nedochází ani k jejich natahování ani smršťování. Velice odolný je i případnému mechanickému poškození. Je ideální zejména na zahradní nábytek. Pokud ho ovšem kupujete, musíte si dát velký pozor, protože na trhu najdete výrobky velice odlišné kvality.

Související:  Mokré čištění koberců od profesionálů

Zaměřte se na konstrukci i výplet

Důležité je při nákupu zjistit, na jaké konstrukci je nábytek vytvořen. Dřevěná bývá velmi levná, ovšem venku, kde je vystavena působení vzdušné vlhkosti, příliš dlouho nevydrží. Navíc nemá příliš vysokou nosnost, což může být velkou nevýhodou. O něco lépe je na tom konstrukce ocelová. Tam je samozřejmě nosnost mnohem vyšší. Ovšem problém je i zde vzdušná vlhkost, protože u tohoto typu nábytku dochází ke korozi. Navíc je už sama konstrukce těžká, což je dáno použitým materiálem. Nejlepší je proto hliníková konstrukce. Je lehká, nábytek z ní se proto snadno přenáší a navíc ještě dlouho vydrží. Druhou důležitou vlastností je samotný výplet. Zaměřte se na to, od koho výplet je. Mezi kvalitní značky patří například výrobce Viro nebo Rehau. Výrobci, kterým jde o kvalitu, zaručují také dlouhou životnost výpletu. Setkat se tak můžete s garancemi v délce například 5-9 let. Každopádně je dobré si ještě před nákupem přesně zjistit, jaký materiál byl použit, jaké má vlastnosti, jak dlouho vydrží.