Koupelna v paneláku: Jak vykouzlit maximum v minimálním prostoru
Panelákové koupelny mají často rozměry krabičky od sirek. Přitom musí v oblasti hygieny mnohdy splnit požadavky i vícečlenné rodiny. Jak vyřešit koupelnu, aby splňovala všechna kritéria a zároveň se stala místem, kam všichni budou chodit rádi? Řešení se při rekonstrukci samozřejmě najde, i když není jednoduché.
Promyslete si nejlepší řešení
Jak vyřešit koupelny v typických umakartových jádrech ze 70. a 80. let, která se sobě velmi podobají? Řešte koupelnu vždy jako celek, nezabývejte se postupně jednotlivými detaily. Když už uvažujete o zásahu, nebojte se udělat radikálnější krok ke změně. Vyměňte umakartové jádro za nové. Stejně vás to bude stát čas i peníze, takže proč nezvolit komplexní řešení. Budete mít potom vystaráno na léta dopředu. Promyslete si předem, co od rekonstrukce očekáváte. Více celkového prostoru? Větší úložné prostory? Změnu ze sprchového koutu na vanu nebo naopak? Celkovou modernizaci? Výměnu sprchového koutu za lepší, novější? Spojení koupelny s toaletou?
Pozvěte klidně i architekta
S chladnou hlavou si promyslete všechny možnosti a třeba „hoďte na papír“, jaká plus a minus jednotlivé varianty přinášejí. Pozvěte si ke svým úvahám architekta. Jeho pomoc může být neocenitelná. Zná nové možnosti, materiály, umí zvolit účelné, praktické i estetické řešení a hlavně má to, co vy nemáte – nadhled, protože není zatížen možnostmi, které vy máte zakořeněné. Na druhou stranu si ale od něj nenechte vnutit řešení, ze kterého nebudete mít dobrý pocit. Musíte souhlasit s jeho řešením, vnitřně cítit, že je dobré. Vzájemnou spoluprací se můžete dobrat k zajímavému výsledku.
Rohové umyvadlo není ideální
Jaké triky pro úsporu prostoru odborníci nabízejí? Architekti například doporučují volit raději asymetrické tvary umyvadel než umyvadla rohová. Pod asymetrická umyvadla se většinou bez problémů vejde skříňka, ovšem pod rohová často nikoli. Asymetrických umyvadel je také celá řada a vy si můžete vybrat takové, které bude do vaší koupelny opravdu pasovat. Pokud zvolíte rohové umyvadlo, může se stát, že přijdete o spoustu úložného prostoru například pro prací prostředky, hadry a podobně. Využití prostor pod umyvadlem je důležité. Bojujete zde přece o každý centimetr. Také klidně zvolte malé umývadlo. Klasickým umyvadlům už odzvonilo. Jsou zbytečně velká a zabírají prostor, který lze využít mnohem účelněji.
Asymetrická vana splní požadavky
Jakmile si rozmyslíte, zda zvolit vanu nebo sprchový kout, při další úvaze byste si měli odpovědět na otázku jakou vanu či jaký sprchový kout. Berte ohled na individuální potřeby, ale zároveň i prostorové možnosti místnosti. Například se dá zvolit menší vana s asymetrickým tvarem, která se od zbytku místnosti může oddělit skleněnou zástěnou. Nabídne vám větší komfort než sprchový kout. A opět asymetrických van je celá řada a vy si vyberete tu, která se nejlépe hodí do zvoleného prostoru.
Bazének není špatnou volbou
Pokud chcete sprchový kout, nevolte ten nejlevnější, ale raději se porozhlédněte po nějakém, který by splnil vaše požadavky. Variantou je i bazének, který je komfortní na prostor. Oceníte ho třeba tehdy, když vy sami přiberete, nebo když má nadváhu některý z členů vaší domácnosti. Potom je problém otočit se ve standardním sprchovém koutě. Bazének oddělený například závěsem nebo ještě lépe skleněnou zástěnou vám umožní bezproblémový pohyb a pocit opticky většího prostoru.
Nezapomeňte na poličky, světlo a zrcadlo
Další kategorií jsou poličky. Je lepší zvolit jednotný styl uzavřených poliček. Zdaleka se do nich tolik nepráší a koupelna pak působí mnohem uklizeněji a přehledněji. Rozvrhněte si také, kde chcete mít v koupelně osvětlení, abyste dobře viděli. Nezapomeňte samozřejmě na zrcadlo.
Pračka s předním plněním zabírá místo
Pokud jde o pračky, vzhledem k velmi malému prostoru panelákových koupelen je lepší preferovat variantu, ve které bude pračka umístěna mimo koupelnu, nejlépe v kuchyni nebo předsíni. Pokud už máme pračku v koupelně, nejlepší je úzká s vrchním plněním. Přední plnění zabere příliš mnoho prostoru.
Na rekonstrukci počítejte s deseti dny
Na rekonstrukci panelákové koupelny je třeba počítat s časem 7–10 dnů. Stavební povolení je třeba mít jenom tehdy, pokud během rekonstrukce budeme zasahovat do nosných příček bytu, k čemuž většinou ale nedochází. Pokud ale jste členy bytového družstva, měli byste k rekonstrukci získat souhlas jeho členů. Také je zdvořilé a dobré upozornit předem písemně sousedy, že se pod dobu vaší přestavby bude z bytu ozývat hluk.
Jitka
Perfektní článek