Pečení domácího chleba v létě

Stále větší počet lidí poznává výhody konzumace domácího kváskového chleba a pečou si chléb doma. Většinu lidí ke změně vedou zdravotní důvody. Kváskový chléb může obsahovat minimum lepku, který je kvašením žitného kvásku štěpen na stravitelnější složky. Vzhledem k tomu, že kváskový chléb po upečení vydrží velmi dlouho, netřeba ho péct často a pečení je dobré si naplánovat. Jak je to s pečením chleba v letních vedrech?


Mnoho lidí si doma peče svůj chléb v elektrické pekárně, často z kupovaných hotových směsí. Takový chléb nemá nic společného se zdravím, pro obsah dalších látek, který je téměř totožný s tím, co nám do chleba přidává průmyslová výroba ve snaze vydělat. Příliš mnoho vzduchu, obaleného přemírou nestravitelného lepku dává velké bochníky, které kromě chemie obsahují vzduch a minimum výživných látek. O takovém chlebu nebudu psát.

Mám na mysli kváskový chléb pečený v troubě z žitného kvásku. Žitný kvásek enzymaticky štěpí nestravitelné složky mouky. Proto ho jedí i lidé, kteří trpí různými stádii intolerance lepku, obsaženého nejvíce v pšenici. Na jeho pečení nemusíte kupovat žádné „speciální“ směsi ani pekárnu na chleba. Peče se v elektrické troubě na plechu, na kterém pečete koláče.

dva chleby

Protože trvanlivost kváskového chleba, na rozdíl od toho kupovaného, dosahuje až čtrnáct dní, nemusíte ho péct často. I proto, že na objem sníte kváskového chleba podstatně méně, než kupovaného bílého nafoukaného pšeničného chleba. Protože ale při pečení chleba v troubě se v kuchyni produkuje dost tepla, měli byste brát v úvahu při plánování pečení domácího chleba i předpověď počasí. A v případě, že je předpověď na několik dní vysokých veder, posunout pečení na dny, kdy je hlášeno ochlazení nebo déšť. Abyste zbytečně nepřehřívaly už i tak vyhřáté byty.



Související:  Mrazničku rozmrazujte týden před velkým pečením