Počítač nebo notebook?

Osobní počítač je běžnou součástí mnoha domácností. Slouží nejen pro hry dětem a posílání emailů rodičů, nebo přístup k sociálním sítím. Pomocí počítače a internetu můžete sledovat televizní pořady živě nebo ze záznamu / archivu. Přehrávat se dají i videa Youtube nebo z podobných konkurenčních služeb. Slouží k archivování a prohlížení fotografií z digitálního fotoaparátu, přístup do internetbankingu a nezřídka i na práci jednoho z rodičů. Je lepší na doma si pořídit stolní počítač nebo je lepší notebook?

Lidé řeší v paneláku umístění počítače různě. Často je umístěn v ložnici, protože tam nejméně překáží. Pokud člověk žije sám, nemůže to nikomu vadit. Jiná situace může nastat, když jeden z manželů chce spát a druhý osvětluje místnost světlem monitoru a do toho slyšet zvuky stisknutých kláves nebo klikání myši.

Ložnice jako místo pro počítač obstojí pouze v případě, kdy se na něm pracuje v době, kdy se ložnice nevyužívá na to, na co je určena, na spaní. A proč se ložnice stává místem pro práci nebo zábavu na počítači? Protože osobní počítač je docela velké zařízení a pokud ještě někdo používá namísto plochého monitoru klasický starý velký monitor, zabírá skutečně hodně místa. Velká plechová krabice s procesorovou deskou a přídavnými kartami, k tomu ještě tiskárnu a máte plně obsazen stolek pod počítač.

pocitacdoma

Naproti tomu notebook je malé a lehké zařízení, které můžete používat na kterémkoliv místě svého bytu a když ho potřebujete odložit, nezabírá více místa, jako trochu větší kniha. Ale jak je na tom s výkonem a použitelností v porovnání s klasickým počítačem?

Ještě před desítkou let byl notebook se srovnatelným výkonem stolního počítače asi dvakrát tak drahý. I dnes jsou rozdíly v cenách notebooků a stolních PC, ale výkony i nejlevnějších notebooků (pozor, ne netbooků) jsou více než dostatečné na surfování po internetu, žvanění na sociálních sítích nebo čtení emailů. Bez problémů vám přehrají videa z televizních archivů. Notebooky i stolní počítače mají procesory stejných výkonů, stejně velké operační paměti a také mohou mít stejně velké disky. Dnes se tyto dva typy počítačů od sebe liší v podstatě jen velikostí zobrazovacích jednotek. K stolním počítačům se často kupují širokoúhlé 19 nebo 22 palcové monitory, notebooky nejčastěji mají 15 palcové monitory, přestože k dostání jsou i 17 palcové modely.

Velkou výhodou stolních počítačů je možnost jejich rozšiřování nebo zvyšování výkonů. V domácnostech však tuto výhodu využívá jen málokdo. Pokud se nejedná o vysokovýkonný počítač na hry nebo pro speciální účely, stejně dobře vám poslouží i notebook. A nebude trvale zabírat místo v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podle momentální nálady na něm můžete pracovat nebo surfovat v kuchyni, v obývacím pokoji v křesle nebo na gauči a také v ložnici v posteli. Pro připojení k domácímu internetu můžete zvolit kabelové připojení nebo bezdrátové připojení.

notebookdoma

Když potřebujete občas něco vytisknout na papír, v prodejně si vyberte tiskárnu se síťovým nebo wifi připojením, po spárování s routerem bude dostupná ať se váš notebook nachází kdekoliv v bytě.

Notebook nepotřebuje pro svou činnost speciální stolek pod počítač a dokonce má i nižší spotřebu elektrické energie. Spokojeně ho můžete nechat ležet na stolku v obývacím pokoji a víkendech si ho můžete vzít například na chatu.

Používat doma namísto nemotorného stolního počítače notebook je výhodnější.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..